Rychle, zdravě, bezpečně
Vaříte na plynu, nebo indukci? Z kulinářského pohledu nezní ani jedno příliš lákavě. Rozhodující je ale výsledek a k němu může vést docela dlouhá cesta…
Není žádným tajemstvím, že sklokeramické varné desky jsou velmi oblíbené. V současné době se jejich úroveň, vzhled a technologie pozvedly natolik, že se stávají doslova dominantou a ozdobou kuchyně. Nejmodernější kousky nemají dokonce žádné na první pohled viditelné ovládání, aby nic nerušilo dokonalost designu. Na výběr máte z mnoha velikostí a rozměrů i způsobů uspořádání varných zón. Existují varné desky s jednou plotýnkou pro vlky samotáře anebo velkorysá řešení pro rozvětvené rodiny, kde se můžete spolehnout na pět až šest varných zón. Jen je třeba vybrat si mezi sklokeramickou varnou deskou s topnou spirálou a deskou s takzvaným indukčním ohřevem.
INDUKCE ŠETŘÍ A NEPÁLÍ
Indukční varná deska funguje na principu elektromagnetické indukce, což je způsob maximálně efektivní. Šetří totiž energii a zároveň váš čas. Některé indukční desky mohou vydávat sotva slyšitelné zvuky podobné bzukotu nebo jemným vibracím, podstatná je ale rychlost, bezpečnost a energetická nenáročnost. Pokud na indukční desku nedáte hrnec, nepoznáte, že se zahřívá. Když ho tam ale dáte a nalijete do něj dva litry vody, za pět minut máte uvařeno. Běžná sklokeramická deska to zvládne za osm minut. A naopak – po dosažení bodu varu jednoho litru vody se indukční deska ochladí na bezpečnou teplotu 60 °C zhruba za šest minut, plynové to trvá o osm minut déle a sklokeramická deska na to potřebuje 25 minut. Při indukčním vaření se všechno teplo generuje pouze do kontaktní plochy hrnce, a nedochází tak k žádným teplotním únikům. Další dobrou vlastností indukční desky je nízká spotřeba energie. Porovnejte si – plynová deska spotřebuje na uvaření dvou litrů vody 0,395 kWh, sklokeramická 0,275 a indukční 0,230 kWh. A máme vítěze. Malým zádrhelem, který ale není tak složité vyřešit, je nádobí s ferromagnetickým dnem, tedy ocelové nebo litinové (to je ale na křehkou desku příliš těžké), které jako jediné na indukci funguje. Nabídka kvalitního nerezového nádobí je bohatá a sadu hrnců lze u dobrého prodejce pořídit kolem několika set korun.
TRADIČNÍ POMOCNICE
U klasické sklokeramické varné desky máte na výběr mezi modely s ovládáním pomocí otoč- ných knoflíků (ty se ale hůře udržují v čistotě) a s dotykovým senzorovým ovládáním (zde je údržba hračkou). Praktickou součástí výbavy bývá indikátor zbytkového tepla, jehož přítomnost nepodceňte, až si budete varnou desku vybírat. Jde totiž o to, abyste snadno poznali, že teplota plotýnky klesla pod 60 °C a už se o ni nespálíte. Neméně důmyslná je jistě i funkce automatického vypnutí desky při delší době nečinnosti. Dražší kousky nabízejí i jiné vymoženosti, například speciální infračervený senzor zajišťující, aby polévka nebo voda na těstoviny nepřetekla z hrnce. Hlasitým signálem vás upozorní, a dokonce ohroženou plotýnku automaticky vypne. A když si pořídíte ještě pečicí senzor, můžete pustit starosti s připáleným pokrmem k vodě… Sklokeramická deska se díky svému hladkému rovnému povrchu snadno udržuje, pokud tak ale činíte pravidelně a pečlivě. Je také odolná proti teplotním šokům, ale stejně jako deska indukční i ona je poměrně křehká a není nerozbitná. Sklokeramický materiál je velmi citlivý na poškrábání ostrými předměty a fatální následky pro něj má pád těžkého předmětu. Proto vždy na obou typech varných desek pouze vařte, nikdy nad nimi nic nepřelévejte z jednoho hrnce do druhého; veškerá příprava a manipulace s objemnými hrnci by měly probíhat na kuchyňské lince, která něco vydrží. K čištění sklokeramické desky používejte pouze k tomu určené přípravky, které dobře setřete do sucha a pro lesklý efekt černé desky i přeleštíte suchou utěrkou.
KLASIKA PRO ZNALCE
Mezi výhody plynových varných desek patří především přesná a jemná regulace, dobrá výhřevnost a okamžitá reakce. Zkrátka vaříte přesně podle sebe a v podstatě na ohni. Takové vaření má své kouzlo a ani se sebedokonalejší „sklokeramikou“ jej nedosáhnete. Na druhou stranu musíte být velmi opatrní při manipulaci s nádobím, abyste se nepopálili o hořáky nebo je nezapomněli vypnout. Moderní plynové desky ale disponují mnoha praktickými funkcemi – například funkce pojistky StopGas zajistí zastavení přívodu plynu, pokud by náhle zhasl a vy jste si toho nevšimli. Při výběru plynové desky se zajímejte hlavně o detaily a praktičnost, vyzkoušejte si stabilitu litinové mřížky a kvalitu hořáků a zeptejte se prodávajícího i na možnosti údržby, která je oproti sklokeramické ploché desce trochu náročnější. Ale když ji pěkně vyčistíte, můžete si pak připravit speciální litinový kroužek na wok hořák a něco dobrého si uvařit na čínské pánvi. A čína chutná nejlépe právě na ohni…
ANEBO KUPUJETE SPORÁK?
Elektrický, plynový, nebo kombinovaný? Plynový je finančně méně náročný, hořáky se dají snadno regulovat, ale plynová trouba a gril tolik ne. Elektrický je provozně nákladnější, plotýnky se dlouho nahřívají a dlouho chladnou. Naopak elektrická trouba je v porovnání s plynovou dokonale přesná, snadno a rychle lze regulovat rychlost a rovnoměrnost ohřevu i pečení. Nejprodávanější jsou kombinované sporáky – spojují totiž výhody plynových hořáků a elektrické trouby. Z hlediska umístění v kuchyni jsou volně stojící levnější a jednodušší variantou – instalace je snadná, včetně výměny starého sporáku za nový. Nevýhodou bývá nedořešená dispozice v kuchyni, kdy vzniká mezera mezi sporákem a linkou. V ní se většinou hromadí nečistoty a zbytky od vaření, zároveň se velmi špatně čistí. Vestavné sporáky bývají umístěny elegantněji, tedy jako součást kuchyňské linky. Pokud si nemůžete dovolit umístit troubu do výšky očí, je řešení pomocí klasického vestavného sporáku ideálním řešením. Malou nevýhodou je jejich vyšší cena v porovnání s volně stojícími kousky.
Odborná spolupráce Whirlpool ČR a Samsung
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 20. 12. 2015