Rekonstrukce bydlení má i svou ekologickou stopu. Můžete je zmenšit

Foto: Freepik

Ve chvíli, kdy uvažujete o rekonstrukci vašeho domu, bytu či jeho části, nejčastěji berete v úvahu funkčnost, estetiku, kvalitu a cenu. Na ekologii se velmi často zapomíná. Přitom to, jakým způsobem k renovaci přistoupíte, může vaši ekologickou stopu významně ovlivnit.

Nové technologie, materiály, obaly, jejich doprava na místo. Na to vše a na mnoho dalšího jsou zapotřebí energie a suroviny. I když ve spojení s ekologií často přemýšlíme především o způsobech dopravy, o vytápění, možná o potravinách či oblečení, nad tímto aspektem rekonstrukce bytu se zamýšlí málokdo. V dnešní době je přitom jasné, že jde o neméně důležitou věc, než je třeba právě funkčnost a estetika výsledku rekonstrukce vašeho bydlení.

Jenže ono také není jednoduché se v environmentální oblasti ve stavebnictví zorientovat. Zatímco u auta víte, kolik gramů CO2 uvolní s každým kilometrem jízdy, a u zeleniny v supermarketu hned zjistíte, jestli je od tuzemského farmáře nebo z druhé strany světa, v případě rekonstrukce bytu se k relevantním informacím dostanete poměrně složitě. Přesto existuje několik základních tipů a pouček, jejichž dodržení vede k tomu, že renovace vašeho bydlení zatíží životní prostředí co možná nejméně.

Rekonstruujte s rozmyslem

Zdá se vám výzva v tomto titulku zbytečná? Vždyť kdo by rekonstruoval byt bez rozmyslu, že? Jenže nejde jen o to rozmyslet, jak má vaše bydlení vypadat po rekonstrukci. Důležité je naplánovat i rekonstrukci samotnou. Pokud se vám to nepodaří, může se celá rekonstrukce prodražit i prodloužit. Environmentální riziko pak spočívá třeba i v nutnosti intenzivnější dopravy materiálu i lidí na staveniště. I z tohoto důvodu se určitě vyplatí nechat si pomoci. Nemusí jít přitom rovnou o rekonstrukci na klíč. V některých případech může pomoci například firma, která vám připraví staveniště, jako je například Boels.

Zvyšujte energetickou účinnost

A teď už hurá rekonstruovat! Pro snížení dopadů na životní prostředí se určitě zaměřte na zlepšení energetické účinnosti vašeho domu. To může zahrnovat instalaci izolace, výměnu oken a dveří za energeticky úsporné varianty. Dojít může i na modernizaci topení a chlazení nebo na zefektivnění dalších systémů ve vaší domácnosti. Nezapomínejte ani na využití obnovitelných zdrojů energie. To vše povede ke snížení spotřeby energie, což bude mít blahodárný vliv nejen na vaši peněženku. Sníží se i emise skleníkových plynů, a tím i vaše ekologická stopa. A podobným způsobem uvažujte i o využití a distribuci vody.

Přemýšlejte nad původem materiálů

Při výběru materiálů pro rekonstrukci držíte v ruce silné karty, které vám mohou pomoci chránit životní prostředí. Dávejte proto přednost těm, které jsou recyklovatelné nebo vyrobené z udržitelných zdrojů. Například dřevo s certifikací Forest Stewardship Council (FSC) zaručuje, že bylo získáno z lesů, které jsou spravovány s ohledem na životní prostředí. Kapitolou samou pro sebe je pak recyklace stavebního odpadu a opakované použití některých materiálů. To zase pomáhá minimalizovat množství odpadu, který končí na skládkách.

Využijte zelené technologie a chytrá řešení

Spousta moderních technologií nepřináší do našich životů jen rychlost a pohodlí, ale též nižší nároky na životní prostředí. Pokud chystáte rekonstrukci bydlení, zajímejte se i o moderní technologie. Může jít například o instalaci inteligentních termostatů či osvětlení. Tato zařízení jsou sice dražší, ale optimalizují spotřebu energie. Jejich pozitiva tedy nakonec poznáte i ve své peněžence. A to vlastně spojuje většinu těchto zásad. Jejich splnění pomůže nejen naší planetě, ale v konečném důsledku i stojí méně peněz. Dvojité vítězství.

Datum vydání: 14. 3. 2024

Edit: