Sezóna grilování
Sezóna grilování se pomalu roztáčí na plné obrátky. A jestli negrilujete, nejste snad ani Čech. Patříte mezi pouhá čtyři procenta našinců, kteří tu úžasnou věc, jakou grilování je, nikdy nezažili. Nevěště hlavu, nikdy není pozdě začít. V dnešní nabídce grilů si snadno vyberete, obsluha náročná není, a za ten gastronomický zážitek i atmosféru to stojí.
Podle čeho ale vhodný gril vybrat? Nabídka je opravdu široká a pro laika, který nemá zkušenosti, možná trochu nepřehledná. Dřevěné uhlí, plyn, elektrika, gril kontaktní, litinový, lávové kameny? Jak velký? Přenosný? V kufru? Výběr začněte odpovědí na pár základních otázek: jak často budete grilovat a jaký čas budete mít na přípravu, pro kolik osob budete obvykle lahůdky na grilu připravovat, kde budete grilovat (na zahradě, balkóně nebo doma), kolik do grilu hodláte investovat a jaké máte omezení pro jeho uskladnění na zimu. Pak budete vybírat mezi základními kategoriemi, které představují grily plynové, elektrické a grily na dřevěné uhlí. Až v další fázi si můžete v dané kategorii vybírat podle vychytávek, moderních technologií, možností obsluhy a tak dále…
Na chalupu a pro dva stačí menší zařízení, jste-li zvyklí na velké grilovací party, pak volte větší gril. Předejdete tak situaci, kdy budete kmitat kolem malého zařízení, připravovat pro početnou společnost jeden steak za druhým a sami se nestihnete ani najíst ani pobavit.
Kvalita grilu je velmi důležitá, ale pokud grilujete opravdu často, věnujte této stránce věci pozornost především. Kvalita zajistí dlouhou životnost i při častém používání. Ze stejného důvodu zohledňujte náročnost na údržbu. Čištěním musí každé grilování začínat i končit.
FUNKCE A VYCHYTÁVKY
Rozhodujte se i podle toho, jaké gril nabízí funkce a jiné vychytávky, zda lze provoz přizpůsobit připravovaným pokrmům (rozsah teplot a míra přesnosti regulace, přímé/nepřímé grilování, odkapávání šťáv), jak je pohodlný (praktická jsou například kolečka pro snazší přesun nebo možná uvítáte gril přenosný). Některé typy grilů nabízejí více možností pro přípravu různých surovin, pohodlnou manipulaci i obsluhu, disponují promyšlenými odkládacími či úložnými prostory.
A cena? Pořídit můžete malý gril v hodnotě pár stovek korun (ba dokonce gril na jedno použití), ale také luxusní „stroj“ třeba za sto tisíc.
TŘI ZÁKLADNÍ TYPY
A nyní ten nejvhodnější typ. Nejpopulárnější jsou grily na dřevěné uhlí určené pro grilování v exteriéru – na otevřené terase, na zahradě, v kempu… Jejich oblíbenost je dána nezaměnitelnou vůní, která provází přípravu pokrmů, i chutí, kterou při ní suroviny získávají, zejména v případě, že se jedná o grily uzavřené. Pro hovoří také nižší pořizovací ceny, stejně jako určitý tradiční princip, na němž fungují.
Grily elektrické potřebují v dosahu zdroj elektrické energie. Mohou posloužit i na zahradě či terase, pokud je v blízkosti zásuvka, častěji jsou ale volbou do domácnosti. Nabízejí snadnou manipulaci a rychlost, s níž jsou připraveny ke grilování.
Dnes nacházejí stále širší uplatnění grily plynové. Jsou sice dražší na pořízení, ale v porovnání s dřevěným uhlím nabízí plyn mnohem rychlejší a bezproblémové roztopení, snadnou regulaci teploty i údržbu.
