Rychlé a levné startovní bydlení

Ceny bytové výstavby dnes šplhají do astronomických výšin. Proto nepřekvapí, že zelenou dostává prefabrikovaná výstavba rodinných domů, která skýtá řadu předností.

Montované dřevostavby, modulární výstavba i jednoduché mobilní domky vám nabídnou efektivní řešení, které bude rychlé a cenově přijatelné. Modulární výstavba navíc umožňuje i dodatečně dům zvětšovat či upravovat podle momentálních potřeb rodiny. Základní modul menších domů si ovšem můžete nechat přivézt hotový na korbě náklaďáku. Pokud vám to stále připadá složité, zvolte mobilní dům na kolečkách.

Existuje prostorný a pohodlný „mobilheim“? Posuďte sami, jestli splňuje vaše nároky například domek Family 12 x 4 metry (viz foto). Tento mobilní dům nabízí základní konstrukci z oceli a dřeva, která je zateplena minerální vatou (v podlaze a stěnách vrstva 10 cm, ve střeše 15 cm), takže umožňuje celoroční bydlení. Plastová okna mají šestikomorový profil. Domek nabízí i slušnou koupelnu a různá dispoziční řešení. Základní modul šíře 3,5 metru pořídíte za 729 000 Kč, ale stačí připlatit si pouhých 50 000 Kč navíc a můžete mít modul šíře 4 metry s dispozicí 4 + kk. Pokud vám stačí o pokoj méně, zvětšíte hlavní obytný prostor třeba až na 26 m2. Bydlet v domku na přání prý budete do tří měsíců. Mobilní domy Kolín.

ZÁKLADEM JE PŘESNOST

Stavebnictví dnes směřuje k jednoduchosti, přesnosti a energetické úspornosti. U montovaných staveb to platí rovněž. Jedním ze základních trumfů je přesnost a jednoduchost prefabrikované výstavby. Konstrukční panely, případně ucelené moduly jsou sestavené na míru z různých materiálů (dřevo, ThermoWood, lisovaná sláma, ocel, trapézový plech, lehký keramický beton) a mají zpravidla už z výroby vytvořené otvory pro okna, dveře, kompletní elektroinstalaci a vzduchotechniku. Čím méně se do konstrukce zasahuje na místě, tím je výstavba rychlejší, přesnější a také energeticky efektivnější. V případě montovaných dřevostaveb lze dosáhnout i úrovně pasivního domu.

Dřevěný modul Coolna, který stojí na okraji Prahy, využijete jako dílnu, zahradní domek nebo bydlení pro dvě osoby. Cena 385 000 Kč, projekt a foto Edita Prokešová, realizace Freedomky.

JAKO NA MOŘI

„Je to dobrodružství jako na moři / uzamykati se v laboratoři…“ Tyto zvukomalebné verše najdete v básnické skladbě „Edison“, kterou napsal Vítězslav Nezval na podzim 1927. Zcela jiným dobrodružstvím je ovšem bydlení v námořním dopravním kontejneru. I když – je to ještě dnes dobrodružství? Vlastně jde již o prověřenou variantu levného alternativního bydlení. Díky velmi nízké pořizovací ceně totiž námořní kontejner představuje nejen ekologickou alternativu, ale také lákadlo pro podnikavé obchodníky. Jeho výška se pohybuje od 197 do 270 cm, šířka od 209 do 235 cm, standardní délky jsou cca 6 nebo 12 metrů. Kvalita může být velmi rozdílná – a od ní se odvíjí také cena. Použitý dvanáctimetrový kontejner lze při troše štěstí pořídit v českém bazaru již za 30 nebo 40 tisíc korun, za obytný kontejner však zaplatíte rozhodně více než 50 000 Kč. Stále to ovšem bude skvělá cena pro levný start do života! Obchod s obytnými kontejnery nejvíce kvete v Číně. Tam lze sehnat nový obytný kontejner, který je už vybaven v moderním západním designu. Jeho vyjednávací cena je pochopitelně zase ve vyšší kategorii – počítejte zhruba 200 až 400 tisíc Kč.

Moderní skelet pasivní dřevostavby od firmy Atrea s fotovoltaickými panely, koupacím jezírkem a vodním biotopem stojí v Jistebsku na úpatí Jizerských hor. Nadace dřevo pro život.

JE TO STAVBA?

