Sauna pěkně při ruce
Pravidelné saunování prospívá našemu organismu a zároveň nám poskytuje příjemnou relaxaci. Ale komu z nás zbývá v uspěchaném tempu života čas na pravidelnou návštěvu sauny? Tento problém však dokáže vyřešit domácí sauna, kterou na rozdíl od veřejné budeme mít vždy při ruce, a navíc nám poskytne komfort a cenné soukromí.
Domácí sauna nemusí představovat nesplnitelný sen pouze v rodinném domě, ale ani v bytě, panelákový nevyjímaje. Stačí, když si na ni vyšetříme kousek volného místa a ušetříme potřebnou částku. Její výše záleží na typu sauny, její velikosti a vybavení.
CHCE SI TO VYZKOUŠET
K pořízení sauny bychom měli přistupovat odpovědně. Trh nabízí různé druhy saun a dříve, než se pro některý z nich rozhodneme, bychom si měli ujasnit, jaké jsou mezi nimi rozdíly, nejlépe každý typ si vyzkoušet, abychom vybrali ten nejvhodnější. Každý má svá pro a proti. A ještě něco: Saunování má blahodárný vliv na organismus zdravých lidí. Senioři nebo lidé se zdravotními potížemi by se však před pořízením domácí sauny měli poradit s lékařem, zda jim saunování doporučí, a pokud ano, jaký typ sauny by měli zvolit.
KLASICKÁ SAUNA
Klasiku mezi saunami představuje takzvaná finská sauna, která může být umístěna jak v interiéru, tak pod širým nebem. Aby plnila své poslání, musí v ní být zajištěna optimální teplota. Ta není ve všech případech stejná. Zatímco začátečníkům postačí teplota okolo 70 °C, pokročilejší uživatelé se nejčastěji saunují při teplotě až 90 °C. K vytápění klasické sauny můžeme použít kamna na dřevo nebo na elektřinu. První jsou sice náročnější na obsluhu a regulaci teploty v sauně, na druhou stranu elektřina nám nenavodí romantickou atmosféru jako dřevo a oheň. Elektrická kamna nacházejí uplatnění především v bytech, kde není k dispozici komín. Vytopení malé sauny v interiéru s objemem do 3,5 m3 zvládnou elektrická kamna s výkonem 3 kW. Aby saunování ve finské sauně splnilo svůj účel, je třeba organismus nejen zahřát, ale i zprudka ochladit. K tomuto účelu je nejvhodnější bazén, ale postačí i káď a v bytech se obvykle musíme spokojit se studenou sprchou. Přestože finské sauny posilují imunitu a prospívají naší psychice, lékaři je z důvodu vysokých teplot, při kterých saunování probíhá, nedoporučují kardiakům. To však neznamená, že by se lidé postižení kardiovaskulárními chorobami museli saunování v klasické sauně vzdát. Trh dnes nabízí i takzvané biosauny, které jsou alternativou pro lidi špatně snášející vysoké teploty ve finské sauně. Biosauny se provozují s teplotami od 50 do 65 °C a s vlhkostí 15–30 %. K prohřívání těla tak dochází pozvolněji. Stejně jako v případě jiného interiérového či zahradního vybavení můžeme i v případě klasické sauny volit mezi saunou vyrobenou na zakázku nebo cenově přijatelnější typovou. Nejjednodušší stavebnice stojí přibližně 30 000 Kč, průměrná rodinná sauna okolo 60 000 Kč. V případě luxusních saun ale počítejme se statisíci.
ŽÁDNÉ POPELKY, ALE OZDOBY
Sauny se dodávají na míru jako stavebnice, nepotřebují složitou stavební přípravu a k sestavení obvykle stačí pár hodin. Současné sauny často mívají velmi pěkný design, a tak je škoda je schovávat, umísťovat je do zadních místností či sklepa, aby nebyly vidět. Mohou se naopak stát ozdobou interiéru. Obložit je lze jakkoliv, záleží na přání zákazníka, podstatné je, aby v interiéru působily citlivě a elegantně. Oblíbená jsou hlavně prosklená rohová čela bez rámu, bílé lesklé obkladové panely v kombinaci s dýhami dub, wenge nebo zebrano. V těchto saunách může znít hudba, měnit se barevné spektrum – chromoterapie.
