Slunce potřebujeme, ale...
Máme to rádi, a přesto se na to mračíme. Co je to? Tato dětská hádanka dobře charakterizuje náš vztah ke slunci. Milujeme ho, vyhledáváme ho, ale nesmí nás oslňovat či přehřívat náš byt, prostě ho nesmí být příliš. K tomu nám dopomůže účinné zastínění oken.
Ochrana interiéru před přehřátím je stále aktuálnější kvůli tomu, že stavíme domy s většími prosklenými plochami, než dříve. Ale na druhé straně je příjemným bonusem, když nám v zimě sluneční paprsky pomohou dům či byt prohřát. Proto je potřeba o vhodném stínění přemýšlet již při stavbě domu nebo při jeho důkladnější rekonstrukci. Vhodně zastínit okna může přesah střechy, římsa či slunolam. Tyto pevné prvky využívají rozdílné polohy slunce v létě a v zimě, v létě se stavějí do cesty vysokému slunci, ale v zimě umožňují šikmým slunečním paprskům vniknout do interiéru. Nebo můžeme sáhnout po pohyblivých prvcích, či dané možnosti vhodně kombinovat.
Vnější ochrana je účinnější
Ale ta vnitřní zase krásnější, chce se dodat. Ano, záclony, závěsy a jiné vnitřní prvky slouží jako ochrana před slunečními paprsky, ale jejich neméně důležitou funkcí je okno zdobit. Tím jsme narazili na to, co je při volbě stínicích prvků nejdůležitější. A to je především účel, kterému mají sloužit. Ne všechna okna vyžadují účinné stínění, třeba ta orientovaná na sever, ale například u oken v přízemí je třeba klást důraz i na bezpečnost, okna v ložnici budeme chtít na noc dobře zatemnit, jinak budeme stínit prosklené plochy vedoucí na zahradu než okna v patře… Obzvláštní pozornost vyžadují střešní okna, která jsou vystavena slunci nejvíce. Stínicí prvky mohou nabídnout i účinnou ochranu před tepelnými úniky v zimě, a samozřejmě velmi důležitou funkcí je vytvářet potřebné soukromí. Zvážit, co je pro nás důležité, je proto prvním krokem při volbě vhodného stínicího systému.
Ochrana před přehříváním
Právě z tohoto pohledu je vnější clonění několikanásobně účinnější, než vnitřní. Vnitřní žaluzie či závěsy nás ochrání před oslněním, ale dovolují tepelným paprskům proniknout sklem do interiéru. Tam je sice částečně zastaví stínicí prvek, ale v prostoru mezi ním a oknem se teplota v důsledku skleníkového efektu zvyšuje, žaluzie se zahřívá, teplo proniká dále do místnosti… Je proto logické postavit tepelným paprskům do cesty hráz ještě před oknem a omezit tak co nejvíce jejich proniknutí do nitra domu. Kolik se ho dovnitř dostane, záleží na zvoleném typu stínění, jeho materiálu, barvě i vzdálenosti od skla. S výběrem je proto vhodné se obrátit na odborníky, kteří dokáží posoudit všechny faktory. A nesmíme zapomenout na to, že se stínicí prvky budou významnou měrou podílet na vzhledu domu, u novostavby je proto žádoucí o nich uvažovat již v návrhu domu, při rekonstrukci mohou významně vzhled domu vylepšit.
Kam s nimi?
Samozřejmě na okno, ale jak? Způsob montáže vnějších rolet a žaluzií ovlivní i vzhled domu – boxy, do kterých se stínicí prvky rolují nebo skládají, mohou být viditelné či skryté. Skrytě jsou umístěny na rámu či v ostění okna a omítnuty, případně překryty zateplovacím systémem. U novostaveb je možné stínění instalovat přímo do speciálního překladu okna. Při instalaci boxu je potřeba pamatovat i na jejich tepelnou izolaci, či zvolit speciální tepelně izolační box. Dodatečnou instalaci umožňují viditelné boxy umístěné pod překlad přímo na rámu okna, nevýhodou je zmenšení světlosti otvoru, více místa uberou žaluzie. Viditelné boxy však najdou uplatnění nejen při rekonstrukcích, ale můžeme je záměrně začlenit jako designový prvek do fasády domu, v tom případě tak, aby neubíraly oknům na velikosti zasklení.
