Rekuperace: Cesta k čistému vzduchu bez energetických ztrát
Jde o způsob výměny vzduchu v interiéru, při němž nedochází k úniku tepla jako při větrání okny. Systém s rekuperací pak využívá energii z odváděného odpadního vzduchu k předehřátí vzduchu přiváděného zvenčí a snižuje tak náklady na vytápění.
Proč větrat s rekuperací místo otevřených oken?
Otevřená okna mají své opodstatnění po stránce psychologické, neboť nás uvolní ze sevření čtyř stěn a spojují s venkovním prostředím, zahradou a přírodou, ale co se týče větrání, jde o způsob nadmíru neefektivní. V parném létě vpustí do interiéru spíše horko než svěží vzduch a větrá-li se déle, nezbývá nic jiného než prostor zchladit pomocí klimatizace. V deštivých dnech se pro změnu okny dostane do místností vlhko a v zimě sice mrazivý vzduch interiér osvěží, ale také ochladí a topení začne pracovat na plné obrátky, aby rychle docílilo přednastavené teploty na termostatu. Nutné chlazení či vytápění samozřejmě znamená větší spotřebu energie. Oproti tomu se řízené větrání s rekuperací stará o permanentní přívod venkovního, nečistot zbaveného vzduchu do interiéru a současně odvod vzduchu vydýchaného, vlhkého, tedy takového, který vzniká během provozu domácnosti a mnohdy i obsahujícího zdraví škodlivé látky uvolňující se z podloží, stavebních prvků a zařízení.
Jak funguje řízené větrání s rekuperací?
Typů řízeného větrání je několik, od jednoduchého systému integrovaného v okenním rámu přes lokální po centrální jednotku, jejíž součástí bývá tepelný výměník a připojeno může být ještě tepelné čerpadlo. U okenních systémů se v rámu nachází štěrbina opatřená recirkulační klapkou, jejíž nastavení v různých stupních intenzity větrání lze provést manuálně, nebo přes dálkové ovládání. Konstruována je tak, aby nevznikal průvan a dovnitř nepronikl ani déšť či sníh, případně hluk. Víceúrovňový vzduchový filtr zbaví zvenku přivádění vzduch nežádoucích nečistot, zejména prachu a pylů. Automatický okenní větrací systém je doplněn rekuperací, jež přívodní vzduch ještě ohřívá.
Montáž a instalace řízeného větrání
Decentralizovaná čili lokální automatická jednotka se montuje na obvodovou zeď v každé místnosti. Kromě probourání otvoru ve zdi pro potrubí jde o jednoduchou montáž. Centrální větrání je už instalačně složitější, potřebných je více zásahů do stavební konstrukce bytu či domu a také prostor pro osazení větrací jednotky i rozvodného potrubí, které se ukládá kvůli zachování estetického vzhledu interiéru do stropních podhledů. Ideální samozřejmě je, když se s řízeným větráním počítá již v projektu stavby.
Základ tvoří rovněž automatická větrací jednotka, do níž je z exteriéru potrubím přiváděn čerstvý vzduch, zde je přefiltrován a následně potrubím exportován do jednotlivých místností. Druhým potrubím je pak z místností do jednotky odsáván použitý vzduch a ten je následně vyveden ven z bytu či domu. V místnostech jsou rozvody zakončeny stěnovým nebo stropním boxem s talířovým vyústěním, na fasádě je potrubí uzavřeno nejčastěji mřížkou.
Co je rekuperace a proč není náhradou za topení?
Termín rekuperace doslova znamená zpětné získávání tepla, a to z odpadního vzduchu, jenž je při řízeném větrání odváděn z interiéru pryč. Jeho energie, která při větrání okny přijde vniveč, se využívá k předehřátí přiváděného venkovního čerstvého vzduchu. Děje se tak v rekuperačním výměníku uvnitř větrací jednotky, jímž oba procházejí, ale jsou odděleny soustavou kanálků bránících průniku pachů z odváděného do přívodního vzduchu. Reálná účinnost rekuperačních výměníků v běžně prodávaných vzduchotechnických zařízeních se pohybuje v rozmezí od 30 do 95 %, přičemž účinnost nad 60 % je považována za dobrou, nad 80 % za špičkovou. Záleží také na velikosti jednotky, průtoku vzduchu a typu rekuperačního výměníku. Čím vyšší má rekuperace účinnost, tím více odpadního tepla využije.
Rekuperace šetří energii i v létě
Názorně si ji lze demonstrovat na příkladu, kdy při venkovní teplotě –5 °C a domácí teplotě 20 °C se čerstvý vzduch přiváděný do budovy ohřeje na 16 až 18 °C. Díky tomu se může spotřeba energie potřebná k vytápění obytného prostoru snížit až o 40 %, což rozhodně není zanedbatelné. Nicméně to současně ukazuje i na fakt, že jako jediný způsob topení nepostačuje. V létě funguje rekuperace opačně a přiváděný horký vzduch ochlazuje.
Jak kombinovat vytápění a rekuperaci?
I při instalované řízené rekuperaci je tedy nezbytné mít v bytě či domě topnou soustavu. Případně lze dohřívat příchozí vzduch pomocí ohřívače ve větrací jednotce, což ale nevede k úspoře energie. Odpadní vzduch coby nosič tepelné energie musí být dodáván v relativně velkých objemech, čímž se navíc zvyšuje hlučnost zařízení, vzniklý průvan vede k vyšší prašnosti a regulace teploty je složitá. Takový provoz může být efektivní jen tehdy, je-li zdrojem tepla pro teplovodní výměník levně ohřátá voda nejčastěji pomocí tepelného čerpadla. Z toho plyne, že samostatné systémy větrání s rekuperací tepla a vytápění poskytují větší uživatelský komfort za nižší náklady.
Kolik stojí rekuperační systémy a jaké jsou dotace?
- Lokální jednotky lze pořídit od 10 tisíc korun, orientační cena za kompletní centrální systém větrání s rekuperací včetně instalace se pohybuje mezi 140 až 200 tisíci korun.
- Dotace z programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy v programu Standard a Oprav dům po babičce může při instalaci systému řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací) dosáhnout výše 105 000 Kč. Vlastníci nebo stavebníci bytových domů obdrží fixní částku 35 tisíc korun za každou bytovou jednotku napojenou na systém řízeného větrání s rekuperací.
Na co se zaměřit při výběru rekuperace?
- Vzduchový výkon (m³/h): Kolik vzduchu maximálně jednotka vymění za hodinu. Uvedený parametr má vypovídající hodnotu jen tehdy, když je uveden tlak, při němž byl výkon měřen.
- Spotřeba (Wh/m³): Ovlivňuje ji zejména objem systému, kvalita jednotky, tlaková ztráta potrubí a typ filtrů.
- Hlučnost (dB): Je za ni zodpovědná kvalita rozvodů vzduchu a jejich tlaková ztráta, kvalita a stav filtrů, nastavený výkon. Větrací jednotka standardně běží na padesát procent, takže reálná hlučnost bývá nižší než uváděná.
- Účinnost rekuperace: Podstatná je hodnota při maximálním větracím výkonu, nikoli teoretická. Obecně platí, že čím je velikost teplosměnné plochy výměníku větší, tím je účinnost vyšší.
TEXT: ZUZANA OTTOVÁ
FOTO: se svolením firem Stiebel Eltron, Enbra, Zehnder, Velux, V-systém elektro, Saint-Gobain, Viessmann, Schüco
Datum vydání: 25. 11. 2024