Rekreační byt v Alpách
Rekreační byty v horských oblastech jsou poměrně oblíbené řešení, jak si zajistit zázemí pro trávení volného času zimními sporty nebo horskou turistikou. Pětičlenná rodina z Čech se rozhodla, že si takové útočiště vybuduje v rakouských Alpách. Současná podoba bytu v novostavbě vznikala v podstatě na dálku.
Rekreační byty jsou rozesety snad po všech českých horách, v populárních lokalitách jejich ceny již konkurují cenám bytů v širším centru Prahy. I tato skutečnost přiměla majitele tohoto apartmánu, aby se rozhlíželi také za hranicemi naší vlasti. Jejich volba padla na byt v developerském projektu v kouzelném městě Sankt Johann v rakouských Alpách, které se nachází nedaleko Salzburku. Pro rodinu to není město neznámé, investor v těchto místech strávil nejednu aktivní dovolenou jako turista. Projekt se nachází přímo ve městě, které má plnou infrastrukturu a zároveň nabízí skvělé sportovní vyžití.
PŘÍMO U SVAHU
Přímo u tohoto bytového komplexu jsou k dispozici lanovky a sjezdovky, okolí ale poskytuje i skvělé možnosti trávení volného času v teplém období roku – jsou zde dobré podmínky pro pěší turistiku, cyklistiku, golf… „Majitelé mají tři syny a rádi jezdí na hory. Rozhlíželi se i po České republice, ale zjistili, že cena bytu v rámci developerského projektu například ve Špindlerově mlýně je paradoxně srovnatelná s obdobným typem nemovitosti v Alpách. Pak člověk zváží: Proč jezdit dvě hodiny do Špindlu, když je možné dojet za pět hodin do Alp za nesrovnatelně lepšími sněhovými a lyžařskými podmínkami,“ podotýká Rostislav Černík z ateliéru I. D. Arch, jemuž investoři svěřili návrh a realizaci klientských změn stejně jako finální vybavení interiéru. Spolu s architektkou Ivanou Dombkovou měli plnou důvěru investorů, nebyla to totiž jejich první spolupráce, a v průběhu těch předchozích se mezi oběma stranami vytvořilo přátelství přesahující pracovní oblast. „S investory se velice dobře pracuje, jejich zadání je pro nás i díky osobním vztahům jednodušší, čitelnější a s odstupem času mohu říci, že jsme měli poměrně volnou ruku. Pojmenovali určité věci i určité funkce a my jsme je zpracovali,“ dodává Rostislav Černík.
KLIENTSKÉ ZMĚNY
Byt o rozloze přibližně 170 metrů čtverečních je v rámci domu nejvýše posazený, nachází se v pátém patře, přímo do bytu vede výtah. A není to chalupářská záležitost, kam by se sjížděli majitelé jednotlivých bytových jednotek jen na sezonu – dům je z 90 % obsazen místními lidmi. Investoři zakoupili byt ještě ve fázi výstavby. A rozhodli se pro mnohé změny. „Je třeba podotknout, že vstřícnost rakouského developera byla v porovnání s českými firmami nesrovnatelně lepší. Byt ještě nestál, pouze skelet, ani tam nebyl problém provést námi požadované statické úpravy. V průběhu prací dokonce rakouská strana vyjádřila uznání nad tím, jak jsme prostor, především dispozici, upravili. Obecně developeři, a tady v Česku speciálně, vnitřní dispozici příliš neřeší, a navíc také špatně komunikují. Ale v tomto případě jsme si opravdu nemohli stěžovat,“ vzpomíná architekt.

Průchozí sprcha v koupelně sousedící s rodičovskou ložnicí je hojně využívána zejména při saunování.

