Radiátory jako designové kousky: Estetika a funkčnost v jednom

designový radiátor do obytného prostoru se svítidlem

Jako věšák s barevným LED osvětlením může posloužit koupelnový radiátor Pegau PG 18866 z nízkouhlíkové legované oceli. Tepelný výkon 494 W. Foto: Nikido

Moderní otopná tělesa rozhodně nemusíte schovávat! Nejenže nebudou překážet a hyzdit interiér – mohou být až hříšně půvabná… Občas bohužel i hříšně drahá.

Chce se říci s klasikem: „Zase se kocháte, pane doktore?“ Nejen bytový, ale i kancelářský design dnes klade důraz na estetický soulad topidel s interiérem. Kde je k tomu důvod, tam se otopná tělesa doslova staví na odiv, stávají se součástí nábytkového vybavení prostoru. Tento trend má jasnou logiku: Nejméně polovinu roku totiž zůstávají otopná tělesa jen v roli estetického doplňku…

Designový ocelový radiátor

Plástve medu připomíná ikonický ocelový radiátor Honey z dílny předního italského návrháře Jamese di Marca. Lakováno v barvách RAL, dodávka na zakázku. Foto: Laurens

Topidla jako interiérový prvek

Do radiátorů lze investovat velmi rozdílné částky. Jde o celkové pojetí a filozofii zařizování prostoru. Pokud nemáte vyšší ambice, můžete se soustředit na to, abyste vkusně, jednotně a za co nejméně peněz vybavili plně funkční otopnou soustavou celý dům či byt. Někdo ovšem chce do hlavního obytného prostoru nebo do koupelny opravdový klenot. Za topidlo svých snů pak nemusí litovat ani částky přesahující 100 tisíc korun. Vždyť žijeme jen jednou, tak si to užijme!

Rohový radiátor

Atypická rohová řešení otopných těles se uplatní nejen v koupelně, ale také v obývacím pokoji. Foto: Dorint DG Centrum

Systém a médium: Základní rozhodnutí

V první fázi rozhodování hraje samozřejmě klíčovou roli základní volba systému vytápění a teplonosného média. Tato volba ovlivní výběr jednotlivých otopných těles. Pokud ponecháme stranou plynová topidla, představuje prvotní volbu rozhodnutí, zda bude otopná soustava řešena jako teplovodní, nebo elektrická. Řadu otopných těles ovšem dnes lze napojit na obě teplonosná média a vybavit je plynulou regulací topného výkonu. Takže systém vytápění vás vlastně nemusí při výběru příliš trápit. Půjde o vzhled topidla a případně jeho doplňkové funkce.

Kombinace krásy a praktické funkčnosti

Nebojte se: Nebude zde řeč o politice a kumulaci funkcí! Skutečnost, že je otopné těleso krásné, ovšem nemusí nutně znamenat, že bude drahou perlou pro snoby. Designový radiátor může být cenově dostupný a může plnit i praktické doplňkové funkce. Nejlepší design naštěstí opravdu nepoznáte podle šesticiferné cenovky, nýbrž podle toho, co vám otopné těleso nabídne v provozu domácnosti: esteticky, funkčně, nebo jako atmosférotvorný prvek v rámci interiéru. Pokud dokáže tvůrčím způsobem spojit zdravé a příjemné, zvýšit účinnost, případně vytvořit originální víceúčelový doplněk, nemusí vás mrzet „vyhozené“ peníze. Příkladem může být zesílení nebo zdvojení trubek radiátoru, které vedle nevšedního vzhledu přináší vyšší topný efekt, nebo spojení funkce topidla s dalšími funkcemi, které budou praktické právě pro daný prostor (svítidlo, zrcadlo, věšák, polička, sušák ručníků).

Rohový designový radiátor

Rohový radiátor JAGA Iguana Corner je štíhlý a díky výšce 125 cm se dá umístit také nad vanu. Foto: Designové radiátory

Materiály, které tvoří teplo

Co tvoří materiálový základ radiátorů? Různě ošetřené a speciálně upravené kovy: hliník, měď, ocel a litina. Pokud jde o elektrické sálavé panely, které lze umístit na stěnu nebo volně do prostoru, mohou mít povrch ze skla, keramiky, kamene či dokonce z plastu. Kámen a keramika vám skýtají možnost akumulace tepla na delší dobu. Jejich postupné sálání nastřádaného tepla do prostoru pak bude velmi příjemné.

Kovy a jejich vliv na účinnost

Jak ovlivňuje topnou funkci radiátoru výběr konkrétního kovu? Hliník a měď v radiátorech pracují s nízkým objemem vody. Díky tomu mají rychlý náběh tepla, ale také rychle vychladnou. Proto se hodí na chatu či chalupu. Nabídnou vám dlouhou životnost a takřka bezúdržbový provoz. Ocelové radiátory pracují s větším množstvím vody, mají rovněž poměrně rychlý náběh, ale díky většímu objemu vody chladnou pomaleji. Radiátory z nerezu vám navíc nabídnou srovnatelnou životnost jako měď a hliník. Jinak se ocelové radiátory povrchově upravují práškovým lakem (ideální pro předávání tepla do prostoru) nebo galvanicky (chromování, zinkování). Litinové radiátory pracují s největším objemem vody: Díky unikátním vlastnostem materiálu nabízejí dlouhou životnost a dovedou teplo pomalu a dlouho předávat sáláním. Nástup tepla při prvním spuštění systému sice není okamžitý, ale stejně pomalé je i vychládání. Jde o sladkou odměnu na závěr pro zimomřivé jedince.

Elektrický radiátor s infračerveným teplem

Elektrický radiátor Kermi Elveo – krása, která hřeje infračerveným teplem jako slunce. U nás jsou k dostání podobné modely Pateo a Rubeo. Foto: Kermi

Slunce ve vaší místnosti: Elektrické infrapanely

Schopnost topidla uvolňovat do prostoru zdravé a příjemné sálavé teplo ovšem nesouvisí jen s materiálem: Její základ musí vytvořit funkční princip topidla. Mistry v tomto oboru jsou elektrické infrapanely. Nedochází zde k přepalování a vysušování vzduchu ve vytápěné místnosti ani k masivnímu víření prachových částic. Vzhled panelů přitom může být velmi různorodý: od přírodního kamene přes keramiku, sklo či zrcadlový povrch až po obrazový motiv. Ten si můžete vybrat ze vzorníku nebo dodat vlastní – například fotografii svých blízkých či krajiny svého srdce. A to už jsme zpátky u designu, který hladí a hřeje u srdce, i když topení netopí… Tak se kochejte, pane doktore!

text: Vít Straňák
foto: archiv firem

Datum vydání: 13. 12. 2024

Edit: