Schůdek po schůdku

Ideální schodiště je vyrobeno z kvalitních materiálů, ladí se svým okolím a je především bezpečné. Ať už má jakýkoli tvar a styl.

Do každého interiéru se hodí jiné schodiště. Proti tomuto tvrzení nelze nic namítat stejně jako proti názoru, že masivní schody zapadnou do rustikálního interiéru, skleněné do moderního atypického prostoru a neutrální dřevěné schody se snesou s jakýmkoliv interiérem, různým nábytkem a zařízením. Ovšem výjimky potvrzují pravidlo a platí to i tady – schody mohou tvořit kontrastní prvek. Skleněné schodiště tak zjemní interiér dřevěného srubu stejně jako supermoderní schodiště ozvláštní prostory staletého domu.

2

Srdce schodiště LASER tvoří kovová konstrukce v povrchové úpravě černá RAL. Vysoce moderním prvkem jsou nášlapy z kaleného – laminovaného – skla (trojvrstvé sklo o celkové síle 26 mm), které zajistí originální vzhled i komfortní a bezpečný pohyb po schodišti. J.A.P.

1

SCHODIŠTĚ V OBÝVÁKU NEBO PŘEDSÍNI?

Nové rodinné domy mají většinou schodiště v obytném prostoru. Takže schody jsou tady vlastně současně v kuchyni, v jídelně, pracovně i v obýváku. Což u jednočlenné domácnosti nevadí, ale ve velké rodině může přinášet problémy. Děti dupající na schodech ruší rodiče u počítače nebo televize a obývací prostor se také stává hlavní komunikační spojnicí mezi poschodími. Na to je třeba myslet a schody raději umístit do haly či předsíně. Dalším kladem tohoto řešení je, že v obytném prostoru nebude nahoru do poschodí unikat teplo.

3

Dřevěné samonosné schodiště vyrobené ze stejného materiálu jako navazující podlahy (materiál barvený dub). Díky použití stejného materiálu na schody i podlahy získáme krásný designový prvek interiéru. Schodiště je doplněno zábradlím v provedení ze skla s dřevěným madlem. www.parketatelier.cz

BEZPEČÍ PŘI CHŮZI VZHŮRU I DOLŮ

Vnitřní schodiště je výrazným estetickým i komunikačním prvkem interiéru. Přičemž obě věci je zapotřebí skloubit. Schodiště bez zábradlí jako designový prvek vypadá výborně, jiná věc je ale zakopnout na něm a snažit se zachytit neexistujícího zábradlí. Druhým extrémem, který se objevuje, je u schodiště přilehlého ke stěně (takzvaného obkladového schodiště) totální oddělení sklem. Stejně efektní, a mnohem bezpečnější.

Pohodlné a bezpečné užívání je zaručeno optimálním úhlem stoupání (malá příkrost schodiště), nízkými a správně hlubokými schodnicemi a dobrým zábradlím. Schodiště by mělo stoupat ideálně v úhlu 45°. Stupnice bývají hluboké asi 30 cm a jejich povrch musí být pevný, odolný a nesmekavý.

Další informace se dočtete v článku Schody na míru domu.

Osvětlení představuje další důležitý bezpečnostní prvek, pomáhá v orientaci a tak musí být dostatečně intenzivní a rovnoměrné. Pokud totiž dopadá světlo ze špatného úhlu, mohou stíny zkreslovat šířku a výšku schodnic. V patře musí být osvětlena hrana, musí tedy být dobře vidět, kde schodiště začíná.

4

5

Díky ukotvení do zdi není design atypického schodiště HARMONY rušen žádnou podpěrnou konstrukcí. Použitým materiálem je masivní dřevo, přičemž typ moření i vzhled zábradlí si je možné zvolit podle svých představ. Ozvláštňujícím prvkem schodiště je plná podstupnice doplněná o tenký nerezový pásek. www.schody-jap.cz

KAŽDÝ POTŘEBUJE JINÉ SCHODIŠTĚ

Schodiště se musí vybírat důkladně, pokud je to možné, schodiště vyzkoušejte, několikrát vyjít a zase sejít. To by měl udělat ten člen rodiny, který má největší potíže s pohybem nebo viděním. Při výběru sledujeme, jestli nám vyhovuje šířka schodiště, jestli není pro nás příliš strmé, zda se schodnice nesmekají, nejsou moc vysoké a jsou naopak dost hluboké, tedy jestli se na ně vejde chodidlo. Posoudíme, jak moc jsou schody hlučné nebo tiché. Důležitý je sám tvar schodiště: nejpohodlnější je lomené s podestou. Vřetenovité schodiště není pro toho, komu se točí hlava a skleněné schodnice nevyhovují lidem krátkozrakým či šeroslepým. Pozornost věnujeme také zábradlí.

6

Lomené dřevěné schodiště v kombinaci mořeného a přírodního jasanu. JK PLUS

PO SCHODECH NA PŮDU

Půdní schody, oddělující vytápěný prostor od netemperovaného, mají speciálně projektované poklopy vyplněné termoizolačním materiálem. Nejmodernější půdní s trojnásobným těsněním a součinitelem prostupu tepla poklopu U=0,51 W/m2K jsou určeny do míst s vysokým rozdílem teplot mezi užitkovými a neobytnými prostory. Využívají se v energeticky úsporných domech, kde se klade důraz na minimalizaci tepelných ztrát.

Stejně jako jiné schody musí i ty půdní umožňovat snadný a bezpečný pohyb. Během otevírání schodů vedou pohyb poklopu inovativní panty spojující žebřík se skříní. Žebřík se odsouvá od poklopu a umožňuje pohodlně položit chodidlo na schodnici, což zvyšuje komfort užívání. Speciálně použité úchyty umožňují snadnou montáž a demontáž poklopu schodů.

7

Skládací půdní schody LWK Komfort s tří- nebo čtyřdílným dřevěným žebříkem a zatepleným poklopem. Pro pohodlné používání jsou dovybaveny patkami a madlem. Protiskluzové stupně jsou vysunuté nad bočnice žebříku. Nosnost 160 kg. FAKRO CZECH

8

Skládací půdní schody LMK s třídílným kovovým žebříkem práškově lakovaným na odstín RAL 7022. Schody jsou vybaveny zatepleným bílým poklopem a madlem usnadňujícím pohyb po schodech. Maximální nosnost 200 kg. FAKRO CZECH

V NETRADIČNÍCH KOMBINACÍCH

Originálně a novátorsky se vedle sebe objevují vlastně samé tradiční materiály: tvrdé i měkké dřevo, sklo (čiré, kouřové nebo mléčné), žula, pískovec, mramor nebo i beton. A staronově jsou tady opět i schody kovové, to převážně v rozlehlých loftech. Efektní jsou kombinace různých exotických druhů dřeva s ocelí nebo sklem. Nejvzdušněji působí skleněné točité schodiště uprostřed místnosti, která ovšem musí být dostatečně velká. Dřevěné stupně namísto skleněných naopak schodiště opticky usadí v prostoru a zvýrazní je; zejména zvolíme-li teplé tmavohnědé nebo načervenalé odstíny dřeva.

Více informací se nachází v listopadovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 7. 12. 2015

Edit: