Raději nic než chalupu!
Bungalov na okraji Pardubic málem nespatřil světlo světa. Střetly se totiž představy mladých investorů s regulativy stavebního úřadu. Příčinou byla plochá střecha. Naštěstí domluva byla možná a vyrostl zde jednoduchý dům, v souladu s požadavkem majitelů nenáročný na údržbu.
Jednoduchý dům, spíše atriový byt, který by vyžadoval minimum údržby, taková byla představa mladého páru, který hledal po narození syna nové bydlení. Našel pro něj pěkný pozemek na okraji Pardubic, vzdálený od centra jen necelé čtyři kilometry a dobře dostupný hromadnou dopravou.
DŮM SE SNADNOU ÚDRŽBOU
Zadání znělo na přízemní dům s rovnou střechou, spíše atriový byt v zahradě s velkým obývacím pokojem, se dvěma menšími dětskými pokoji a malou ložnicí s velkou šatnou. Majitelé chtěli dům jednoduchý a koncipovaný tak, aby nevyžadoval náročnou údržbu. S vypracováním návrhu se obrátili na kamaráda – architekta Karla Rothanzla. Byl potěšen, že „konečně může kreslit moderní dům“. Cesta na stavební úřad však nadšení zchladila. Regulativy pro danou lokalitu připouštěly jen sedlové nebo pultové střechy. Mladý pár však měl odlišnou představu, jak vypadá moderní dům, a plochá střecha pro něj byla zásadní. Pokud by se s úřadem nedomluvili, byli rozhodnuti se stavby domu na této parcele vzdát. „Studovali jsme lokalitu v širším měřítku, nemá venkovský charakter a požadavky na šikmé střechy zde nebyly opodstatněné,“ říká Karel Rothanzl. Vyskytují se zde dokonce rodinné domy z 30. let s plochými střechami, velmi kvalitní stavby, které předstihly svou dobu. Naštěstí se ukázalo, že stavební úřad vztáhl regulativ na širší území, než zamýšlel autor řešení území, a cestě k jednoduchému minimalistickému domu již nic nebránilo.
BYDLENÍ NAPŮL VENKU
Výsledkem je dům do tvaru L. Jeho ramena tvoří dva jednoduché kvádry, které chrání atrium s terasou a bazénem. Jeden je šedý, druhý bílý. Až minimalistická jednoduchost linií a tvarů, stylová čistota a uměřenost, vyvážené proporce, pečlivý výběr materiálů, to všechno prozrazuje nejen talentovaného architekta, ale i estetické cítění majitelů. Terasu využívá rodina k odpočinku, je zde krásná a pohodlná venkovní sedací souprava. Venkovní stolování je přesunuto k zahradnímu domku s letní jídelnou a krbem. „Pokud je to alespoň trochu možné,“ říká pán domu, „trávíme čas hlavně venku.“ Chválí si i výběr materiálu, který zvolili na terasu a pro lemování bazénu. „Zvolili jsme kompozitní materiál Twinson pro jeho bezúdržbovost, která pro nás byla naprosto nejdůležitější. Přitom máme rádi dřevo, takže nás těší, že je od něj k nerozeznání,“ vysvětluje majitel. „Celá údržba spočívá v ostříkání vodou. I když se prkna umastí třeba od jídla nebo opalovacího krému, stačí jeden nebo dva deště a skvrny jsou pryč. „Osvědčuje se nám, nevadí mu stálý kontakt s vodou z bazénu. Příjemně se po něm chodí a nikdy se nerozpálí sluncem. Syn si často zve kamarády, a když kolem bazénu různě dovádějí, nevadí to, Twinson neklouže. A když přece upadnou, není to tvrdý dopad, na dotek je Twinson stejný jako dřevo. Co se týče barevného odstínu, váhali jsme mezi tmavě hnědou a světlejší barvou. Druhá varianta zvítězila a zvolili jsme Twinson v meruňkově hnědé.“ O stejném materiálu zpočátku uvažovali také pro letní jídelnu, ale tam je nakonec použita kamenná dlažba, která je vhodnější kvůli blízkosti krbu.
Vizitka domu
Autor: Ing. arch. Karel Rothanzl
Realizace: Stavby a inženýring, s. r. o.
