Šetření vodou
Dnes by možná princezna Maruška nenabídla svému otci jako to nejvzácnější sůl, ale dala by přednost vodě. A možná by ji za tuto volbu nevyhnal, vždyť mnohde již začíná mít cenu zlata. I u nás je na čase si jí mnohem více vážit.
Klimatické změny i nešetrné zásahy do krajiny způsobují, že dostatek vody přestává být samozřejmostí. Naštěstí u nás stále ještě platí, že otočíme kohoutek a teče pitná voda.
Přitom právě ona tvoří jen tři procenta světových zásob.
Kapka ke kapce
Každý z nás si natočí denně z kohoutku v průměru asi sto litrů pitné vody, z nichž jen pouhá dvě procenta využije k pití nebo vaření. Pitnou vodou splachujeme, zaléváme zahradu, zbytečně plýtváme… Nemyslíme na to, že naše jednání je kapkou v moři, na které však v součtu hodně záleží.
Jeden příklad za všechny: při mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujeme průměrně 120 litrů vody, při použití myčky desetkrát méně. Z průzkumu společnosti IKEA vyplynulo, že pokud by všechny české domácnosti – včetně zhruba třetiny, které myjí nádobí pod tekoucí vodou – začaly používat výhradně myčku, znamenalo by to roční úsporu 26,9 milionu m3 vody, což zhruba odpovídá objemu více než čtyř Máchových jezer!
Na spotřebu vody však nemusíme nahlížet jen ekologicky, ale šetření vodou se okamžitě projeví i finančně. Víte, že poměrně slabě kapající kohoutek vás může stát pětistovku ročně? Denně totiž zbytečně odkape asi 25 litrů vody, u protékajícího WC takto můžete zbytečně platit za 150 až 2000 litrů denně. To by se za rok projevilo již v tisících až desetitisících korun.
Jak nahradit pitnou vodu?
Průzkumy ukazují, že zhruba polovinu spotřebované vody v domácnosti lze poměrně snadno nahradit vodou dešťovou. A využívat ji nejen k zalévání zahrady, ale i ke splachování, mytí auta, a třeba i k praní prádla, kde je pouze k poslednímu máchání nutná voda pitná. Na trhu jsou pračky, které již s takovým hospodařením počítají. Zachytávat dešťovou vodu je ideální do podzemní nádrže, aby nezamrzala a nekazila se množením bakterií a řas. Z ní se přivádí potrubím do domu.
Jak šetřit vodou?
Zbytečně neplýtvat vodou můžete začít okamžitě. Třeba tím, že opravíte všechny kapající kohoutky a začnete zachytávat vodu, kterou odpouštíte, aby byla dostatečně studená nebo teplá. Tuto vodu pak můžete používat k zalévání květin, ke splachování… Chce to jen připravit si vhodnou nádobu. Začněte upřednostňovat sprchování před koupelí ve vaně, nečistit si zuby při tekoucí vodě…
A určitě se vyplatí provést i změny ve vybavení domácnosti. Například u perlátorů, kterými opatříte všechny baterie, nejlépe takové, které mají navíc i regulátor průtoku. Vodovodní baterií, která obsahuje pouze perlátor, protéká zhruba 12 litrů za minutu, s regulátorem můžete snížit průtok až na 3,5 litru. U sprchových bateriích můžete snížit spotřebu vody pomocí vložky do sprchové hadice místo těsnění nebo instalací omezovače průtoku mezi baterii a sprchovou hadici.
Pokud si pořizujete nové baterie, všímejte si funkcí, kterými se snižuje spotřeba vody, stejně tak při pořizování myčky či pračky. Tam však pamatujte na to, že v extrémně malém množství vody prádlo kvalitně nevyperete a nádobí neumyjete. Kupovat pračky a myčky s výrazně nízkou spotřebou vody se tedy nemusí vyplatit, je třeba sledovat, zda nabízejí úsporné programy jako ekonomické praní, nebo rychlé praní či mytí. A splachovací toaleta s úsporným programem by měla být již samozřejmostí.
Jak šetřit v kuchyni
Při ručním mytí nádobí nenechávejte trvale téci vodu.
Používejte kohoutky s perlátorem s regulací průtoku nebo úsporné baterie.
Myčku pouštějte jen zcela naplněnou.
Zachytávejte vodu při oplachování ovoce, odpouštění vody a snažte se i ji využít.
Mějte v ledničce připravenou nádobu s vodou, abyste nemuseli odtáčet vodu na pití.
Vařte v páře, k přípravě pokrmu spotřebujete nepatrné množství vody.
Nevařte více vody, než potřebujete, pokud přece jen v konvici voda zůstane, použijte ji později na zalití květin.
Stejně využijte i vodu, ve které jste vařili vejce, rostlinám tak zajistíte spoustu živin.
WC a koupelny
Pořiďte si úsporný splachovací systém.
Pokud WC protéká, neotálejte s pozváním instalatéra.
Nenechávejte téci vodu z kohoutku během čištění zubů.
Dávejte přednost sprše před vanou.
Používejte úsporné baterie nebo omezovače průtoku.
Užitková voda
Nádrž na dešťovou vodu k zalévání by neměla scházet na žádné zahradě. Pro běžné zalévání stačí nadzemní zásobník, lépe však poslouží podzemní nádrž. Pokud je uložena dostatečně hluboko, nebude v ní voda zamrzat, ani se nebudou rozšiřovat mikroorganismy.
Dešťovou vodu můžeme využívat i jako užitkovou, v tom případě jsou nutné dva oddělené rozvody vody. Je třeba pohlídat, aby se obě vody v rozvodech nemísily.
Využívat můžeme i tzv. šedou vodu, tedy méně znečištěnou vodu otékající zejména z koupelen. Po úpravě ji můžeme opět využít jako vodu provozní pro splachování záchodů, úklid a zalévání zahrad. Metod pro úpravu a čištění těchto odpadních vod je dnes celá řada.
Samostatnou kapitolou je využití vody z vlastní studny. O tom se dozvíte více v březnovém vydání Pěkném bydlení.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 8. 3. 2017