Pro snadnější ovládání
S venkovními roletami a žaluziemi můžeme manipulovat ručně, ale právě ony jsou prvkem, kdy bychom nemuseli opovrhovat technikou a zvolit komfortnější, elektrický motorový pohon. Můžeme pak stínění ovládat pomocí tlačítkového systému, dálkovým ovladačem, mobilem či ho začlenit do centrálního ovládacího systému domu. Neorodujeme za něj však jen kvůli pohodlí, ale proto, že elektrické ovládání nabízí mnoho dalších možností. Především jsou to finanční úspory, kdy díky automatickému systému mohou rolety reagovat na změny venkovních teplot, a to i v době naší nepřítomnosti. Nebo třeba můžeme automatickým stažením či vytažením rolety v určitou hodinu simulovat naši přítomnost v domě a odradit zloděje.
Rolety ochrání i před zloději
Rolety fungují na principu otočné hřídele, na kterou se navíjí pancíř z pevně spojených lamel. Průchod světla se tedy reguluje jen vytažením či spuštěním pancíře. Ve stažené podobě nabídnou dokonalé zatemnění. Kromě stínicí funkce jsou rolety významným tepelně izolačním prvkem, lamely jsou povětšinou vyplněny izolační pěnou, výrazně snižují i hladinu hluku z vnějšího prostředí. A navíc plní bezpečnostní funkci – samy o sobě představují překážku, jejíž překonání trvá minimálně několik minut. Rolety vybavené zesílenými lamelami a dalšími bezpečnostními prvky nabídnou větší ochranu a mohou být certifikovány jako bezpečnostní.
Žaluzie regulují světlo
Tělo žaluzií je tvořeno lamelami, které jsou naklápěcí a umožňují regulaci intenzity průchodu světla po celé ploše žaluzie. Do místnosti tak i během dne může proudit dostatek světla, ale díky správnému sklonu se paprsky slunce odrážejí od lamel, nikoliv od oken a ta se pak nezahřívají. Různé typy lamel poskytují větší či menší zatemnění, větší světelnou propustnost ponechávají lamely ve tvaru písmene C, lamely Z poskytují lepší zatemnění. Pro ochranu před poškozením je vhodné je vybavit větrným čidlem, které samo dává pokyn, aby se zatáhly. Výhodou žaluzií je, že dovolí větrat, i když jsou zatažené, a nepouští do domu sluneční paprsky.
Fasádní clony
Svislé látkové clony jsou alternativou roletám či žaluziím, chrání před sluncem a nevítanými pohledy z exteriéru, navíc mohou výrazně oživit fasádu. Požadovanou průhlednost určí výběr textilie. Výhodou je jednoduchost konstrukce a snadná montáž boxu.
Mít stín i světlo
Moderní technické tkaniny označované jako screen a vyráběné ze skelných vláken potažených polyesterem či PVC umožňují ochránit interiér před slunečním zářením, a zároveň částečně propustit do interiéru světlo. Plní funkci rolety a zároveň slouží jako sítě proti hmyzu. Ve dne ztěžují pohled zvenčí a zachovávají tak soukromí. Večer je však do místností vidět, je tedy nutná kombinace s vnitřním zastíněním.
Zastínit okno i terasu
Tam, kde potřebujeme spolu s oknem zastínit i plochu balkonu či terasy, jsou vhodné markýzy – stínicí konstrukce s navíjecím válcem, na který se navíjí látka. Nevyžadují náročné stavební úpravy, přitom poskytnou dostatek stínu i pro větší plochy, široký výběr dezénů a látek z nich činí krásný architektonický doplněk. Nejjednodušší výsuvné markýzy mají kloubová ramena uchycená na nosném profilu, kazetové a polokazetové nabízejí navíc i efektivní ochranu pro markýzovou látku. Markýzy je možné kombinovat se svislým stíněním oken žaluziemi či roletami.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 11. 6. 2018