Rébus jménem pohovka
Vybíráte pohovku a nevíte, jaký by měla mít tvar, jakou barvu a jestli náhodou nemá umět něco navíc? Vždyť na ní budete sedět, ležet, povalovat se vy, vaši blízcí… A teď ještě potah. Vždyť to je hotová věda! Poradíme vám, jak na to.
Když vezmete v úvahu, jak dlouho vám bude pohovka sloužit, kolik času na ní strávíte, že vám má zajistit pohodlí vsedě i vleže, je patrné, že její výběr nebude otázkou pár kliknutí na internetu. S volbou si dejte práci. Potom se vám nestane, že vás při sledování televize budou bolet záda, že třetí člen domácnosti nebude mít kam si sednout, nebo že radost z nového otomanu zkazí drobná nehoda s rozlitým červeným vínem. Není to zkrátka jednoduché. I proto jsme o pomoc s výběrem pohovky, která obstojí ve všech svých úlohách na jedničku, požádali designérku Janu Hradeckou, zakladatelku Interier design školy Intermezzo.
ODPOVĚDI NA OTÁZKY
Ještě předtím, než půjdete sedačku koupit a budete si vybírat podle barvy či trendů, je podle Jany Hradecké důležité zastavit se a odpovědět si na pár zásadních otázek. „Měla by sedačka sloužit pouze pro posezení s přáteli u sklenky vína? Pak doporučuji rozhodně tvrdší a vyšší sed. Stačí si představit dámu ve středním věku v sukni, jak se boří do péřové hluboké a nízké sedačky. A to vstávání!? Další otázkou je, zda má sedačka sloužit i jako příležitostné lůžko pro hosty. V tom případě by samozřejmě měla být rozkládací a nejlépe s úložným prostorem,“ radí designérka.
TELEVIZNÍ SEDAČKA
Ani pohodlí na pohovce u televize neznamená pro každého to samé. Zaboříte se rádi u televizní obrazovky společně se svou rodinou do měkkých polštářů? Nebo jste spíše střídmí televizní diváci a k tomu vás ještě pobolívají záda? Co se týče rozměrů, měkkosti, volného polštářování (jednotlivé sedáky i opěráky lze jednoduše odejmout, nejsou spojeny pevně s konstrukcí), bude vaše „televizní sedačka“ v obou těchto případech zcela odlišná.
PRO DĚTI I ZVÍŘÁTKA
Máte malé děti nebo domácí zvíře? V takové situaci byste se podle designérky měli více zaměřit na kvalitu potahové látky a její speciální úpravy, jakými jsou například nehořlavost nebo nešpinivá úprava, a možnost čištění potahu. „Může se zdát, že bavlněná světlá sedačka je ta nejméně praktická volba v rodině s malými dětmi. Pokud se však potah dá ze sedačky svléknout a vyprat stejně jako jiné bavlněné oděvy, může zde bez potíží dobře sloužit mnoho let,“ upozorňuje Jana Hradecká.
STYL A BARVA NA KONEC
Teprve ve chvíli, kdy budete znát konkrétní požadavky na funkci pohovky, můžete začít řešit design. Sedačka by měla navazovat na styl zařízení interiéru i na jeho barevnost. „Můžete zvolit cestu barev sobě podobných, blízkých, například neutrálních nebo jakoukoliv analogickou kombinaci, jako je například žlutá, žlutooranžová, oranžová a podobně. Nebo naopak v interiéru podpořit dynamiku, vytvořit kontrast. V takovém případě sáhněte po barvách ležících v barevném kruhu přímo naproti sobě. To je například kombinace žlutá – fialová, červená – zelená, oranžová – modrá. A pokud máte achromatický interiér, tedy nebarevný, v černé, bílé a šedé, můžete zvolit jakoukoliv výraznou a jasnou barvu. Ta s jistotou přitáhne pozornost všech příchozích.“
NEJEN ROHOVÁ
Pokud jde o tvar ideální pohovky, podle Jany Hradecké jsme zbytečně upjatí představou, že musí jít o pohovku rohovou, případně doplněnou jedním křeslem. Jako by se zapomnělo na jiné rozložení sezení v interiéru. „Třeba dvě až tři sedačky naproti sobě. Není to rozhodně řešení pouze pro velké prostory, naopak. Pokud použijete modulovou sedačku, vyberete si jeden dvojsed a naproti či vedle něj umístíte samostatně rohový koncový díl, vznikne pohodlné místo pro sezení čtyř až pěti lidí. A ve velkém prostoru? Tam bych doporučila dvě větší sedačky proti sobě a k tomu nejméně dvě křesla,“ uzavírá ředitelka pražské designové školy.
