Skutečně pro rodinu
Navštívili jsme pozoruhodnou zahradu, kde hlavní roli hrají „obyčejné“ věci – prostor, tráva a stromy. Díky splynutí a dokonalému vyladění všech tří prvků získáte už po pár minutách pocit, že sem taky trochu patříte, že je to i vaše zahrada…
Základním požadavkem majitelů domu bylo vytvořit moderní, jednoduchou a příjemnou zahradu pro rodinu se čtyřmi malými dcerami a psem. Investoři pro svůj záměr oslovili ateliér zahradních architektů Flera. Ke stávajícímu domu byl nedávno přistavěn velký obývací pokoj se zelenou střechou – důvod je jasný: rodina potřebovala více místa. Na nově vzniklou pobytovou střechu se vystupuje po kovových schodech, je odtud krásný výhled do okolí. A došlo i na zvětšení samotné zahrady – byla rozšířena o část pro stavbu tenisového kurtu a zastřešeného stání pro auto (tzv. carport) se zahradním domkem.
Mezi další požadavky a přání majitelů patřilo například vybudování sauny a skleníku, na terase u domu si majitelka přála letní kuchyň s úložnými prostory, dřezem a grilem. K již fungujícímu bazénu přibyla ještě vířivka a tzv. chill out zóna (zpravidla zastřešené nebo jinak kryté místo k odpočinku s přáteli, po koupeli, sauně a podobně), která je odcloněna od pohledů z ulice.
K JÍDLU A PRO ZÁBAVU
Hlavní, co by mělo na této zahradě upoutat, je její jakoby přirozený vzhled a využitelnost – jak prostorová, tak zahradnická v pravém slova smyslu. „Rodiče si moc přáli, aby jejich děti mohly lítat celé dny venku a uzobávat jahody, rybíz a další plody, které na zahradě během léta střídavě dozrávají,“ říká Ferdinand Leffler, hlavní tvář ateliéru. „Proto jsme sem umístili několik vyvýšených zeleninových záhonků a prostorný skleník i dětské herní prvky – skluzavku, houpačky a pískoviště. Vzhledem k velkému počtu dětí jsme zahradu záměrně koncipovali jako nedělenou plochu trávníku, tak ji budou děti moci lépe využít pro své hry.“ O trávník se stará automatický závlahový systém, seče ho robotická sekačka.
UTAJENÁ ZÁKOUTÍ
Trávník ale není celý přehledný a celistvý, vznikají v něm i zákoutí, která mají svoji specifickou a důležitou funkci. V pohledu z obývacího pokoje je březový hájek se zmíněnými herními prvky a rostoucím vrbovým tunelem. Na něj navazuje užitkový lem s jedlými plody a v dalším záhybu trávníku, o kousek dál, se schovává dlážděná plocha s ohništěm, která je umístěna v jehličnatém „lesíku“. Na carport a kůlnu zase navazuje zeleninová zahrádka v mlatové ploše, kde má své místo vytoužený skleník. K tenisovému kurtu, který byl také velkým přáním majitelů, se dostaneme po chodníčku z betonových dlaždic. Vedle kurtu je nezbytná venkovní sprcha s toaletou a sauna s pergolou. A když se vydáte od kurtu do nejvzdálenějšího rohu zahrady, tam se právě připravuje teepee pro děti, které bude také ukryté pod korunami stromů.
KEŘE TO ZAŘÍDÍ
Keře v této zahradě fungují vlastně trochu jako závěsy. Mají za úkol zahradu výškově rozčlenit a hlavně na ní vytvořit soukromá zákoutí – fungují i v lemovém porostu zahrady, kde jsou keřové porosty doplněny trvalkami a jsou obsypány mulčem z drcené borky nebo štěrku. I keře vyžadují péči – majitelé budou muset v období vegetačního klidu provést asanační řez, tedy odstranit nemocné, poškozené či odumřelé části. Jen u keřů stálezelených pravidelný řez odpadá.
ZPĚT KE STROMŮM
Stromy mají hrát v zahradě neméně důležitou roli – jak kompoziční, tak produkční. Architekti proto navrhli pouze dřeviny hodící se do těchto klimatických podmínek i do místní krajiny. Většinou jsou zde použity jako solitéry v trávníku, nebo jako jednodruhové hájky v různých koutech zahrady, z nichž každý má jinou funkci. Jsou tu i ovocné dřeviny pro sklizeň plodů, na které se celá rodina těší.
Před výsadbou stromů probrali architekti s majiteli možnosti péče o stromy, především budou-li schopni je pravidelně ošetřovat, zalévat i prostřihávat. Teprve, když se navzájem ujistili, že to půjde, rozhodli se pro výsadbu. Okrasné stromy se sice řezem neošetřují, pouze v případě suchých či zlomených větví, větší péči vyžadují hlavně solitérní stromy, kde je naprosto nezbytné v prvních letech kontrolovat rovný růst a správné větvení plus odstraňovat kmenové výmladky, takzvané vlky.
ZPĚT K TRÁVNÍKU
Část zahrady kolem tenisového kurtu je tvořena květnatou loukou. Pro místní podmínky architekti navrhli směs Karneval. Jedná se o travino-bylinnou směs s 30% podílem letniček. „Ty se prosadí především v prvním roce po výsevu, kdy budou dominantní svými květy. V dalších letech se začnou prosazovat trvalky, které tvoří 50 % směsi s travinami. Letničky se mohou do dalších let udržovat přesevem. Doporučený výsevek je 3 až 4 g na metr čtvereční. V tomto případě byla celková plocha louky 1200 m2,“ vysvětluje architekt Leffler.
U trvalek se architekti inspirovali okolními společenstvy rostlin a snažili se zahradu zapojit do sousední krajiny. Trvalky proto plní několik funkcí – jednak slouží jako půdopokryvné rostliny, které místy suplují trávník a jednak jako minimalizace zaplevelení v keřových výsadbách. Rostliny působí především svojí texturou a strukturou a bujně se rozrůstají po půdním povrchu. Rostliny byly vybrány tak, aby nepotřebovaly intenzivní péči, bez větších problémů tedy snášejí sušší stanoviště a slunné polohy a nevyžadují ani automatickou závlahu jako trávník.
Ve spolupráci s Ateliérem Flera připravila: Mirka Vernerová
Foto: archiv Flera
Datum vydání: 23. 5. 2019