Romantické doplňky
Jeden čas to vypadalo, že nástupem pohledových betonů v interiéru, chladných kovů v kuchyni, minimalistického vybavení všude a s absencí textilu v bytě zajde romantika na úbytě. Ale nestalo se tak.
Možná je to tím, že všechno časem unaví, možná tím, že už řadu let je v oboru „jak bydlet“ cítit nostalgie po časech minulých. Anebo prostě tím, že různé styly se pravidelně střídají a lidé také mají velmi různý vkus. Naštěstí. Pod pojmem romantika si také ne všichni budou představovat totéž. Nejvíc asi táhne ta venkovská s kytičkami na nádobí i textilu, se lnem a kanafasem, dřevěným nábytkem, drátěným zbožím či kovem s patinou, proutím a ručními pracemi. Ty ale mohou být obsaženy i v romantice poněkud jiné – posunuté do originálního vrstvení různých stylů. Vintage, neboť tak se tomu říká, je pro zkušené a kreativní jedince, kteří hledají cíleně v bazarech a nebojí se na starou kostru křesla dát super současný potah. Ocení retro sezení i tapety z let sedmdesátých a dokáží vytvořit ze solitérů originální, neopakovatelný interiér.
A pak je tu ještě inspirace romantikou zahraničního venkova, kterou si vozíme především od moře. Někdo vzývá Provence, jiný Řecko, ale když se Středomoří rozumně aplikuje v našem prostředí, může z toho vyjít velmi příjemné bydlení. Jen se to nesmí přehánět. (Na okraji Prahy je například k vidění „echt“ řecká terasa, kde je nashromážděno vše, co si pod pojmem řecký styl umíte představit, na úplně malé ploše v řadové zástavbě. Chudáci sousedi!) Jednu nespornou výhodu romantické kousky mají. Jako drobné jednotlivosti se hodí v podstatě všude. Mohou změkčit minimalismus, oživit klasiku, ozdobit skandinávský styl. Anebo se krajky, výšivky, kytičky, ozdůbky a jiné roztomilosti sejdou v jedné jediné místnosti, kam za nimi odpočívat chodí ten, který je v srdci věčným romantikem. Důležité je užít si to.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: autorka, Maison & Objet, Heimtextil
Datum vydání: 4. 6. 2016