S očima Marilyn

Byty v panelových domech možná provází špatná pověst, ale množí se rekonstrukce, které ji krok za krokem napravují. Příkladem je tento interiér plný světla, dýchající pohodovou atmosférou a volností prostoru. Vítejte v jiném paneláku!

Byt s dispozicí 2+kk vypadal před stejně jako tisíce bytů v panelových domech ze 70. let minulého století. Je až neuvěřitelné, jak se proměnil v tak úchvatný prostor, který byste stěží hledali v mnoha novostavbách. Je to v první řadě díky odvaze investorů – dvěma sestrám, které se rozhodly byt po rodičích zrekonstruovat pro své děti. Našly architektonické studio DesignPro a nechali tvůrcům volnou ruku.
Z navržených variant dispozice si pak vybraly tu nejodvážnější. Z malého, špatně dispozičně řešeného 2+1 se stalo 2+kk se samostatnou šatnou. „Za své vzaly veškeré příčky a umakartové jádro. Koupelnu a WC jsme sloučili a přesunuli na místo původní kuchyně, díky čemuž vznikla krásná koupelna s velkým oknem. Kuchyni jsme pak přičlenili k obývacímu pokoji,“ vypočítává Ing. arch. Zuzana Řepíková, která je spolu s Ondřejem Krynkem autorkou projektu.

PŘIZNANÝ BETON

Jak ukazuje tato realizace, není třeba potírat za každou cenu vše, co k panelákovému bytu patří. „Chtěli jsme špatnou pověst panelových bytů obrátit v náš prospěch a zbroušením stropu v obývacím pokoji jsme přiznali betonový panel. Ten nám pomohl vnést do prostoru neobyčejnou texturu, od které se odvíjí výběr zbylých materiálů,“ líčí architektka. Surový a tmavší strop doplnily šedé tóny, světlé březové dřevo a přírodní materiály. Kuchyňská část je čistě bílá a díky tomu opticky vystupuje a září jako vložená kostka. „Vstupní chodbu bytu jsme pojali jako šedý tunel, který ústí do této světlé kuchyně, kam vás to táhne hned od vstupu,“ popisuje Ondřej Krynek.

KDE SE VZALA MARILYN?

Byt je sice určen dětem investorů, než ale vyrostou, má sloužit k pronájmu, díky pozici blízko pražského letiště se zdál jako ideální pronájem krátkodobý. Tento fakt podobu interiéru ovlivnil v několika ohledech, mimo jiné stojí za portrétem Marilyn Monroe na stěně v hlavním obytném prostoru. „Portály s krátkodobými pronájmy nabízejí nepřeberné množství bytů, bylo tedy třeba vymyslet něco “eye catching”, aby tento byt zaujal na první pohled,“ zdůvodňuje Zuzana Řepíková. Podle jejích slov to nemělo být nic vysloveně pražského, jako je například silueta Hradčan, protože to je příliš časté. Naopak, mělo to být něco kosmopolitního, co každý zná, a zároveň nebude nikomu vadit dívat se na to den co den.

HRÁTKY SE SVĚTLEM

V místech, kde jsou použity sádrokartonové podhledy (kuchyň, chodba, koupelna), navrhli tvůrci zapuštěná bodová svítidla a k vytvoření kýžené atmosféry pomáhají další typy osvětlení. „Nejde jen o LED pásky zabudované v nábytku, ale také například o nástěnnou lampičku u lůžka či zavěšenou žárovku u pracovního stolu. V obývacím pokoji jsme použili velké skleněné svítidlo jako dominantu prostoru. Vývod pro svítidlo byl použit stávající vzhledem k tomu, že sekat do panelu by bylo zbytečně náročné. Kabel je tak u svítidla prověšený a může se v případě potřeby přesunout,“ říká Ondřej Krynek.

SPANÍ V KOSTCE

V ložnici autoři projektu zopakovali vložení optické kostky, ale tentokrát tmavé do světlého prostoru. Díky tomu vzniklo útulné lůžko s velkým množstvím úložných prostor. Zbytek pokoje mohl tedy zůstat vzdušný a světlý, jen s pracovním stolem a policemi na místo knihovny. „Ložnice se dá uzavřít posuvnými dřevěnými dveřmi, které při plném otevření splynou s okolním nábytkem. Je tedy čistě na vás, jestli bude dispozice zcela otevřená a budete byt vnímat jako jeden celek,“ uzavírá architektka.

V jedné z kuchyňských vysokých skříní je dešťový litinový svod vedoucí ze střechy, který se při rekonstrukci nečekaně objevil.

SPOKOJENÉ SESTRY

Investorky, sestry Katka a Jana, si nemohou výsledek rekonstrukce vynachválit a nešetří slovy uznání: „Chtěly jsme dát panelákovému bytu všechno, co dřív neměl – velkou a světlou koupelnu, šatnu a dostatek dalších úložných prostor. To se beze zbytku povedlo. Potěšilo nás, že nebyl problém zahrnout do koncepce i levnější kusy nábytku a doplňků, které Ondřej se Zuzkou navíc sami zajistili. Postarali se i o drobné dodělávky, takže jsme nemuseli na nic sáhnout. Celá rekonstrukce sice trvala o něco déle, ale výsledek stojí za to.“ Podle sester je v tuto chvíli přes veškeré plány s pronájmem na pořadu dne otázka, zda se do bytu nenastěhuje jedna z nich.

INTERIÉR ROKU 2018

Projekt Červený Vrch ateliéru DesignPro se zúčastnil soutěže Interiér roku 2018, v níž se
probojoval až do finále v kategorii Cena novinářů.

VIZITKA BYTU

Název projektu: Červený Vrch
Autor: Ing. arch. Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek
Realizace: 2018
Podlahová plocha: 55 m2
Podlahy: linolelum
Okna: plastová
Dveře: laminátové, dřevěné posuvné, skleněné posuvné
Použité značky: House Doctor (židle, nástěnná svítidla, závěsné svítidlo, taburet, svítidlo koupelna), Bloomingville (retro žárovky), Hübsch (polštáře), Ferm Living (stolek), Bontempi Casa (pracovní židle), Bolia (zrcadlo), Ikea

Ing. arch. Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek

DesignPro

Navrhujeme osobité, moderní a nadčasové interiéry s nápadem. Snažíme se, aby každý náš návrh byl unikát a odrážel v sobě kus investora, ale i kus nás. Pečlivě řešíme vše od dispozic až po detail na skříňce. Zakládáme si na tom, aby klient věděl, co dostane, a aby byl náš návrh identický s výslednou realitou.
DesignPro.cz

Text: Kateřina Nová
Foto: DesignPro

Datum vydání: 29. 5. 2019

Edit: