Sázka na budoucnost
Při rozhodování kde, jak a kým si nechat postavit rodinný dům, měl mladý manželský pár šťastnou ruku. A protože víme, že náhoda přeje připraveným, je nutné podotknout, že za základem úspěchu byla především pečlivá příprava i odvaha investorů.
Odvahu investoři projevili již při výběru pozemku. Na okraji malebné obce nedaleko Brna zůstávala dlouho bez povšimnutí parcela ve strmém svahu, zasypaná hlušinou prorostlou býlím. Byl odtud nádherný výhled na protější kopce. Manželé se nechali pozemek posoudit odborníkem, který jim jejich volbu schválil. A ukázalo se, že to byla opravdu šťastná volba. Dnes si mohou daleký výhled užívat z domu, terasy či zahrady a neruší ho ani střechy domů ve svahu pod nimi. A co bylo důležité, pozemek je orientován na jih, tedy ideálně pro stavbu pasivního domu.
Jasná volba: pasivní dům
„Neměl jsem do té doby se stavěním domu žádné zkušenosti, ani v rodině nikdo nestavěl. Začal jsem se proto o stavění intenzivně zajímat, četl knihy, s manželkou jsme chodili na výstavy, přednášky…“ vypráví majitel, „a brzy jsme dospěli k názoru, že chceme dům pasivní. Líbí se nám spojení ekologické stránky s ekonomickou. Bylo pro nás důležité, abychom se v domě dobře cítili, a to nejen z hlediska teploty, ale vnitřního klimatu vůbec. A chtěli jsme dosáhnout i na Zelenou úsporám, která se v té době rozbíhala. Vzhledem k tomu, že současný trend ve stavění spěje k energeticky úsporným domům, byla to i tak trochu sázka na budoucnost. Kdybychom třeba byli nuceni dům prodat.
Oslovil jsem několik ateliérů, firem, které tvrdily, že staví pasivní domy, ale často jsem měl pocit, že jde spíše o marketing. Získal jsem i zajímavé studie od mladých architektů, dynamické, rozmáchlé, ale nebyl jsem si jistý, zda budou domy i dobře fungovat. Proto jsem se obrátil na architekta Mojmíra Hudce, kterého považuji za jednoho z nejvýznamnějších průkopníků pasivního stavění u nás a tedy zkušeného praktika.“
Pěkně podle principů
„Vzhledem k svažitosti pozemku jsme dali přednost zděné technologii před dřevostavbou,“ vysvětluje Mojmír Hudec. „Zvolili jsme ytong zateplený šedým polystyrenem. Tak bylo možné optimalizovat tepelně izolační parametry konstrukce.“ Velmi kvalitní tepelně izolační okna s trojskly mají rámy oken překryty izolací pro maximální snížení tepelných ztrát. V souladu s principy pasivního domu jsou na jižní straně použita skla s vyšším solárním faktorem, aby mohl dům využívat i energii slunečního záření, takzvaných pasivních zisků. Jižní okna jsou stíněna předsazenou dřevěnou konstrukcí a venkovními žaluziemi, aby se dům v létě nepřehříval.
A přece se topí
I pasivní dům potřebuje vytápět, i když dnů, kdy je to potřeba, není mnoho. A dokonce si zde majitelé dopřávají i příjemné atmosféry u krbu. „Pro vytápění jsme zvolili kombinaci více zdrojů, základem je kompaktní větrací rekuperační jednotka, která je osazena malým tepelným čerpadlem. Nejenže se stará o nutné větrání domu, ale dokáže i lehce přitopit při teplotách do pěti stupňů nad nulou, a navíc ohřívá teplou vodu. V obývacím pokoji je krb na kusové dřevo a jako doplňkový zdroj jsou použita malá elektrická přímotopná tělesa, v koupelně elektrická podlahová rohož,“ popisuje architekt. Měsíční náklady na provoz domu, tedy nejen na vytápění, ale osvětlení a vaření činí 1800 Kč. A to se do této částky promítlo i narození syna – původně to bylo jen 1500 Kč.