POHODA V PÁŘE
Každému, kdo trpí například neduhy dýchacích cest, má revmatické problémy a nevadí mu vlhký vzduch, lze doporučit parní neboli tureckou saunu, která se značně liší od předchozí finské sauny. Saunování v ní probíhá při poměrně nízké teplotě – obvykle kolem 40 až 50 °C, ale při maximální relativní vlhkosti – až 90 %. Zdrojem tepla a páry jsou generátory, nazývané rovněž výparníky. Vyvíjejí páru, která pak tryskami vstupuje do kabiny. Na rozdíl od klasické sauny vnitřní obklad turecké sauny netvoří dřevo, ale můžeme si vybrat mezi akrylátem, keramikou, sklem či přírodním kamenem. Páru lze i aromatizovat různými vůněmi. Parní sauna je příjemná, její jedinou nevýhodou je vyšší cena. Pohodlnější domácí parní saunu nepořídíme levněji než za 200 000 Kč.
KDE POMOHOU
Vlivem tepla dochází z našeho těla k vyplavování hormonu endorfinu. Uvolňují se ztuhlé svaly a zbavujeme se stresu. Teplo podporuje krevní oběh a činnost srdce. Při pocení se vyplavují i toxické látky.
◗ Klasické sauny mají velmi příznivý vliv především na zvýšení imunity, což oceníme především v zimě a v období chřipkových epidemií.
◗ Parní sauny ocení především lidé, včetně dětí, kteří mají problémy s dýchacími cestami, případně trpí revmatismem.
◗ Infrakabiny upravují krevní oběh, přispívají k odbourávání cholesterolu a mají pozitivní vliv na celkovou kondici.
◗ Klasické parní sauny i infrakabiny odbourávají stres, mají pozitivní vliv na psychiku.
MLADŠÍ INFRAKABINY
Podstatně mladší než klasické, ale i parní sauny jsou infrakabiny, které se často nesprávně nazývají infrasaunami, přestože fungují na zcela jiném principu. Co se týče vzhledu, jde o dřevěné kabiny, které se velmi podobají klasickým saunám. Zásadním rozdílem je však zdroj tepla. Zatímco ve finské sauně jsou jím kamna na dřevo nebo elektrická, v infrakabině k tomuto účelu slouží infrapanely, často rovněž nazývané infrazářiče. Ale pozor, není zářič jako zářič. Při výběru je třeba dát pozor, zda má záření vlnovou délku v rozmezí 9,4–9,6 mikronu, které naše tělo nejlépe vstřebává. Vhodný infrazářič nesmí postrádat zdravotní atest. Jsou zde však ještě další podstatné rozdíly. Vzduch v infrakabině ohřívá méně než 20 % infračervené energie, takže zbývá přes 80 % na přímý ohřev lidského těla. Proto kabina na bázi infračerveného záření nezahřívá lidské tělo pouze na povrchu jako klasická, ale prohřívá je až do hloubky 4 cm. Infračervené paprsky pracují s teplotou vzduchu v rozmezí 30–40 °C, a tak je mohou bez rizika využívat i kardiaci. Výhodou infrakabin je, že k provozu nepotřebují vodu a po opuštění kabiny se stačí osprchovat, pro osvěžení nejlépe studenou nebo vlažnou vodou, ale může být i teplá. Výhodné rovněž je, že vzhledem k tomu, že infrakabina nevyvíjejí vysokou teplotu ani páru, lze ji instalovat skutečně všude. Podmínkou je pouze zásuvka na 220 V. Náklady na jejich pořízení jsou zhruba stejné jako na klasickou saunu, ale provoz je podstatně levnější. K rozehřátí postačí pouhých 10 minut.
Vybíráte domácí saunu? Vyberte si na www.give.cz/domaci-sauny
Datum vydání: 24. 7. 2015