Skříň, která se přizpůsobí
Také doma stále bojujete s nedostatkem úložného prostoru? Kam s tolika oděvy a botami? Nemáte místo na klasickou skříň? Zkuste najít nevyužitou stěnu, plonkový roh a zamyslete se…
Opravdu nemusíte zoufat, chce to jen dobrý nápad a trochu přemýšlení. Skoro každému nevyužívanému koutu v bytě lze dodat smysl a začít ho prakticky používat jako úložný prostor na oděvy a spoustu doplňků. Zároveň tím získáte místo jinde a uvidíte, že rána před otevřenou skříní budou hned veselejší.
PÁR KROKŮ NA ÚVOD
Jedním z těch prvních, které je třeba podniknout, je detailní zaměření daného prostoru, kam chcete šatní skříň instalovat. Hloubka skříní bývá většinou 60 cm, ale pamatujte, že k tomuto údaji musíte ještě připočítat 10 cm na prostor pro kolejnice (pojezdy), do nichž se zasadí posuvné dveře. Při vyměřování nezapomeňte na vodováhu, abyste se ujistili, že je vaše podlaha opravdu rovná. Pokud není, bude se muset ještě před instalací šatní skříně uměle dorovnat.
ASPOŇ MALÝ PLÁNEK
Ještě, než se vydáte do obchodu nebo interiérového studia, nakreslete si plánek – dispozici jednotlivých funkčních zón ve skříni. Promyslete si, co všechno do ní chcete uložit, jak budete využívat hůře přístupná místa v horní části a jestli se budete často rádi sklánět k policím dole u podlahy. Myslete i na to, kolik máte dlouhých kabátů, kolik bot k uložení, jestli by se vám hodily takové doplňky, jako je rozřazovač na kravaty, na kalhoty, papírové krabice na nejrůznější drobnosti a doplňky. Nepodceňte také, že někam musíte přes léto uložit lyže, teplé bundy, ale i celoročně sportovní oblečení nebo žehlicí prkno. To vše při plánování vnitřního uspořádání a celkového pojetí šatní skříně hraje důležitou roli.
VYBÍREJTE PEČLIVĚ
Pokud už máte detailní plán jak skříň uspořádat, je na čase poohlédnout se po dobré firmě. Oslovte jich rozhodně více, abyste si mohli vybrat. Každá solidní firma by si k vám domů měla přijet sama prostor zaměřit, vytvořit vám zdarma vizualizaci nebo aspoň grafický plánek včetně návrhu orientační ceny. Když si k tomu o dané firmě dohledáte na internetu i případné reference spokojených či nespokojených zákazníků, hned budete mít jasno. Před uzavřením smlouvy s vybraným dodavatelem se tedy jasně dohodněte na konečné ceně včetně dopravy i montáže, na to nezapomeňte. Zeptejte se i na detaily dodání a záruční dobu.
JAKÝ MATERIÁL?
Většinou to záleží čistě na vás. Výrobci se předhánějí, aby klientovi vyšli maximálně vstříc, a téměř žádná barevnost či materiál pro ně není problémem. Někteří dokonce nabízejí, abyste si podobu šatní skříně navrhli zcela sami, stačí si jen vybrat dekor, fotografii či vzor na příslušných webových stránkách, nebo dodat vlastní námět, a potisk na posuvných dveřích bude zcela podle vašich představ. Trváte-li na klasickém řešení, pak máte na výběr bohatou škálu materiálů od laminované dřevotřísky až po sklo v moderním pojetí (lacobel, lacomat, matelux…). K přednostem lamina patří velmi tvrdý povrch a snadná údržba. Lamino je otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Jádro laminovaných desek tvoří dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalitý melaminovou pryskyřicí. Oblíbeným prvkem na posuvných dveřích šatní skříně je i běžné sklo (samozřejmě bezpečnostní, například Connex), které případný malý prostor nádherně opticky zvětší a prosvětlí. Pokud jde o finance, k levnějším materiálům patří lamino nebo fólie, dražší je dýha a nejdražší samozřejmě masiv.
JAKÉ BARVY?
Stále vedou čisté barvy, jako bílá, šedá, béžová i černá v provedení vysoký lesk, případně mat. U lamina máte navíc na výběr ze široké škály dezénů – například tzv. jednobarevné unidekory nebo dekory s hladkým či matným povrchem, perličkou, strukturou připomínající dřevo a podobně. Výrobci se také často snaží sladit vzhled a dekor vestavné skříně s ostatním nábytkem v místnosti či bytě.
JAK SI JI USPOŘÁDAT
Interiér vestavné skříně bývá většinou vyroben z dřevotřísky potažené laminem nebo dýhou. Samozřejmě, že provedení v dýze je dražší, lamino zase levnější a nabízí bohatší výběr vzorů. Většina zákazníků volí klasickou bílou barvu pro police a vnitřní úložné systémy, výjimkou ale není ani černé nebo dřevěné provedení. Počet a rozmístění tyčí na ramínka, polic a úložných boxů záleží jen na vás, snažte se využít každý centimetr vzácného prostoru.
A NA KONEC?
Pokud počítáte s mnoha výsuvnými šuplíky, určitě si k nim pořiďte tlumiče dojezdů. Stejně tak postupujte i u samotných posuvných dveří, a hned po instalaci firmou je dobře vyzkoušejte, nedělejte žádné ústupky a kompromisy. Posouvání musí fungovat opravdu bezvadně, plynule a tiše. U kolejniček a rámu se nebojte připlatit za hliníkové, které oproti ocelovým (levnějším) vypadají elegantněji. Myslete i na praktické uložení vysavače nebo žehlicího prkna, což jsou všechno detaily, které je dobré promyslet předem.
Datum vydání: 19. 8. 2015