Hlavní nevýhodou bydlení v kontejneru je, že po vložení tepelné izolace a vnitřního pláště zůstane interiér opravdu úzký. Proto se jako logické řešení nabízí propojit více kontejnerů a rozšířit prosklení, případně základní modul nezatepleného kontejneru rozřezat a použít jen jako polotovar pro vlastní výstavbu. Tím ovšem probudíte dosud spícího „úředního šimla“: Z pohledu českého stavebního zákona je totiž obytný námořní kontejner výrobkem plnícím funkci bydlení (který žádné schválení stavebního úřadu nevyžaduje), zatímco atypický dům složený z více kontejnerů se již stává běžnou stavbou, kterou je nutné řádně ohlásit a vyčkat na vydání územního rozhodnutí.

Poloprůhledná     skeletová     konstrukce     ze smrku     a modřínu je     v základním tvaru     harmonickým     pokračováním     původní stavby.     Projekt Huť     architektury     Martin Rajniš.     Nadace dřevo     pro život.Mobilní domek Standard 4 x 11 m: dispozice 3 + kk, energetická třída C (za příplatek B), plastová okna, dveře Masonite, elektrické přímotopy Fenix, bojler, plovoucí podlaha, LED osvětlení. Mobilní domky.

Lehký keramický beton tvoří základ modulů Technos, z nichž postavíte hrubou stavbu za jediný den. Levná a variabilní výstavba, opláštění dřevem. Glasiert.

SÁZKA NA JISTOTU

Pokud hodláte vsadit na dražší, ale přece jen léty prověřené tradiční pojetí, nabízí se vám technologie montované dřevostavby. Její panely tvoří pečlivě zateplený „sendvič“ se všemi potřebnými otvory a instalacemi. V současné době není problém sestavit z těchto panelů hrubou stavbu domu během tří týdnů. Díky kvalitní tepelné izolaci dosáhnete bez potíží na nízkoenergetický, případně i pasivní standard.

Patrový dům Natura Floor 6×9 – moderní bydlení pro tříčlennou rodinu s otevřenou galerií a velkoformátovým oknem. Díky přídavným modulům lze dispozici rozšířit až na 7 + kk. Natura Space CZ.

RŮZNÉ TYPY STAVEBNICE

Klasickým postupem je stavebnice pečlivě připravená již v továrně: Prefabrikované panely se všemi funkčními výřezy se odvážejí na stavbu, kde z nich realizační firma během několika hodin poskládá masivní celodřevěnou konstrukci. Na tu se pak aplikují okna, dveře a veškeré instalace přesně podle projektu. Kompletní realizace stavby na klíč ve vysoké kvalitě by měla být hotova do čtyř měsíců. Je ovšem možný i jiný postup – například sloupková konstrukce, která se do konečného tvaru montuje až na místě stavby (americká technologie Two by Four). Tento postup výstavby je pracnější, trvá déle, ale může přinášet rovněž vynikající výsledky. Přijde vám vhod v případě, že si nejste jisti některými detaily stavby. Umožňuje totiž do poslední chvíle přizpůsobit řešení na míru. Ať už zvolíte jakoukoli technologii montované dřevostavby, jistotu kvalitního provedení vám může zprostředkovat Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) – profesní organizace, která sdružuje firmy prověřené certifikací Dokument národní kvality.

Poloprůhledná skeletová konstrukce ze smrku a modřínu je v základním tvaru harmonickým     pokračováním původní stavby. Projekt Huť architektury Martin Rajniš. Nadace dřevo pro život.

AŤ ŽIJE EKOLOGIE!

Chcete bydlet zdravě v souladu s přírodou? I to vám dokáže splnit modulová výstavba. Příkladem budiž koncept Natura Space, který vznikl na severu Čech před 10 lety. Domy stavěné tímto systémem jsou založeny na zemních vrutech a základový rošt domu tvoří modřínové trámy, jež jsou součástí konstrukce. Životnost modřínových trámů je přes 80 let a po celou tuto dobu nevyžadují žádnou další údržbu. Domy Natura Space využívají dnes již tradiční americkou technologii SIPs (Structural Insulated Panels), která je učena především pro výstavbu nízkoenergetických domů (jádro panelu z expandovaného polystyrenu, plášť z OSB desek). Základ stavby zde tvoří plně vybavené prefabrikované jádro se všemi potřebnými instalacemi. Domy jsou projektovány tak, aby dosahovaly optimálních tepelných zisků ze slunečního záření a umožňovaly úpravy ve stylu „rostoucího domu“ i za plného provozu domácnosti. Technologie zakládání na zemních vrutech ve spojení s modulovou výstavbou je natolik pružná, že to umožňuje.

Modulovou dřevostavbu EasyHomes lze použít jako rodinný domek, chatu či provozovnu pro podnikání. Na pozemek vám ji firma přiveze hotovou za 45–90 dní od objednání. EasyHomes.

Text: VÍT STRAŇÁK
Foto: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 11. 11. 2020

Edit: