Račte vstoupit! Nebo raději ne?
Plot a vjezdová brána ohraničují váš pozemek, chrání vaše soukromí a bezpečí, ale také dotvářejí půvab domu a vybízejí návštěvníky, aby se neostýchali vstoupit.
Není však snadné vytvořit originální plot, který vám poskytne kvalitní ochranu a zároveň bude vlídně zvát dál. Každopádně platí, že čím důsledněji bude plot střežit vaše soukromí, tím více pozornosti okolí k vašemu pozemku přitáhne…
Z ČEHO MŮŽE BÝT
Plot můžete mít z kamene, lícových cihel či betonu, ze dřeva, kovu (drátěné pletivo, ocel nebo hliník), ale také z moderních bezúdržbových materiálů (plast, dřevoplast, gabiony či treláž). Můžete mít i živý plot, ale v tom případě výběr rostlin konzultujte se zahradníkem: Záleží totiž na kvalitě půdy, vlhkosti prostředí nebo orientaci ke světovým stranám. Pokud chcete mít originál, musíte podobu plotu buď vymyslet a realizovat svépomocí, nebo si za ni připlatit. A jestli nezvolíte variantu bezúdržbového plotu, musíte mu průběžně věnovat péči.
VÍTE, ŽE…?
- Žádná norma vám neukládá, abyste měli pozemek oplocený. Záleží jen na vás!
- Důležité je ověřit předem, kudy probíhá hranice pozemku.
- Bude-li plot sousedit s veřejným chodníkem nebo bude vyšší než dva metry, potřebujete k jeho stavbě územní rozhodnutí nebo územní souhlas.
- Výška plotu souvisí s jeho účelem. Jestli má jen vyznačovat území, stačí i výška 100 cm. Má-li chránit soukromí, může být i 180 cm málo.
- Plot může být s podezdívkou nebo se záhrabovou deskou (rychlejší a levnější varianta).
- U dřevěných plotů doporučují odborníci podezdívku nejméně 60 cm, na horách i více, kvůli ochraně dřeva před sněhem.
- Cena za běžný metr plotu může být v řádu stovek i tisíců, záleží na materiálu a výšce plotu.
Cihla a její imitace
Klasiku při stavbě plotu představuje cihlový základ. Protože je cihla pohledově příjemným materiálem, bývá proveden téměř vždy z lícových cihel. Pokud nechcete chránit své soukromí neprostupnou cihelnou zídkou, nabízí se obvyklá a hezká kombinace se dřevem. Kdybyste ovšem chtěli bytelný plot s minimálními nároky na údržbu a dlouhou životností, stojí za úvahu beton: Plotové tvárnice z betonu dovedou věrně imitovat cihlu nebo přírodní kámen a vedle soukromí nabízejí i atraktivní cenu.
- Cihlové zdivo má půvab, je stálobarevné, vysoce odolné a téměř bezúdržbové.
Kámen pravý a umělý
Kouzlo kamenných zdí a podezdívek asi nemusíme dlouze popisovat. Vedle přírodního kamene ovšem můžete zvolit také cenově výhodnou variantu imitace z betonových prefabrikátů. Příkladem jsou plotové panely firmy Magicrete (viz foto) s dlouholetou životností a odolností vůči všem povětrnostním vlivům. Jsou mrazuvzdorné a stálobarevné a nabízejí co možná nejvěrnější povrchové provedení, které je téměř k nerozeznání od přírodního materiálu.
- Ať už jde o přírodní kámen, nebo jeho věrnou imitaci, vždy působí dekorativně a důstojně.
Gabion a treláž
Konstrukční základ gabionového plotu vytvářejí koše z pevného antikorozního drátu, jejichž přední stěna bývá speciálně vyztužena, aby dosáhla vyšší pevnosti a odolnosti v tahu i proti vyboulení. Podstatnou roli ovšem hraje také druh a kvalita kamene, který tvoří vnitřní výplň košů. Ideální je tvrdý a pevný kámen (lomový či z přírodních oblázků), který dlouhodobě odolá rozmarům počasí. Vyšší gabion pak může fungovat i jako účinná bariéra proti hluku. Pokud však netrváte na zachování důsledného soukromí, realizaci plotu vám usnadní a hlavně zlevní treláž – gabionový koš bez výplně. Ekologickým ideálem je zelený gabion: Treláž necháte porůst vhodnými rostlinami, jež vám zajistí soukromí a navíc zlepšují ovzduší.
