Robotická domácnost není sci-fi
Přístroje, které se o domácí práce, nebo alespoň o část neoblíbených činností postarají samy bez vašeho přičinění, jsou vítáni v každé domácnosti. Jak by také ne, šetří nejen vaše ruce, ale především váš čas, který můžete věnovat příjemnějším činnostem – třeba četbě zajímavé knížky, oblíbenému sportu, nebo procházce na čerstvém vzduchu.
Neúnavní dříči
Mezi roboty, bez kterých se doma již jen stěží obejdete, patří zejména nejrůznější kuchyňští pomocníci: roboti, kteří hnětou, míchají, šlehají, melou i drtí vybrané suroviny za vás. Zastanou opravdu hodně namáhavé práce, zatímco vaše ruce odpočívají, nebo připravují ostatní potraviny, které pro vás budou zpracovávat.
Další šikulové dokáží také připravit čaj i kávu v přesně požadované teplotě, uvařit polévku, hlavní chod či upéct chléb nebo moučník.
Velká rodina robotických vysavačů
Mezi nejpopulárnější roboty patří kromě těch kuchyňských zejména robotické vysavače, které za vás převezmou úklid podlahy. Poradí si s jakýmkoli povrchem – s kobercem, parketami, linoleem i dlažbou. Díky malým rozměrům a plochému tvaru se hravě dostanou i do špatně dostupných míst – například pod gauč či pod postel, nebo do rohů místnosti, kam se vám s vysavačem nebo smetákem opravdu nechce.
Pomocí dálkového ovladače nebo chytrého telefonu je lze naprogramovat na automatický provoz, takže úklid domácnosti bude probíhat pravidelně a v přesně stanovenou dobu.
Aby vám tento domácí pomocník sloužil bez problémů a co nejdéle, potřebuje pravidelnou údržbu. Každý model je sestaven tak, aby se dal snadno rozložit, proto jeho čistění není nijak náročné. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat sběrný koš a odstraňovat z něho veškeré nečistoty – nejlépe po každém použití. Minimálně jednou za měsíc zkontrolujte filtraci.
Péče v detailu
Robotické vysavače mají buď klasickou filtraci z mikrovláken, nebo síťový filtr, přičemž filtrační systém je možno opatrně očistit kartáčkem či hadříkem. Výměnu filtrů byste měli svému pomocníkovi dopřát cca jednou za 3 až 6 měsíců. Zvýšenou pozornost si zaslouží i rotační kartáče a boční kartáčky, které je třeba pravidelně zbavovat namotaných vlasů i dalších nečistot, které přístroj sice z podlahy sebere, ale v jeho sběrném koši rozhodně neskončí. Možná budete překvapení, jak se vyčištěním právě těchto součástí zvýší výkon stroje. Čistit se vyplatí i plastové krytky čidel zamezujících nárazu a kovové kontakty určené pro dobíjení, díky nim spotřebič snadno dobije baterie na plný výkon a není při pohybu v prostoru dezorientován.
Hit číslo 2: robotické mopy
Jsou to vlastně blízcí příbuzní o pár let starších předchůdců, robotických vysavačů. Na rozdíl od nich však některé typy „robomopů“ zvládají kromě suchého i tzv. mokrý úklid tvrdého povrchu podlahy. Pomocí mechanicky se pohybující utěrky (vibrující či rotující, podle typu modelu), kterou lze snadno sejmout a vyprat nebo vyměnit za novou, zbaví podlahu špíny a nečistot, zametou, vytřou, vyleští ji a vysají všechny nečistoty i přebytečnou vodu, která by na zemi mohla po úklidu zůstat.
S citlivými senzory
Díky citlivým senzorům za vás budou domácí pomocníci doslova „myslet“ a upravovat své automatické programy podle aktuální situace. Myčky, pračky, chladničky, trouby i odsavače par budou v souladu se zjištěnými hodnotami senzorů pracovat právě tak, aby vše probíhalo k vaší spokojenosti a výsledek byl perfektní.
Například chytré myčky bývají vybaveny senzory, které sledují intenzitu zašpiněného nádobí, jeho celkové množství i míru zašpinění vody a zjištěným hodnotám přizpůsobí délku, teplotu vody a typ mycího programu. Stejně tak indikátor množství nádoby určuje například délku programu.
Senzory ve vnitřním prostoru chladničky za vás hlídají teplotu, při které jsou zde potraviny uchovávány – a to jak v policích, tak i dvířkách a ve speciálních chladicích zásuvkách s tzv. nulovou zónou. Pokud se teplota zvýší, automaticky začnou prostor ochlazovat. Novější modely dokonce dokáží vyhodnotit čerstvost potravin, nebo vás informovat o tom, co vám doma v lednici chybí.
V případě inteligentní pračky stačí pouze vložit prádlo do bubnu, o ostatní kroky se již nemusíte starat. Pračka si na základě zjištěných hodnot sama určí množství vloženého prádla, skladbu materiálů i míru jeho znečištění a následně zvolí optimální množství pracího prostředku i vhodný prací cyklus.
Obdobně funguje i senzorická digestoř, která se automaticky zapíná ve chvíli, kdy citlivá čidla zaznamenají, že je potřeba odsávat výpary nad varnou deskou.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 5. 3. 2017