Skladování potravin v chladničce
Patříte k těm, kteří po návratu z nákupu potraviny nejprve pečlivě roztřídí a potom je poskládají do chladničky i do mrazáku přesně tam, kam patří? A nebo všechno co nejrychleji do ledničky nacpete bez ladu a skladu?
Pokud náležíte k první skupině lidí, pak je pravděpodobně zbytečné, abyste četli dále. Řadíte-li se však ke druhé skupině, možná vám následující řádky leccos osvětlí a pomohou vám uchovávat potraviny o něco efektivněji.
Pozor na teplotu i vlhkost
Důležitá je nejen teplota, ale také vlhkost, která by se podle odborných studií měla pohybovat přibližně okolo 80 %. „Ukládání v chladničce by mělo mít svůj systém. V každém místě spotřebiče je totiž jiná vlhkost a každá surovina na ni má jiné nároky,“ vysvětluje Pavel Trka ze společnosti Whirlpool.
Je-li v chladničce příliš nízká vlhkost, potraviny vysychají, ztrácejí původní hmotnost a barvy. Naopak při vysoké vlhkosti kondenzuje v chladničce voda, kterou potraviny obsahují, což přispívá k rychlejšímu růstu bakterií i plísní a celkově negativně ovlivňuje také výkon chladničky.
Kouzelné zásuvky
A kam tedy ukládat jednotlivé druhy potravin, aby co nejdéle zůstaly v původní kondici? Nejníže se nacházejí speciální boxy a zásuvky na zeleninu a ovoce, kde je také pro tyto potraviny ideální vlhkost i teplota. Některé modely chladniček dokonce nabízejí možnost nastavit vlhkost podle povahy skladovaných potravin, jiné již mají hodnoty pro tento prostor přednastaveny. Ovoce ani zeleninu před uložením do chladničky nemyjte.
Nad boxem se zeleninou a ovocem najdete zásuvku určenou pro skladování ryb a syrového masa, které byste měli do chladničky ukládat zabalené v potravinové fólii, v mikrotenovém sáčku nebo v dostatečně velkém skladovacím boxu. I zde je oproti zbytku prostoru chladničky vlhkost o něco vyšší.
Pěkně odspoda nahoru
Do polic nad zásuvkami s nastavitelnou vlhkostí ukládejte šunku a salámy, o patro výše pak sýry, jogurty a tvaroh, přičemž platí, že syrové maso a mléčné výrobky by od sebe měly být vždy co nejdále. Sýry byste měli skladovat buď pod speciálním poklopem, nebo zabalené v mikrotenovém sáčku či potravinové fólii. Kvalitnější druhy, které zvládnou pobyt v chladničce i několik dní, byste měli alespoň obden přebalit do nového, prodloužíte tím jejich životnost.
Vážené salámy balené v papíře z obchodu přesuňte opět z důvodu prodloužení životnosti do potravinové fólie, nebo vyskládejte na talíř a ten přikryjte fólií.
Nad úrovní očí
Na nejvyšší police pak patří vařené a pečené pokrmy, které jste nespotřebovali – tedy vždy vychladlé (například polévky, guláš, rýže, těstoviny), dále moučníky a také hotové saláty. Načaté konzervy s kompoty a sterilovanou zeleninou můžete uložit prakticky kdekoliv.
Vajička? Vybalit z krabičky!
Držáky ve dvířkách chladničky poskytují skladovací prostor zejména lahvím s minerálkou, mlékem a nealkoholickými i alkoholickými nápoji. V policích nad nimi je dostatek místa pro otevřené plechovky s konzervovanými potravinami, dále pro máslo a margarín, vejce, hořčici, různé druhy dresinků a další menší balené dobroty.
Vejce byste měli vyskládat do nejvýše položených plastových přihrádek určených k tomuto účelu. Rozhodně není vhodné skladovat je v prostoru chladničky v původním papírovém obalu, ve kterém jste si je přinesli z obchodu. Ten je totiž podle odborníků na hygienu doslova pěstírnou různých nežádoucích mikroorganismů, které mohou kontaminovat i ostatní uskladněné potraviny.
Šikovných krabiček není nikdy dost
Ať už jsou z plastu nebo ze skla, pomohou vám uchovat čerstvé potraviny i hotové pokrmy, které vám zbyly od nedělního oběda.
Díky praktickému víku, těsně přiléhajícímu k okraji nádoby, ochrání všechny dobroty před nežádoucími pachy, nejrůznějšími domácími škůdci i před přístupem vzduchu a navíc se dají naskládat na sebe do komínku.
Potraviny v nich uskladněné můžete zamrazit, nebo naopak ohřát v mikrovlnné troubě. Nebo si je takto zabalené můžete vzít s sebou na cesty.
A když jejich obsah sníte, prostě je vložíte do myčky.
Proč mrazák nejde otevřít?
„Často se stává, že po otevření mrazáku zjistíte, že z něj ještě něco potřebujete vybrat, ale při veškeré snaze se dveře hned dobrovolně neotevřou. Tento fyzikální jev lze snadno vysvětlit. Otevřením dveří se dovnitř dostane teplý vzduch, který zmenší svůj objem a vznikne podtlak, který zabraňuje znovuotevření prostoru. Nové chytré mrazáky již mají zabudovaný vyrovnávací mechanismus tlaku přímo v těsnění, což umožní pohodlné otevírání dveří i několikrát za sebou,“ vysvětluje Pavel Šramota ze společnosti Philco.
Zákaz vstupu do lednice!
Některé potraviny v lednici vysloveně chřadnou, vlivem nízké teploty a někdy také temného prostředí bez slunce rychle ztrácejí barvu, chuť i cenné vitamíny a vysychají. Patří mezi ně:
- citrusové plody
- banány
- mango
- ananas
- rajčata
- okurky
- lilky
- česnek
- cibule
- brambory
- koření
- sušené houby
Co nemusí do chladničky?
- hořčice
- kečup
- paštiky
- marmelády a džemy
- kompoty a konzervované ovoce
- zavařené okurky
- sterilované zelí
- konzervy s tuňákem a rybičky v oleji
Pokud konzervu či lahvičku neotevřete, můžete je skladovat třeba v temné spižírně nebo potravinové skříni.
Pokud už jste však balení načali a potraviny se setkaly se vzduchem, umístěte je do chladničky na některou z nejvyšších polic, dokud vše nespotřebujete. Není na škodu přemístit obsah konzervy z původního obalu do plastové krabičky a pečlivě uzavřít.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 9. 8. 2017