S myčkou je svět veselejší
Rozdíl mezi ručním a automatickým mytím nádobí je jasný – s myčkou je to fyzicky a časově méně náročné, ruce nepřicházejí do kontaktu s mycím roztokem, voda může být mnohem teplejší, mytí účinnější a spotřeba vody a elektrické energie nižší. Pokud se chystáte na koupi myčky, pak vám přijdou vhod následující řádky.
Každá myčka nádobí je označena energetickým štítkem s údajem o energetické účinnosti, která dosahuje hodnot od A+++ (nejlepší) do A+ (nejhorší). Na štítku naleznete i konkrétní údaj o spotřebě energie a vody, stejně tak i informaci o hlučnosti, kterou nepodceňte. Na výběr pak máte myčky volně stojící, vestavné a podstavné.
KOLIK SAD NÁDOBÍ?
Počet sad nádobí, které můžete vložit do myčky, závisí na její šířce a vnitřním uspořádání. Sada nádobí znamená talíře, šálky, sklenice a příbory, nepočítají se do ní hrnce a jiné nádobí, které zabere velké množství místa. Pro modely o šířce 45 cm je optimální počet sad devět, širší myčky, šedesáticentimetrové, pojmou až 15 sad nádobí.
VYZNÁTE SE V PROGRAMECH?
Hlavní (také se mu říká standardní) program myje nádobí při teplotě od 50 do 70 °C a je určen pro každodenní mytí běžně zašpiněného nádobí. Úsporný (bio, eko) program používá nižší teplotu mezi 45 a 55 °C a spotřebuje méně elektrické energie, někdy však více vody a samotný mycí cyklus trvá výrazně déle. Intenzivní program (70 až 75 °C) je určen na mytí silně znečistěného nádobí. Oblibu si získávají automatické programy, při nichž myčka sama vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu i délku mytí. Ještě existuje program při polovičním naplnění myčky, což je praktické, ale ne vždy to znamená, že spotřeba vody a elektrické energie je také o polovinu snížená, zdaleka ne. Rychlý program (30 až 45 minut) je určen k mytí běžně zašpiněného nádobí (bez zaschlé špíny) při teplotě 35 až 70 °C.
VKLÁDÁNÍ NÁDOBÍ DO MYČKY
Není to žádná věda. Před uložením nádobí do myčky nejprve odstraňte zbytky jídla. Předmývání není nutné a vzhledem k životnímu prostředí ani rozumné. Každý kus nádobí musí mít v myčce svoje místo. Stříkací ramena se musejí volně otáčet a nesmějí narážet. Velké kusy nádobí dejte do spodního koše myčky, malé a křehké kusy do horního. Příbory vkládejte do koše bez třídění, rukojetí dolů. A je to.
VOLBA ČISTICÍHO PROSTŘEDKU
Čisticí prostředek má za úkol odstranit a rozpustit nečistoty, zabránit usazování vodního kamene, odstranit skvrny od jídla a ochránit nádobí. Na výběr máte multifunkční čistič, standardní čistič a aditiva. Mezi multifunkčními a standardními čističi je ale zásadní rozdíl – zatímco ty multifunkční disponují řadou funkcí včetně oplachovače a soli, někdy i leskem nerezového nádobí, ochranou skla a dekoru a ochranou před vodním kamenem, standardní čističe v sobě tyto funkce nemají a pro skvělý výsledek je nutné je kombinovat s aditivy. Mezi standardní čističe patří produkty ve formě tablet, gelů a prášků a mezi takzvaná aditiva patří sůl, oplachovač/leštidlo, čistič myčky a deodorant. Svoji roli hraje také tvrdost vody – pokud máte velmi tvrdou vodu (nad 21°dH), měli byste přidat sůl a oplachovač také k multifunkčním produktům. O tvrdosti vody vás bezplatně informuje vodárna v místě bydliště.
ZŮSTALY NA UMYTÉM NÁDOBÍ ZBYTKY JÍDLA?
Příčin může být více – chybné dávkování čisticího prostředku, špatně zvolený mycí program, vysoká tvrdost vody nebo celkový technický stav myčky. Co s tím? Odstraňujte zbytky jídla dříve, než nádobí vložíte do myčky. Také dávejte pozor na správný způsob ukládání nádobí do myčky – stříkací ramena musí mít volný pohyb a trysky nesmí být ucpány. Pokud nic nepomáhá, zavolejte opraváře.
Myslete ekologicky
◗ Používejte úsporné mycí cykly, kdykoli je to možné.
◗ Zapínejte pouze naplněnou myčku. Myčka totiž využívá stejné množství vody, ať už je poloprázdná nebo zcela plná.
◗ Nádobí nepředmývejte, myčky v kombinaci se značkovými produkty dokážou perfektně umýt i silně znečištěné nádobí. Odstraňte pouze větší zbytky jídla, vyprázdněte sklenky a hrnky.
◗ Používejte funkci sušení vzduchem. Máte-li starší myčku bez této funkce, můžete na závěr otevřít dvířka a nechat nádobí oschnout přirozeným působením vzduchu.
◗ Plňte myčku nádobím podle návodu – naplňte celé koše, tím maximálně zužitkujete vodu a energii, ale ponechte dostatek prostoru pro cirkulaci potřebného množství vody.
HROMADÍ SE V MYČCE ZÁPACH?
Jedním z důvodů může být nesprávné zapojení myčky. Odpadní hadice musí být zapojena k sifonu zabraňujícímu šíření zápachu, hadice nesmí být zlomená. Druhým důvodem může být špatný výběr mycího cyklu s ohledem na míru znečištění nádobí, proto se ve fi ltru myčky usadily zbytky. Spotřebič vyčistěte pomocí nejvýkonnějšího mycího cyklu, ale bez nádobí v myčce! Třetím důvodem mohou být dlouhé přestávky mezi mycími cykly. V tomto případě je rozumné použít deodorant myčky, který zabraňuje hromadění pachů.
CO DO MYČKY NEPATŘÍ?
Některé předměty se mohou v důsledku působení chemických přípravků a horké vody v myčce poškodit. Rozhodně v ní nemyjte vzácné předměty, jako je například starožitné nádobí nebo stříbro. Litina v myčce pravděpodobně zreziví a ostří kuchyňských nožů se může otupit. Předměty znečištěné voskem, popelem z cigaret nebo čímkoliv, co by mohlo znečistit ostatní nádobí v myčce, byste také do myčky vkládat neměli. Lepené předměty (střenky příborů nebo dřevěná prkénka) se mohou v myčce rozlepit nebo změknout, zejména použijete-li mycí program s teplotou až 75 °C. Takto vysoké teploty mohou poškodit i plastové předměty, které jsou označeny jako nevhodné pro mytí v myčce. Některé se také mohou zdeformovat, pokud jsou uloženy do spodního koše příliš blízko topnému tělesu – proto se doporučuje jejich ukládání pouze do horního koše (nejmodernější myčky mají topné těleso kryté a v bezpečné vzdálenosti od spodního koše).
Datum vydání: 20. 5. 2015