Plocha pozemku: 831 m2
Zastavěná plocha: 194,8 m2
Užitková plocha: 134,9 m2
Obytná plocha: 98,8 m2
Konstrukce: zděná z tvárnic POROTHERM 36,5 P+D s kontaktní tepelnou izolací –polystyren tl. 10 cm. Část objektu je řešena jako dvouplášťový zateplovací systém s větranou vzduchovou mezerou a vrchním pláštěm z desek CETRIS PROFIL FINISH na dřevěném nosném roštu.
Fasáda: venkovní omítací směs TERRANOVA, sokl mozaiková stěrka TERRANOVA, částečné obložení deskami CETRIS PROFIL FINISH v dekoru břidlice
Střecha: rovná se spádem 2 % a s obvodovou atikou, dvěma střešními rovinami, hydroizolace je PVC fólií na OSB deskách. Jako separační vrstva je použita geotextilie 300 g/m2 zatížená kačírkem. Zateplení je řešeno nad SDK podhledem, proto je nutné prostor mezi hydroizolační vrstvou a tepelnou izolací větrat.
Výplně otvorů: okna, balkonové dveře a dveře na terasu hliníkové s izolačním dvojsklem, jako stínicí a bezpečnostní prvek slouží předokenní hliníkové rolety PROTHERMA.
Vytápění: zdroj plynový kotel, ve společných místnostech je podlahové topení, v ložnicích radiátory, před francouzskými okny podlahové konvektory s ventilátorem
INTERIÉRY JSOU NÁŠ KONÍČEK
Domek zabírá rozlohu 143 m2, z toho má obývací pokoj s kuchyní 58 m2. Všechny interiéry působí vzdušně, mají příjemné proporce a prozrazují kreativitu a moderní vkus obyvatel domu. Dvojice majitelů si je z velké části navrhla sama. „Interiéry jsou především vlastním nápadem, jelikož se o moderní architekturu zajímám už asi deset let,“ vysvětluje pán domu. „Čerpali jsme z různých katalogů, knih a časopisů nebo jsme uplatnili své vlastní nápady. Tak třeba nábytkovou stěnu v chodbě navrhla má partnerka. S dalším kamarádem, nábytkářem Michalem Petráňem, který mimo jiné dodával i nábytek do koupelny a knihovnu v obýváku, jsme jen upravili proporce a domluvili se na barevném řešení. Dalším nápadem byl vstup do šatny, kde jsme nechtěli dveře a průhled na oblečení bylo potřeba trochu rozbít, a tak jsme zvolili provázkový závěs. Obrazy v jídelním koutě jsem koupil už před lety v Brazílii. Pán na ulici mi je doslova vnutil, když viděl můj zájem, oba za 80 dolarů, takže jsem je tam nemohl nechat. Nakonec se do interiéru hodí, ale byla to spíše náhoda.“ Na otázku, zda domek splnil na sto procent očekávání majitelů nebo by něco udělali jinak, investor odpovídá: „Změnili bychom jedinou věc – šatna je u ložnice a v té téměř netopíme, lepší by bylo mít šatnu samostatnou a vytápěnou.“
Ing. arch. Karel Rothanzl (*1978)
Absolvent Fakulty stavební ČVUT (1998) a Fakulty architektury ČVUT (2005) Profesní historie: 2000–2002 FilipTrend, Komunikační agentura, Pardubice – výstavnictví, design, grafika 2002–2003 AIRA – Architektonická kancelář, Pardubice: spolupráce na architektonických studiích převážně občanských a bytových staveb 2004–2007 Loxia, a. s.: spolupráce na architektonických studiích, např. Afi Palác Pardubice, Futurum Hradec Králové, Obchodní centrum Nové Butovice 2008 Vlastní architektonický ateliér, urbanistické studie, architektonické studie občanských, bytových a komerčních staveb (rekonstrukce nám. Legií – Pardubice, rekonstrukce a přístavba aquaparku v Pardubicích, rekonstrukce a přístavba městských lázní Vysoké Mýto)
Kontakt: Studio 78 Riegrova 733, 530 09 Pardubice tel.: 777 80 50 47 rothanzl@studio78.cz
Datum vydání: 4. 9. 2015