Spaní jako v bavlnce

Na první jarní den připadá Mezinárodní den zdravého spánku. Pojďme si připomenout, jak by mělo vypadat lůžko, abyste se na něm dobře vyspali.

Luxusní matrace Sensation Luxe z kolekce Tempur se skládá ze základny, dynamické podpůrné vrstvy a vysoké komfortní vrstvy. Foto ProSpánek

Základem je bytelná postel s roštem, který zajišťuje, aby byla matrace dobře provětraná a nezadržovala se v ní vlhkost a nemnožili roztoči. Pevnou podkladovou desku bez průduchů si můžete dovolit v případě, pokud máte matraci pružinovou.

 

Výběr matrace

Záleží na tom, jakou preferujete tvrdost, materiál, životnost i kolik peněz hodláte investovat. Existuje několik základních typů: pěnové (nejčastěji složené ze dvou a více vrstev), pružinové (jsou ovšem nevhodné na polohovací rošt), dražší taštičkové pružinové (každá pružina je zabalená v samostatné taštičce) a přírodní latexové. Vysoký odvod vlhkosti pak zajišťují matrace doplněné koňskými žíněmi. Některé matrace jsou oboustranné, přičemž každá strana má jiný stupeň tvrdosti, případně letní a zimní stranu (podle materiálu). Jako dočasné levné řešení se vám může osvědčit i tzv. krycí matrace z elastické paměťové pěny (cca 6 cm tlustá), která se přizpůsobí tělu a pokládá se na běžnou matraci jako horní vrstva. Hodí se pro všechny, kdo mají rádi spaní na měkkém, ale také pro občasné nocování na rozkládací pohovce, posteli na chalupě nebo na zemi ve stanu.

 

Bavlna je in

Co se týká ložního prádla, které přijde do přímého kontaktu s pokožkou, mělo by být převážně z přírodních materiálů. Stoprocentní bavlna dobře saje a zajistí prodyšnost, navíc dnešní bavlněné materiály se vyrábějí z jemnějších přízí a jsou tak velmi příjemné na omak. I bavlna má různé úpravy, například na léto je v oblibě bavlněný satén z velmi jemných přízí. S bavlnou kombinují někteří výrobci materiál Tencel Lyocell, který se získává z eukalyptového dřeva, dobře absorbuje vlhkost a zároveň má antibakteriální vlastnosti. Velkým trendem je ekologická výroba bavlny s nižší spotřebou energií, vody, chemikálií a minimalizací emisí při výrobě. U těchto výrobků je také nejčistší ekologická likvidace.

 

Péče o povlečení

Pro zničení roztočů a bakterií je důležité povlečení prát na 60 °C a s kvalitním pracím práškem. Ložní prádlo je možné i sušit v sušičce, pozor však na přesušení, které mu neprospívá. Raději zvolte delší program s nižší teplotou sušení.

 

 

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem Scanquilt, IKEA, Kvalitex, Magniflex, decoDoma, Asko nábytek, Veba, Tchibo, ProSpánek

Datum vydání: 10. 5. 2022

Edit: