Recept na kuchyň
Čeká vás budování nové kuchyně nebo rekonstrukce té stávající? Nová kuchyň může být oříšek, nicméně přestavba té staré není o moc snazší. Vaším cílem je zajistit si novým uspořádáním, zařízením i provedením větší pohodlí, praktičnost a přívětivější design. Jak na to?
V současnosti máte na výběr více možností, jak si zařídit novou – dokonalou kuchyň. Tu si můžete koupit hotovou, sami si ji naplánovat, nebo její podobu svěřit odborníkům. Posuďte sami, jaké řešení je ideální právě pro vás.
KOUPIT HOTOVOU
Nejjednodušší je zakoupit hotový kuchyňský blok. V nabídce ale bývají obvykle sestavy menších rozměrů a téměř výhradně lineární. Kuchyně ve tvaru písmene L nemají v tomto sortimentu přílišné zastoupení, tvar U nehledejte vůbec, a to z důvodu, aby hotové sestavy našly co nejširší uplatnění. Materiálové provedení a vnitřní vybavení těchto bloků bývá obvykle základní, ačkoli designově se nemusejí za nic stydět. Kuchyňský blok si ovšem musíte vybavit ještě dřezem, baterií a samozřejmě spotřebiči. Je však třeba podotknout, že hotové sestavy jsou vhodné spíše pro startovací bydlení, pro byty, kde se přebývá přechodně, a skvěle se uplatní v kancelářích a firmách.
PŘEDSTAVY V POČÍTAČI
Oblíbenou cestou k představě o nové kuchyni jsou kuchyňské plánovače – konfigurační programy nabízené výrobci kuchyní. K jejich ovládání nemusíte být IT specialisté, možná se budete sice chvilku rozkoukávat, ale uživatelské prostředí bývá srozumitelné, zorientujete se snadno. Využití plánovače má velké výhody – než vyrazíte k prodejci, můžete mít o kuchyni zcela jasnou představu.
Program vám také nastíní základní pravidla kuchyně, například jaké jsou minimální rozestupy mezi jednotlivými spotřebiči, jaké jsou doporučené velikosti ploch na pracovní desce i to, jakých rozměrů by měly být spotřebiče. Nabídne vám i více variant provedení – skříňky či zásuvky, dovolí vám podívat se do útrob kuchyně (za dvířky se může skrývat několik zásuvek, vnitřní prostory v rozích mohou být důmyslně využity). Vybrat si můžete vše až do detailu, například dvířka s prosklením, úchytky, dekor a podobně. V některých případech lze dokonce vybrat i konkrétní spotřebiče, baterii a dřez. A často se s takovým plánovačem můžete dopracovat i k velmi konkrétní představě o ceně.
JAK TO FUNGUJE?
Začnete půdorysem místnosti, který pomocí snadných tahů myší a doplňování číselných údajů (rozměrů) upravíte podle situace ve své kuchyni. Zanesete do něj dveře a okna, a to včetně směru otvírání, otopná tělesa, umístění rozvodů. Pak už můžete do virtuální místnosti skládat jednotlivé kusy nábytku – spodní a horní skříňky, vysoké skříně, otevřené police, přemisťovat je, měnit jejich rozměry i vybavení, kuchyňskou linku ohýbat, krátit i prodlužovat. Plánovače také obvykle nabízejí možnost pohlédnout na kuchyni z různé perspektivy – čelní pohled, pohled shora i prostorový 3D pohled. V plánovači můžete samozřejmě místnost doplnit jídelním stolem, židlemi a tak dále. Posledním krokem je volba materiálového provedení a dekoru dvířek. Díky plánovači snáz uvidíte, zda vašemu oku bude lépe lahodit modrá kuchyň, o které sníte, nebo zda nebude lepší tuto výraznou barvu doplnit ještě jiným odstínem.
RADA NAD ZLATO
I když jsou kuchyňské plánovače skvělým výdobytkem doby, nejsou samospasitelné. Sami sebe se zeptejte, jaké máte s navrhováním kuchyní zkušenosti, kolikrát jste to již dělali a zda tušíte do posledního detailu, co od své kuchyně očekáváte. Správní investoři tak s plánkem ještě zajdou za odborníky (architekty, designéry, truhláři a klidně i kuchaři), protože laik ani s pomocí moderního programu není schopen předvídat skrytá úskalí kuchyně.