Plast
Plot z plastu vám sice nemůže nabídnout ani přírodní útulnost, ani zlepšení klimatu, ale zato vám poskytne velmi přátelskou cenu a dlouhodobý provoz bez údržby. Nejlevnější je varianta z recyklovaného plastu. Ten se tvaruje ve formě a probarvuje přímo v hmotě. Plast tak získává stálou a ve všech částech stejnou barevnost, což je nepochybně výhoda, zároveň však v sobě skrývá omezení barevnosti. Lze totiž použít jen několik barev (hnědá, zelená, červená, černá), které dokážou spolehlivě překrýt barvy recyklovaných plastů. Druhou variantu tvoří plot z dutého plastu. Ten může dokonale ladit s bílými plastovými okny, případně může být opatřen dekorační fólií, která věrně imituje dřevo nebo kov. Jedinou nevýhodou je, že za něj zaplatíte zhruba dvojnásobek ve srovnání s recyklátem.
Dřevoplast
Pod zkratkou WPC (Wood-Plastic Composite) se skrývá plně recyklovatelný materiál pro terasové podlahy, plotovky, zástěny či fasádní obklady. Jde o speciální směs dřevní moučky a polymeru HDPE. Výrobci doporučují poměr 60 % dřevní moučky a 40 % polymeru: Pak prý vyniknou pozitivní vlastnosti obou materiálů. Ploty z WPC není nutné natírat ani brousit, jsou stálobarevné a vysoce odolné vůči UV záření, rozmarům počasí, dřevokazným houbám, hnilobě i červotoči.
Přírodní dřevo
Chcete-li nechat vyniknout přírodní kresbu a vůni dřeva, musíte plot průběžně ošetřovat. Dřevěné plotovky se vyrábějí většinou z tuzemských dřevin. Obvyklou volbu představuje smrk či borovice, dřevo listnáčů je dražší, ale zato více vydrží. Instalace jednotlivých latěk je pracná, proto se nabízí i „polotovar“: plotový balík ručně vázaný drátem. Běžně dostupné a cenově výhodné jsou prefabrikáty – předem připravené dílce plotových polí. Rozhodně se však vyplatí kupovat dřevo již naimpregnované od výrobce. Vyjde vás to sice dráž, ale firmy zpravidla používají tlakovou impregnaci, která se dostane hluboko do struktury dřeva a výrazně tím prodlouží jeho životnost.
Kovové ploty
Kov nabízí řadu možností: od jednoduchého drátěného pletiva přes ocel až po hliník. Ten sluší především stavbám strohého a technického stylu. Oblibu si získaly zvláště ploty z prolamovaného hliníkového plechu. Důvod je zřejmý: působí esteticky a zároveň skvěle chrání vaše soukromí. Povrch zpravidla nevyžaduje údržbu, protože je ošetřen polyesterovými práškovými barvami. To u ocelových plotů, kterých najdete na českém trhu opravdu pestrou škálu, je zásadní otázka, jak jsou od výrobce ošetřeny. Aby měly dlouhou životnost a obešly se bez údržby, musí být celá konstrukce ještě před nástřikem finální barvy opatřena zinkováním, které plot chrání proti korozi.
JAK NATÍRAT KOV
- Není-li to v návodu výslovně povoleno, nátěrové hmoty na kov neřeďte: vzniká tak pórovitý povrch, který je náchylnější ke korozi. Platí to především pro vodou ředitelné barvy.
- Základové barvy je lepší natírat štětcem.
- U rychleschnoucích barev se nátěr občas trhá a neslévá se (tzv. zasychání pod štětcem). Proto je vhodné nanášet je stříkáním.
- Vodou ředitelné nátěry nanášejte při teplotách nad 10 °C (tzv. nejnižší filmotvorná teplota, kdy se ještě vytvoří nátěrový film).
- Nesměšujte nátěrové hmoty různých typů; výsledná barva by pak nemusela vůbec zaschnout.
FASÁDNÍ VRATA
- Představují exkluzivní architektonické řešení, které umožňuje sjednotit vzhled fasády a vytvořit dokonalý soulad garáže s domem.
- Jedná se o systém kování, kde vrata lícují s fasádou domu a nesou totožný obklad jako okolní stěny. Obklad může být z kovu, ze dřeva, skla a jiných moderních materiálů.
- Fasádní vrata působí dokonalým dojmem v celkovém vzhledu domu a stávají se oblíbeným prvkem moderní architektury.
- Pro dokonalý vzhled je nutné navrhnout fasádní vrata již v projektu a konzultovat jejich montáž ve všech fázích stavby – od projektu přes hrubou stavbu až po instalaci obložení.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 4. 9. 2020