Modrá je skutečně dobrá
V průběhu projekční přípravy domu se majitelé rozhodli oslovit i bytové architekty. „Byl jsem k tomu nejdříve skeptický, ale když jsme viděli u kamarádů, jak pěkně mohou byty zařízené ve spolupráci s odborníky dopadnout, oslovili jsme mladé designéry z ateliéru viewART. Ve spolupráci s architektem Hudcem došlo k úpravám v řešení, především schodiště, které se stalo středobodem domu. S nimi jsme řešili především vestavěný nábytek, materiály použité v interiéru. A sami jsme si byt dovybavovali, pokud možno co nejméně nákladně,“ vzpomíná majitel. „Manželka přišla s nápadem ladit byt do modra. A pak jsme objevili v IKEA sedačku s modrou kovovou konstrukcí a lemováním, zlevněnou, protože ji nikdo nechtěl. A přikoupili jsme žlutá svítidla, natřeli na modro, přidali modrou skříňku…“
Vše v dobrých rukou
Majitelé si pochvalují všechny profese, které se na zrodu jejich nového domova podílely. V prvé řadě realizační firmu RIGI, kterou získali na základě výběrového řízení, k němuž připravil podrobné podklady Mojmír Hudec. „Zajímavé bylo, že se firmy příliš nelišily cenově, možná právě díky dobře připraveným podkladům. Vybrali jsme proto firmu nejbližší, z nedalekých Hradčan, která vyhovovala i našemu tak trochu ekologickému přístupu – líbilo se nám, že dáme šanci místním. A navíc s ní měl architekt dobré zkušenosti,“ vypráví majitel.
„Další důležitou osobou byl stavební dozor investora, pan Josef Bárta, jehož syn je ředitelem Centra pasivního domu. Věděli jsme proto, že se vyzná v pasivním stavění a měli jsme na něj skvělé reference. Nadšeni jsme byli z kameníků z firmy Zeď a štět, které jsme si nejprve přizvali k postavení opěrné zdi pod domem.“ Jejich práce se jim tak zalíbila, že nezůstalo jen u ní, a v okolí domu vzniklo více na sucho skládaných zídek z pískovce z Bílých Karpat, obklad krbu, kamenné umyvadlo, obrubník i solitéry na zahradě. A to už jsme u spolupráce se zahradní architektkou Janou Kůrovou, která se postarala o celé okolí domu, a kterou si majitelé také chválí.
Něco jinak?
Co by změnili, kdyby po získaných zkušenostech stavěli dům znovu? „S domem jsme naprosto spokojeni, jen bychom příště oslovili interiérové a zahradní architekty hned na samém začátku, každý má svůj specifický a přínosný pohled.“ A architekt dodává: „Je to radost pracovat s poučeným klientem, který stojí o to, aby dům dobře fungoval. Díky tomu je projekt dotažen do konce i se zachováním ekologického konceptu – od vytápění dřevem a úsporným tepelným čerpadlem, přes extenzivní zelené střechy na přístřešku pro auta a na vodorovné části střechy až třeba po zachytávání dešťové vody v retenční nádrži pro závlahu zahrady. A počítá se i s fotovoltaickými panely na jižní pultové střeše.“
Vizitka domu
Projekt: Ing. arch. Mojmír Hudec, ateliér ELAM
Interiéry: viewArt
Realizace: RIGI
Zahradní úpravy: Ing. Jana Kůrová
Kamenické práce: Zeď a štět
Užitná plocha: 130,8 m2
Zastavěná plocha: 167,3 m2
Obvodová konstrukce: pórobetonové tvárnice Ytong o tloušťce 250 mm + kontaktní izolace z šedého polystyrenu o tloušťce 250 mm
Příčky: Ytong
Stropy: nad 1. NP – železobetonový, strop nad 2. NP je z dřevěných úsporných I vazníků izolovaných foukanou celulózou a s izolací tl. 100 mm z minerální vlny v sádrokartonovém podhledu
Okna: dřevohliníková s trojskly, část je provedena jako pevně zasklená
Vytápění: krb na kusové dřevo s externím přisáváním vzduchu, kompaktní větrací rekuperační jednotka Nilan Compact osazená malým tepelným čerpadlem, s akumulačním zásobníkem 180 l na teplou vodu
Měrná potřeba tepla na vytápění: 20 kW/m2 rok (výpočet podle Zelené úsporám)
Ing. arch. Mojmír Hudec
Autorizovaný nezávislý architekt s vlastním projekčním ateliérem ELAM, absolvent FA VUT Brno.
Má za sebou desítky realizací pasivních a nízkoenergetických domů optimalizovaných programem PHPP. Při návrzích domů využívá principy a prvky soběstačných domů, dává přednost používání přírodních materiálů a ekologických technologií. Zabývá se popularizací nízkoenergetického a ekologického bydlení, mj. je autorem knih Pasivní dům – proč a jak stavět a Pasivní domy z přírodních materiálů (Grada), lektorem Národního stavebního centra a Centra pasivního domu.
Kontakt:
ATELIÉR ELAM
Pekařská 6, Brno 602 00
tel.: 543 234 510
www.elam.cz
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv Xella
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 13. 8. 2017