V interiéru má hlavní slovo dubové dřevo, které je mořené do tmavšího odstínu. Na stěnách převládá šedá malba doplněná červenou. Ta prostor příjemně zatepluje.
STAVBA PO E-MAILU
Prahu, kde investoři trvale žijí, a Sankt Johann dělí přibližně pět set kilometrů. Jak se staví na dálku? „Všechno záleží na detailnosti a propracovanosti výkresů. Je-li dobrá dokumentace, všechno lze podle ní postavit tak, jak má být,“ popisuje Rostislav Černík.
Pokud jde o materiály, z rakouských zdrojů pochází podlaha a zařízení koupelny. Dovážet podlahovou krytinu, koupelnové zařizovací předměty a k tomu řemeslníky by bylo zbytečně komplikované. Vše ostatní včetně nábytku vyrobeného českými truhláři podle návrhu architektky Ivany Dombkové přijelo do St. Johannu z Čech ve třech fázích. Podle návaznosti jednotlivých prací se pak v bytě vystřídaly tři party řemeslníků. I jednotlivé řemeslné profese měly jasně dané zadání a pečlivou dokumentaci, podle níž postupovaly. „Výkresy pro stavitele zahrnují i to, kde přesně je zásuvka na pračku, sušičku, kde je domácí telefon, vypínač, termostat. Vývody pro nasvětlení třeba skříní, pozice vodovodní baterie i třeba typ dlaždic, to všechno se připravuje dopředu. Není co zkazit, stačí se jen držet výkresů. A pokud se přece jen objeví nesrovnalost, zavoláme si a e-mailem pošleme upravené kóty. Dobrá komunikace je důležitý předpoklad. Takhle jsme už stavěli byt až v Monaku – to je ještě dál,“ komentuje s úsměvem průběh prací architekt. Že tento způsob funguje, dokazuje fakt, že investoři z Prahy bydleli ve svém bytě dříve, než jejich rakouští sousedé…
CO SE MĚNILO?
Investoři požadovali plnohodnotné, komfortní a praktické bydlení. Při původní dispozici by se ale tento požadavek naplňoval těžko. V porovnání s plochou bytu zde například citelně chyběly úložné prostory. Rodina pak potřebovala alespoň tři ložnice, dvě koupelny, a přáním bylo vytvořit otevřený společenský prostor propojený s kuchyní a jídelnou, který má přímou návaznost na terasu. Kromě toho mělo být v bytě i malé wellness.
Příčky se posouvaly, prostory otevíraly, jedna z koupelen se zvětšila, byla vybavena saunou, ve stěnách je ukryto dostatečné množství místa pro ukládání věcí. Nechybí ani praktická technická místnost pro sušičku a pračku. Zajímavým prvkem interiéru je kulatá zeď, která je součástí konstrukce domu koncipovaného jako dřevostavba – tato zeď drží střechu. Vzhledem k tomu, že s ní nebylo možné hnout, využili ji architekti pro umístění koupelny s toaletou a úložné prostory. V rámci interiéru je pak tento netypický prvek zvýrazněn marockým štukem v barvě cihly. Podobně bylo třeba vyřešit těleso s odvětráváním pro celý dům, procházející středem bytu. Podle návrhu architektů nenásilně odděluje obytnou část od ložnic a je na něm umístěna televize. Bylo by skvělé, kdyby zde místo obrazovky plápolal živý oheň v krbu, ale lokalita leží v chráněné krajinné oblasti, kde platí přísný zákaz topení tuhými palivy.

Veškerý nábytek včetně kuchyňské linky vyrobili na míru čeští truhláři podle návrhu architektky, snad kromě kulatého stolku se třemi křesílky, který našel místo před kuchyňským ostrůvkem. Majitele k němu pojí nostalgické vzpomínky.

Za dveřmi ve stěně s vestavnými spotřebiči se nachází technická místnost s pračkou a sušičkou sloužící také jako komora a spíž.
ŽIVÉ OBRAZY
V bytě nenajdete žádné nepraktické dekorativní předměty. Jedinou ozdobou v tomto smyslu je trofej na stěně nad pohovkou, a ta je osobním úlovkem majitele, vášnivého nimroda. To, co interiér zdobí, jsou nádherné výhledy do krajiny – na vrcholky Alp, na město s dominantou kostela. Nabízejí se jak z obýváku, ložnice či dětského pokoje, tak z koupelny, a to i z vany nebo z prosklené sauny. Dokonale se otevřou, stojíte-li na terase, která se táhne z jižní a západní strany podél celého bytu a je přístupná z obýváku, ložnice, dětského pokoje i z koupelny.
Majitelé jsou se svým rekreačním bydlením nanejvýš spokojeni. Jezdí sem častěji než mnozí našinci na své české chalupy. Možná prý jednou bude tato adresa jejich domovem.

1 – ložnice, 2 – koupelna, 3 – ložnice, 4 – technická místnost, 5 – výtah, 6 – ložnice, 7 – kuchyň, 8 – obývací pokoj, 9 – koupelna a sauna, 10 – terasa
VIZITKA BYTU:
Realizace (termín): 2011
Užitná plocha: 170 m2 + terasa
Podlahy: masivní dřevěné, dub,
mořené
Okna: dřevěná
Vytápění (a ohřev vody): centrální
I. D. ARCH
Ing. arch. Ivana Dombková absolvovala Fakultu architektury na VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům, projektům pro realizace staveb, projektům pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů. Je zakladatelkou značky Donlič. Od roku 2012 pracuje pod novou značkou I. D. Arch. www.dombkova.cz
Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 2. 2. 2017