POTAHY JDOU S DOBOU
Novou pohovku nevybíráte tak často, abyste měli přehled o druzích nebo typech potahových materiálů. Jejich vlastnosti se navíc neustále mění s dobou – samozřejmě k lepšímu, takže i kdybyste si nabídku pečlivě nastudovali, až budete vybírat pohovku příště (nejspíš za několik let), budou na trhu zase nové, pokročilejší materiály. Obecně je na výběr mezi potahovými materiály čistě přírodního původu, syntetického původu nebo můžete zvolit kombinací obou typů. Moderní úpravy dokáží pak ještě dále vylepšit dobré vlastnosti potahových materiálů, tedy zejména oděruvzdornost, náročnost na údržbu, žmolkovitost, stálobarevnost, prodyšnost, pevnost, pružnost a další. Setkat se můžete s různými zavedenými (i obchodními) názvy potahových materiálů: Alcantara, Palas, Napoleon, Carabu, Velor, žinylka, mikroplyš, kůže (neboli useň – která vzniká opracováním přírodního materiálu), ekokůže a další… Při výběru si nezapomeňte materiál osahat – měl by vám být totiž i příjemný na omak.
OTÁČKY A ŽMOLKY
Zásadní je u potahu odolnost proti oděru, která se měří na otáčky. Testuje se pomocí plstěného kotouče, který se na materiálu otáčí pod určitým tlakem. Oděruvzdornost pak charakterizuje počet otáček do prvního prošoupání, protržení. Minimální hranice pro čalounické materiály používané v domácnostech je 20 tisíc otáček. Některé látky ale zvládnou i 250 tisíc otáček.
Žmolky na svém sofa určitě mít nechcete. Schopnost sloužit dlouho bez jejich vzniku poznáte podle číslice na škále 1 až 5, přičemž čím výše, tím lépe. Pro čalouněný nábytek by měly mít materiály hodnotu 4 až 5. Žmolkovitost se měří například praním nebo odíráním.
STÁLÉ BARVY A PÉČE
Také stálobarevnost má svou stupnici hodnocení, a to na škále 1 až 8. Udává odolnost vůči UV záření, odolnost při tření za sucha, za mokra i při praní. U čalouněného nábytku je požadovaná minimálně úroveň 6.
A ještě údržba. Je velmi důležitá a zejména u ní se vlastnosti materiálů stále zdokonalují. Vlákna jsou dnes již při výrobě ošetřena do hloubky, takže taková úprava je velmi kvalitní. Může ochránit materiál proti zašpinění a absorpci tekutin, které lze pak velmi snadno z čalouněného kusu nábytku odstranit jen s pomocí vody a hadříku. Dodatečně můžete určité materiály opatřit i impregnací.
ROZHODUJE I SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ
Pohovka slouží k sezení, nikoli ke skákání nebo posedávání na područkách.
Snažte se stejnoměrně používat všechny jeho části.
Nevystavujte ji zbytečně působení tepla (např. u radiátorů nebo krbu) a slunečnímu záření.
Před větší zátěží (domácí zvíře, dětské hry) chraňte čalouněný nábytek ochranným povlakem.
Při případném čištění dodržujte pokyny výrobce pohovky i čisticího prostředku a vždy jej nejprve vyzkoušejte na spodní straně, kde případné poškození nebude vidět.
BĚŽNÁ ÚDRŽBA
Pravidelná údržba čalouněného nábytku spočívá v odstraňování povrchového prachu a drobných nečistot vysavačem, a to při nízkém nebo středním výkonu a při použití nástavce určeného pro péči o čalouněné materiály.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 22. 12. 2017