Skvělá nová fasáda
Vnější omítka rodinného domu poutá pozornost především svým vzhledem. Zdaleka to však není jediné, čeho byste si měli všímat při jejím výběru.
I když stále platí, že „podle kabátu svět se měří“, u domovní fasády jsou přinejmenším stejně důležitými vlastnostmi její životnost, odolnost proti vlhkosti, perfektní spojení s tepelnou izolací nebo samočisticí schopnost. Podstatné jsou rovněž požadavky na podklad a způsob aplikace omítky. To vše je důležitější než cena.
KOMPOZIT
Fasádní omítka se skládá z plniva, pojiva, přísad a vody. Jde tedy o kompozitní materiál, jehož úkolem je splnit maximum z výše uvedených požadavků. Plnivo tvoří nejhutnější složku omítkové směsi. Může jím být písek, kamenná drť nebo perlit. Tyto látky se dost zásadně liší jak svou hmotností, tak izolační schopností i dalšími vlastnostmi: Výrazně lehčí a kvalitně izolující perlit se používá pro lehké omítky s převážně termoizolační funkcí. Zásadní roli hraje ovšem také pojivo, protože bez něj by celek nemohl fungovat.
DĚLENÍ PODLE POJIVA
Dříve byly pojivem omítky především vápno a cement. V současné době však tyto materiály vytlačila moderní pojiva s lepšími izolačními vlastnostmi: akryláty (umělé pryskyřice), silikáty, silikony nebo jejich kombinace. Vápenné a vápenocementové omítky zůstaly na okraji zájmu a využívají se převážně na rekonstrukce, renovace či modernizace fasády u starších chalup, případně historických nebo dokonce památkově chráněných objektů.
OMEZENÍ TEPLOTOU
Specifické vlastnosti i cena omítek se dnes odvíjejí ze všeho nejvíc od druhu a kvality pojiva Ale než se pustíme do přehledu moderních omítkových směsí, řekněme si základní zásady, rizika a možné chyby při vlastní realizaci fasády. Především je to omezení teplotou venkovního prostředí: Při zpracování ani při aplikaci omítkové směsi na fasádu by teplota neměla klesnout pod +5 °C. Minimální teplota pro zpracování musí být vždy uvedena v technickém listu konkrétního výrobku. Při očekávaném mrazu se v žádném případě omítat nesmí!
SPOTŘEBA MATERIÁLU
Pro reálný odhad spotřeby omítkové směsi na fasádu je důležité vědět, že čím větší je zrnitost (hrubost) omítky a čím složitější povrchová úprava fasády, tím větší bývá také spotřeba materiálu. A ještě jedna podstatná věc: Pokud kupujete probarvenou omítkovou směs, pořiďte si potřebné množství najednou. Jednotlivé šarže omítky totiž mohou vykazovat drobné odchylky barevnosti, takže při postupném objednávání materiálu může utrpět estetický vzhled fasády. Ale jestliže už se toto nedopatření stane, dbejte na to, aby přechod dvou šarží byl na co nejméně nápadném místě fasády.
AKRYLÁTOVÉ OMÍTKY
Jde o jeden ze základních druhů kvalitních moderních omítek. Jako pojivo využívá umělou pryskyřici. Tato fasádní omítka je pevná, houževnatá, odpuzuje vodu a nabízí širokou barevnou škálu. Navíc je cenově příznivá. Má ovšem i pár nedostatků: Není příliš odolná proti ušpinění a má malou propustnost vodních par (je difuzně uzavřená). Akrylátové omítky tedy nelze doporučit pro kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou, která je prodyšná! U zateplovacího systému s polystyrenem tato omítka nevadí, protože fasáda je neprodyšně uzavřena již polystyrenem. Při chybném provedení, kdy zůstane vlhkost uvnitř zateplovacího systému, však vzniká riziko plísní.
SILIKÁTOVÉ OMÍTKY
Pokud bojujete s mechy a plísněmi, jsou tu pro vás silikátové omítky. Jejich pojivo tvoří draselné vodní sklo, které je zásadité. Díky tomu dokáže trvale zvyšovat odolnost omítky vůči mikroorganismům. Zatímco u jiných omítek řeší problém plísní uměle přidávané algicidní a fungicidní látky, které účinkují jen po omezenou dobu, tady jde o řešení trvalé. Další výhodou silikátových omítek je skvělá paropropustnost a dlouhá životnost. Dají se použít pro všechny druhy zateplovacích systémů. Ani ony však nejsou zcela bez chyb: Mají menší pružnost a jsou nasákavé, takže po prudkém nebo hnaném dešti se na fasádě mohou dočasně objevit skvrny. A jestli jste přáteli výrazných a neobvyklých barev, můžete pociťovat jako omezení menší škálu odstínů (jen přírodní pigmenty).
