Schůdek po schůdku
Ideální schodiště je vyrobeno z kvalitních materiálů, ladí se svým okolím a je především bezpečné. Ať už má jakýkoli tvar a styl.
Do každého interiéru se hodí jiné schodiště. Proti tomuto tvrzení nelze nic namítat stejně jako proti názoru, že masivní schody zapadnou do rustikálního interiéru, skleněné do moderního atypického prostoru a neutrální dřevěné schody se snesou s jakýmkoliv interiérem, různým nábytkem a zařízením. Ovšem výjimky potvrzují pravidlo a platí to i tady – schody mohou tvořit kontrastní prvek. Skleněné schodiště tak zjemní interiér dřevěného srubu stejně jako supermoderní schodiště ozvláštní prostory staletého domu.
SCHODIŠTĚ V OBÝVÁKU NEBO PŘEDSÍNI?
Nové rodinné domy mají většinou schodiště v obytném prostoru. Takže schody jsou tady vlastně současně v kuchyni, v jídelně, pracovně i v obýváku. Což u jednočlenné domácnosti nevadí, ale ve velké rodině může přinášet problémy. Děti dupající na schodech ruší rodiče u počítače nebo televize a obývací prostor se také stává hlavní komunikační spojnicí mezi poschodími. Na to je třeba myslet a schody raději umístit do haly či předsíně. Dalším kladem tohoto řešení je, že v obytném prostoru nebude nahoru do poschodí unikat teplo.
BEZPEČÍ PŘI CHŮZI VZHŮRU I DOLŮ
Vnitřní schodiště je výrazným estetickým i komunikačním prvkem interiéru. Přičemž obě věci je zapotřebí skloubit. Schodiště bez zábradlí jako designový prvek vypadá výborně, jiná věc je ale zakopnout na něm a snažit se zachytit neexistujícího zábradlí. Druhým extrémem, který se objevuje, je u schodiště přilehlého ke stěně (takzvaného obkladového schodiště) totální oddělení sklem. Stejně efektní, a mnohem bezpečnější.
Pohodlné a bezpečné užívání je zaručeno optimálním úhlem stoupání (malá příkrost schodiště), nízkými a správně hlubokými schodnicemi a dobrým zábradlím. Schodiště by mělo stoupat ideálně v úhlu 45°. Stupnice bývají hluboké asi 30 cm a jejich povrch musí být pevný, odolný a nesmekavý.
Další informace se dočtete v článku Schody na míru domu.
Osvětlení představuje další důležitý bezpečnostní prvek, pomáhá v orientaci a tak musí být dostatečně intenzivní a rovnoměrné. Pokud totiž dopadá světlo ze špatného úhlu, mohou stíny zkreslovat šířku a výšku schodnic. V patře musí být osvětlena hrana, musí tedy být dobře vidět, kde schodiště začíná.
KAŽDÝ POTŘEBUJE JINÉ SCHODIŠTĚ
Schodiště se musí vybírat důkladně, pokud je to možné, schodiště vyzkoušejte, několikrát vyjít a zase sejít. To by měl udělat ten člen rodiny, který má největší potíže s pohybem nebo viděním. Při výběru sledujeme, jestli nám vyhovuje šířka schodiště, jestli není pro nás příliš strmé, zda se schodnice nesmekají, nejsou moc vysoké a jsou naopak dost hluboké, tedy jestli se na ně vejde chodidlo. Posoudíme, jak moc jsou schody hlučné nebo tiché. Důležitý je sám tvar schodiště: nejpohodlnější je lomené s podestou. Vřetenovité schodiště není pro toho, komu se točí hlava a skleněné schodnice nevyhovují lidem krátkozrakým či šeroslepým. Pozornost věnujeme také zábradlí.
PO SCHODECH NA PŮDU
Půdní schody, oddělující vytápěný prostor od netemperovaného, mají speciálně projektované poklopy vyplněné termoizolačním materiálem. Nejmodernější půdní s trojnásobným těsněním a součinitelem prostupu tepla poklopu U=0,51 W/m2K jsou určeny do míst s vysokým rozdílem teplot mezi užitkovými a neobytnými prostory. Využívají se v energeticky úsporných domech, kde se klade důraz na minimalizaci tepelných ztrát.
Stejně jako jiné schody musí i ty půdní umožňovat snadný a bezpečný pohyb. Během otevírání schodů vedou pohyb poklopu inovativní panty spojující žebřík se skříní. Žebřík se odsouvá od poklopu a umožňuje pohodlně položit chodidlo na schodnici, což zvyšuje komfort užívání. Speciálně použité úchyty umožňují snadnou montáž a demontáž poklopu schodů.
V NETRADIČNÍCH KOMBINACÍCH
Originálně a novátorsky se vedle sebe objevují vlastně samé tradiční materiály: tvrdé i měkké dřevo, sklo (čiré, kouřové nebo mléčné), žula, pískovec, mramor nebo i beton. A staronově jsou tady opět i schody kovové, to převážně v rozlehlých loftech. Efektní jsou kombinace různých exotických druhů dřeva s ocelí nebo sklem. Nejvzdušněji působí skleněné točité schodiště uprostřed místnosti, která ovšem musí být dostatečně velká. Dřevěné stupně namísto skleněných naopak schodiště opticky usadí v prostoru a zvýrazní je; zejména zvolíme-li teplé tmavohnědé nebo načervenalé odstíny dřeva.
Více informací se nachází v listopadovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 7. 12. 2015