Uvědomili jste si například, že členové vaší rodiny jsou obecně nadprůměrného vzrůstu? Nevyplatilo by se zvednout výšku pracovní plochy linky? Tři ze čtyř uživatelů jsou leváci – řazení jednotlivých center neboli zón kuchyně, jakými jsou centrum přípravné, varné, mycí a skladovací, má u leváků a praváků odlišná pravidla. Je někdo z rodiny na vozíku nebo má jiné pohybové omezení? Kuchyň by se tomu měla přizpůsobit, ale tušíte jak?
Plánovač vám také nebude odporovat, pokud chladničku umístíte v dlouhé kuchyni na zcela opačný konec, než budete vařit – to vám poradí jen odborník se zkušenostmi, že s takovým řešením se při vaření zbytečně naběháte. Profesionál vám poradí i s pojetím ostrůvku, který může mít nesčetně podob, s tím, jak se budou udržovat vámi zvolené povrchy skříněk, zda někde neušetřit místo a jinde nepřidat na vnitřním vybavení.
KUCHYŇ NA MÍRU
Odborníci čerpají ze svých letitých zkušeností, dobře znají slabá místa kuchyně, veškeré možnosti, ale především dokážou zohlednit potřeby konkrétního uživatele, zajistit, aby kuchyň opravdu vyhovovala jeho nárokům, zvykům a založení. Přijdou k vám domů, prostor zaměří, zhodnotí, měli by se vás zeptat, jak často a jak vlastně vaříte, a tomu přizpůsobí vaši novou kuchyň. Pomohou s výběrem materiálu i barevnosti, s konceptem kuchyňské linky propojí i zbývající prostor, ale třeba také osvětlení. Vysvětlí vám možnosti jednotlivých řešení, dokonale využijí „hluchá“ místa kuchyně. Kuchyň na míru je sice obecně nákladnější cesta, ale vzhledem k tomu, že kuchyňská linka obvykle vydrží déle než pohovka, židle nebo i postel, a navíc v ní za život strávíte nemalé množství času, vyplatí se do ní investovat.
POTŘEBUJETE INFORMACE
Pokud nehodláte oslovit odborníka, který by vám navrhl kuchyň na míru, nepodceňte přípravu. Vyplatí se obejít příbuzné a známé a požádat je o možnost krátce otestovat jejich kuchyň. Zeptat se, co jim vyhovuje a co naopak není praktické, čeho je dobré se vyvarovat. Uvidíte, jaké nástrahy může i obyčejná kuchyň skrývat při každodenním používání. Projděte samozřejmě také kuchyňská centra a nebojte se ptát, čtěte články, prohlížejte fotografie…
HLAVNĚ DOST MÍSTA
Častou chybou laiků bývá podcenění prostoru. V kuchyni přitom musíte uložit poměrně velké množství věcí, navíc rozličné povahy: hrnce, pánve, pekáče, talíře, misky, tácy, sklenice, hrnky, příbory, drobné kuchyňské náčiní a drobné spotřebiče, mycí prostředky, fólie, utěrky a samozřejmě rozličné potraviny. Sami se zamyslete, co všechno potřebujete mít po ruce, a pak zkontrolujte, zda na to máte ve svém plánu dostatek místa.
POHODLÍ NADE VŠE
Při plánování kuchyně se sice budete řídit zejména cenou, ale pokud má smysl do něčeho investovat, je to pohodlí. Myslete na to. Budete-li se například rozhodovat, zda zvolit klasické skříňky nebo zásuvky, vězte, že nad pohodlí zásuvek není. Jsou-li navíc opatřeny plnovýsuvy, už nikdy nebudete muset klečet na podlaze a dlouze šátrat v zadních partiích spodních skříněk, kde se schovává pánvička. I zásuvku těsně nad podlahou totiž vysunete, získáte dokonalý přehled o tom, co obsahuje, vyjmete to a klidně pohybem nohy, o něco výš třeba kolenem zásuvku zase zavřete. Zkuste si rozdíl někde otestovat. Pak už nejspíš nebudete chtít jinak.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 1. 11. 2018