SILIKONOVÉ OMÍTKY MODIFIKOVANÉ OMÍTKY
Šlechtěné silikonové omítky se – více méně úspěšně – snaží spojit výhody akrylátových a silikátových omítek. Jsou pružné, vodoodpudivé a zároveň paropropustné, navíc disponují dlouhou životností. Mohou nabídnout i stálobarevnost a odolnost vůči UV záření. Díky tomu, že odpuzují vodu, se ani v prašném prostředí nešpiní (nečistota se smývá současně s vodou). Ze všech předností ovšem logicky vyplývá jedna nevýhoda: nejvyšší cena. Silikonové omítky však mají ještě jednu závažnější slabinu: nižší odolnost vůči mikroorganismům (řasy, mechy, plísně). Proto je zde nutný přídavek fungicidů, který ovšem účinkuje pouze dočasně. Snaha najít skutečný ideál fasádní omítkové směsi proto nekončí: V současné době se vytvářejí kombinace dvou organických pojiv. Akrylátové omítky s nízkým přídavkem silikonu se nazývají siloxanové a používají se především na polystyrenové zateplení. Jsou nejen vodoodpudivé, paropropustné a se samočisticím efektem, ale navíc nabízejí zcela extrémní odolnost proti mikroorganismům. Perspektivní kombinaci tvoří rovněž omítky silikonsilikátové, kde je hlavním pojivem silikát, ale přidává se do něj silikon pro dosažení vyšší pružnosti, vodoodpudivosti a odolnosti vůči zašpinění. V přímém srovnání se silikonovou omítkou bude lákadlem i cena.
S VÝBĚREM ODSTÍNU POMOHOU VZORKY
- Výběr vzhledu fasády není snadný, ale můžete si ho ulehčit pomocí webové aplikace Baumit Vzorky. Jejím prostřednictvím si lze vybrat, objednat a nechat zaslat domů vzorky vaší budoucí fasády.
- Kromě fasádní barvy a fasádní probarvené omítky si lze objednat i vzorky fasádní mozaikové omítky, která se používá nejčastěji na sokly.
- Cena jednoho vzorku (deska 30 x 40 cm) je 363 Kč včetně poštovného, balného a DPH, každý třetí vzorek téhož typu je zdarma. Dotazy lze uplatnit na bezplatné telefonní lince 800 100 540.
- Po obdržení vzorků můžete svůj výběr i cenovou kalkulaci zdarma konzultovat s odborníky na fasády. Kontakt na nejbližšího odborníka k vaší adrese bude součástí doručených vzorků. Více na baumit.cz/servisadokumenty/baumitvzorky.
KDYŽ CHCETE TEPLEJŠÍ INTERIÉR
- Problematika zateplování se u nás řeší především jako exteriérový systém zabraňující úniku tepla z budovy. Ale jsou případy, kdy klasické zateplení zvenčí není možné. Tehdy nabízí řešení termoizolační stěrka v interiéru.
- Interiérový systém Thermo snižuje prostup tepla a zvyšuje povrchovou teplotu stěn. Zvláště v zimě a u severních stěn oceníte systém, který se snadno aplikuje a zbaví vás nepříjemného pocitu chladu vždy, když se dotknete zdi.
- Systém Thermo tvoří kombinace vyrovnávací hmoty JUBOLIN Thermo a malířské barvy JUPOL Thermo. Obsahují speciální duté plnivo, jímž jsou mikroskopické kuličky naplněné plynem. Povrch plniva odráží teplo, plyn uvnitř tepelně izoluje. Plnivo je vodoodpudivé a snižuje kapilární nasákavost.
- Systém vám zajistí úspory při vytápění, navodí pocit tepla, sníží kondenzaci vlhkosti na stěnách a tím omezí riziko vzniku plísní.
NÁŠ TIP SILIKON
Šlechtěné silikonové omítky mají dlouhou životnost a odolají UV záření. Pozor jen na mech a plísně.
ZATEPLENÝ DŮM
Pasivní rodinný dům u Plzně ze systému Novatop. Vytvoření nové fasády je vždy dobré spojit s důkladnou tepelnou izolací celé obálky domu (včetně podlah, stropů a výměny oken). Většinou to vede i ke zkvalitnění vnitřního prostředí. Centrum pasivního domu.
OBKLADY FASÁDY
Chcete na fasádu raději obklad? Nechte se inspirovat!
1. Beton: Provětrávaný fasádní obklad Stavoblock je z vibrolisovaného lehčeného betonu a nabízí trvale bezúdržbové venkovní zateplení. Obklady jsou lehké, tenké a voděodolné. Stavoblock
2. Kompozitní dřevo: Obkladová prkna Atmosphere pro montáž s mezispárou dodají vaší fasádě styl. Vznikají procesem tzv. koextruze, který jim dává dlouhou životnost a stálobarevnost. Silvadec.
3. Hliník: Pokud má mít váš dům opravdu originální zevnějšek, zvolte designové obklady Premium z hliníku. Díky integrovanému systému odvětrávání fasáda dýchá a nevlhne. Inoutic.
Text: Vít Straňák, foto: archiv firem
Datum vydání: 21. 1. 2021