U grilů na dřevěné uhlí vzniká žár postupným hořením kousků dřevěného uhlí. Pro někoho to může být překážka, příprava je totiž zdlouhavější a k dosažení dokonalých výsledků je třeba mít již určitou praxi, například odhadnout správnou teplotu pro vložení surovin. Teplotu lze regulovat pouze vzduchovými otvory. Snadná regulace teploty přitom zajišťuje, aby tuk neodkapával na uhlí. Tomu lze ale zamezit i využitím sběrné misky či hliníkového tácku položeného přímo na uhlí. Abyste byli s grilem na dřevěné uhlí spokojeni, měl by mít kvalitní ovládání přívodu vzduchu, výškově polohovatelný rošt, samostatnou nádobu na popel, komfort přípravy pokrmů pak zvýší víko na přiklopení s ventilačním otvorem, při obsluze se hodí odkládací plochy, pro manipulaci jsou praktická držadla, u větších grilů kolečka.
DO ZÁSUVKY
Elektrické grily nabízejí výhodu bezproblémové přípravy pokrmů i v bytě, neboť fakt, že ochuzují své uživatele o tu pravou grilovací vůni, může být právě v takových případech výhodou. Srdcem elektrického grilu je spirála, která rozpaluje teflonovou desku nebo rošt. Ty by měly mít nepřilnavou povrchovou úpravu. Gril by měl umožnit variabilní nastavení teploty, mít výškově nastavitelnou horní desku, vyjímatelnou odkapávací misku a světelnou indikaci provozu grilu a správné teploty.
NA PLYNU
V této kategorii najdete cestovní „grilík“ ke stanu, střední grily, ale také velké sofistikované přístroje představující technologickou špičku. Vhodnou volbou pro gril na cesty jsou produkty se snadnou montáží, nízkou váhou a rozměry ve složeném tvaru. Střední velikosti jsou často vyráběny v sadách, kdy mimo grilu obdržíte plech na odvod tuku, litinovou grilovací desku, podstavec na hrnce, pánev wok a další. Velké grily disponují třemi a více hořáky, kvalitní produkty jsou vyrobeny z nerezu, nabízejí snadnou údržbu a dlouhou životnost. Ve víku může být umístěn teploměr, grilovací rošt lze ovládat motorkem. Plynový gril by měl umožňovat snadné zažehnutí každého hořáku zvlášť, nabízet odkládací plochy i snadnou manipulaci.
MŮŽETE I UDIT
Na popularitě nabírá také domácí uzení, k němuž lze rovněž použít grily, tedy i běžné kotlové grily na dřevěné uhlí a grily plynové, jejichž součástí je přímo kovová část na uzení nebo lze využít poklopu. K uzení se pak používají speciální dřevěné lupínky nazývané chipsy z různých druhů voňavých dřev (pekan, třešeň, jabloň a podobně), které dodají pokrmu specifickou příchuť a vůni.
KONTAKTNÍ GRIL
Kontaktní grily dovolují grilovat oboustranně (zdola i shora) a tedy rychleji, připravíte na nich ryby, zeleninu, ale třeba také toasty. Pokud je lze rozevřít až na 180 stupňů, vznikne dvojnásobná plocha pro jednostranné grilování.
RBS TECHNOLOGIE
RBS technologie je nejmodernější způsob grilování, spočívá ve využití bočních keramických hořáků, které zajišťují rovnoměrnou teplotu v rozpětí od 250 až do 300 °C, a to po celé grilovací ploše.
LÁVOVÉ GRILY
Jedná se o grily plynové, u nichž jsou hořáky doplněny o lávové kameny rychle absorbující teplo. Povrch kamenů navíc dokáže vstřebat velké množství tuku, který při přípravě odkapává, nedochází tak k přepalování. Lávové kameny mají navíc samočisticí schopnost – žár nečistoty z porézních materiálů zlikviduje, ale doporučuje se vyměnit je vždy před začátkem další grilovací sezóny. O výměnu si ale říkají, pokud se začnou drolit.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 14. 7. 2017