Slasti ve sprše
Sprchování už dávno není jen záležitostí očisty, ve sprše si to zkrátka chceme užít! Není žádoucí lopotit se s nespolehlivými dveřmi, složitě ladit teplotu vody nebo zápasit s tím, že sprchová hadice teče tam, kde by neměla. Je to i o dostatku prostoru a také třeba o možnosti si ve sprše sednout. Udělejte zkrátka všechno pro to, abyste si místo strastí mohli užívat jen slastný pocit z osvěžující očisty. Pozor přitom na nejčastější chyby. Které to jsou?
MENŠÍ, NEŽ SE ZDÁ
Základní podmínkou pro pohodlí ve sprše je dostatek prostoru. A i když jsou na trhu k dostání i kouty menších rozměrů, a koneckonců sprchový kout můžete při dobré vůli vměstnat téměř kamkoli, vězte, že určité pohodlí začíná na rozměru 80 x 80 cm. A komfort přirozeně stoupá, jak se kout zvětšuje. Na první pohled se může centimetr navíc zdát zanedbatelný, ale než malý kout zakoupíte, zkuste se cvičně namydlit v telefonní budce. Nenarážíte na stěny při „mytí“ vlasů nebo nohou? Pokud je vaše koupelna opravdu stísněná, raději uberte například na velikosti umyvadla nebo úložném prostoru a přidejte na sprše. Vyplatí se vám to.
KAM S NÍM
Často se chybuje při volbě vhodného typu a tvaru. Ten přitom vychází z dispozice koupelny. Nabízejí se kouty, které mohou stát u stěny či v rohu, a také kouty určené k umístění do prostoru – ty jsou ale záležitostí velkorysých luxusních koupelen, které jsou spíše výjimečné. Půdorys koutu může mít tvar obdélníkový, čtvercový, půlkruhový, ale i tvar atypický, šitý na míru konkrétnímu prostoru a zákazníkovi. Lze obecně konstatovat, že do menších prostor jsou vhodnější provedení rohová a půlkruhová, čtvrtkruhová či jinak zaoblená, protože usnadňují pohyb v okolí koutu. V menších koupelnách je pak určitě vhodné přemýšlet o tom, jak maximálně využít stěny místnosti a kout k nim šikovně „přistavět“, kout lze vybudovat i v nice.
OTEVŘÍT! ALE KAM?
Pokud se vám podařilo do miniaturní koupelny vměstnat velký sprchový kout, je to skvělé. Je-li však opatřen dveřmi, které se otvírají vně, přinese to množství komplikací. Platí, že posuvné dveře nezasahují do prostoru koupelny a tím šetří místo, potřebují ale prostor po stranách vstupního otvoru. Zalamovací posuvné dveře zajistí, že i menší otvor využijete maximální možnou měrou, ubírají ale místo uvnitř koutu. Otočné dveře pak nabízejí sice komfortní vstup, ale zabírají značnou část podlahové plochy koupelny, která musí být volná.
Navíc, každý typ představuje určitý počet spojů, spojovacích součástí, pantů, koleček a tak dále. To vše znamená vyšší nárok na údržbu. Starost s tím, kam se dveře budou otvírat, a částečně i s údržbou, odpadne, pokud zvolíte takzvané walk-in řešení, to je ale zase finančně náročnější a uplatní se také spíše ve větších koupelnách. Ještě je třeba poznamenat, že optimální šířka vstupu do koutu je přibližně 50 centimetrů, pro starší osoby a lidi s omezením pohybu je tento rozměr 80 centimetrů. I v tom se často chybuje.
MÁLO KOMFORTU
Možná říkáte „dám si rychlou sprchu“, ale jak již zaznělo, komfort je důležitý, sprcha vás má vyladit, pomoci, pohladit, byť je pětiminutová. A není to jen o psychice – léta přibývají a některé úkony mohou být najednou náročnější, než bývaly zamlada. Raději pak absolvujete sprchu, u které se můžete posadit na sprchové sedátko, očistu si určitě užijete se sprchovou hlavicí, která nabízí více režimů od lehkého deštíku až po silný proud, který vám promasíruje zatuhlou šíji, a případné nervování s tím, že nastavení optimální teploty vody je nekonečným trápením, vyřeší termostatická baterie. Ta navíc ochrání třeba děti před opařením a ještě přispěje k úspoře energií. Toto je naprostý základ po pohodlí ve sprše, nicméně výrobci míří v tomto ohledu velmi vysoko, jste-li nároční, můžete si zařídit sprchu, v níž se budete skutečně cítit jako v jiném světě.
KOUPĚ BEZ ROZMYSLU
Není to samozřejmě jen záležitostí sprchových koutů, ale i zde se nejvíce chybuje v unáhlené koupi a také v nedostatečné důslednosti, pokud jde o kvalitu. Je třeba si uvědomit, že sprchový kout by měl sloužit několik let bez potíží a bez výrazné změny vzhledu. Vyplatí se tak vsadit na produkty, které mají nižší nároky na údržbu (speciální povrchové úpravy) a samozřejmě pocházejí od osvědčeného výrobce. A především koupi neuspěchat. Není nic jednoduššího, než si kout vybraný třeba po dlouhém hledání na internetu dojet do prodejny vyzkoušet. Jak? Jednoduše do něj vstupte, zkuste si oblečení a nasucho namydlit vlasy, nohy, otočit se s rukama v bok, vyzkoušet plynulost otvírání, ověřit kvalitu provedení. Pak teprve kupujte.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 6. 9. 2018