S přehledem
Dostatečná suma informací a znalostí pomáhá lépe se orientovat a snáze řešit i nečekané situace. Stavebníci, oba vzděláním stavaři, prošli celým dlouhým procesem budování nového domova bez zaváhání. S architektem Adamem Slabým postavili i v rámci daných omezení rodinný dům mimořádně kvalitní.
Nový dům si tříčlenná rodina postavila asi pětadvacet kilometrů od centra města, v němž předtím žila. Dvanáct let sdíleli obecní byt s babičkou, o kterou pečovali. „Malý přízemní byt byl tmavý, situovaný na hlavní ulici, provozní náklady vysoké,“ vypočítává naše hostitelka. „Když babička zemřela, ještě jsme v bytě několik let zůstali, přestože dům byl zanedbaný a nájemné vysoké. Už dávno jsme uvažovali o stavbě vlastního bydlení. Oba jsme stavaři, takže nakonec jsme se do toho opravdu pustili.“
PARCELU NALEZLI JINDE
Vhodnou stavební parcelu hledali investoři všemi možnými způsoby – sledovali nabídky, dotazovali se, objížděli okolí. Zajímala je oblast na sever od města, kam je dobré dopravní spojení, ale odradila je tamní kobercová zástavba z posledních let, která se jim nelíbí. Rovněž ceny pozemků, jež v lokalitě vylétly nepříjemně vysoko, je přiměly obrátit zájem jinam. Při jedné vyjížďce objevili město s pěkným centrem a slušnou vybaveností. Líbila se jim mírně zvlněná okolní krajina, a když zjistili, že na okraji obce se nabízejí stavební pozemky, bylo jasné, že dál hledat nebudou. Parcely na stráni mírně padající k severovýchodu byly zasíťované, ve smlouvě byly zahrnuty také zpevněné komunikace a veřejné osvětlení.
VIZITKA DOMU
Autor: Ing. Mgr. Akad. arch. Adam Slabý Generální dodavatel stavby: Atelier P.H.A., s.r.o.
Subdodavatelé: veškeré truhlářské práce, dřevěná fasáda, podlahy – LKT Bohemia s.r.o., www.lktbohemia.cz
Plocha pozemku: 1024 m2
Zastavěná plocha: 275 m2
Užitná plocha: 210 m2
Konstrukční systém: železobetonový skelet, cihelné bloky
Střešní krytina: betonová taška
Fasáda: omítka, modřínový obklad
Zateplení: polystyren, minerální vata
Okna: hliníkové rámy, dvojsklo, hliníkové žaluzie
Vnitřní dveře: dubová dýha, posuvné dveře lakované, sklo
Podlahy: dubový masiv, keramická dlažba
Vytápění: plynový kotel, podlahové topení, fancoily, radiátory, krbová kamna
Terasa, pergola: modřín
ZADÁNÍ SPLNÍ ARCHITEKT
Stejně jako ostatní nastávající stavebníci koupili si i naši hostitelé v přípravném období katalogy typových domů. „Z katalogů jsme nedokázali vybrat dům, který bychom hned nemuseli upravovat. Na každém se nám něco nelíbilo, ať z hlediska estetického, nebo praktického. Většina neměla vkusně vyřešený vnější vzhled, navržená vnitřní dispozice by se měnila obtížně. Rozhodli jsme se, že oslovíme architekta Adama Slabého, kterého jsme dobře znali.“ Klienti si neplánovali nikterak obrovský objekt, ale dům právě tak akorát pro tříčlennou rodinu. Záleželo jim na dobře vyřešených obslužných místnostech, které v bytě chyběly. „Představovala jsem si moderní dům s plochou střechou,“ říká majitelka. „Takovou stavbu ale územní rozhodnutí nepřipouštělo, což pro mne bylo určité zklamání. Museli jsme se spolu s architektem domluvit na kompromisech, abychom podmínkám územního rozhodnutí vyhověli. Přáli jsme si, aby dům byl uvnitř vzdušný, s otevřenými prostory.“
SPOJENÍ TRADIČNÍHO S MODERNÍM
Architekt Adam Slabý navrhl rodinný dům respektující požadavek na zachování základních tradičních atributů, současně však ozvláštněný zakomponováním moderních prvků. Zdánlivě protikladné požadavky skloubil s mistrovskou jistotou a dosáhl ryze soudobého výrazu. Sám skromně popisuje projekt takto: „Vlastní návrh domu vycházel ze stavebního programu klienta. Stavbu jsme projektovali na rozparcelované louce, kde jsme mohli jen předpokládat okolní zástavbu. Dům jsme situovali podle slunce a výhledu k severovýchodní hranici pozemku. Chtěli jsme ponechat co největší prostor pro vlastní zahradu na jihozápadní straně. Samotný objekt se skládá z hmoty garáže, která přístřeškem a pergolou navazuje na vlastní dům. V přízemí se nachází pobytová část, která je propojená schodišťovou halou do patra, kde jsou ložnice. Ty jsou rozděleny do dvou protilehlých křídel tak, aby každá část měla své soukromí. Obě ložnice mají vnitřní okna do společné schodišťové haly. Myslím, že se nám tak podařilo dům komunikačně provázat bez omezení žádoucí intimity ložnicového patra.“
DVOJITÉ USPOKOJENÍ
Odborně zdatný majitel si stavbu řídil a dozoroval sám. Nosný železobetonový skelet postavila zkušená stavební společnost, na další etapy byli najímáni menší dodavatelé. Vnitřní zařízení chtěli majitelé v jednoduchém moderním stylu. Minimalisticky pojaté interiéry protepluje podlaha z dubového masivu napuštěného olejem. Na závěr spokojení majitelé připomínají: „Nejdůležitější je mít ujasněné potřeby, požadavky, vlastní představu o bydlení. Kdo má blíž k oboru a předpoklady a schopnosti také z hlediska estetiky, splní si sen a najde prostor pro vlastní realizaci.“
Ing. Mgr. Akad. arch. Adam Slabý
1996 – Fakulta architektury ČVUT (prof. Šik a prof. Štípek)
1997 – Škola architektury AVU (prof. Přikryl)
1995 – 2000 spolupráce s architekty Radimem a Radanem Hubičkovými
Od roku 2000 vede vlastní architektonicky ateliér, který se od roku 2007 prezentuje jako slaby architects s.r.o. Zabývá se projekty rezidencí, hotelů a návrhy interiérů (rezidencí, restaurací, kanceláří či obchodů), za které obdržel již několik ocenění (např. Simple concept store, Hair design Petra Měchurová). Dále se věnuje samotnému designu nábytku (židle ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea).
Kontakt:
info@slabyarchitects.com
Datum vydání: 6. 10. 2015