Průvodce výběrem oken: Jak světlo, izolace a zasklení ovlivní váš domov
Vnější obálku rodinného domu tvoří zdivo, dveře a okna. U klasických domů bývá podíl prosklených ploch 15 až 20 %, ale u moderněji pojatých staveb může být ještě vyšší. Okny proudí do interiéru blahodárné světlo i čerstvý vzduch, ale také tudy může z domu unikat až 50 % tepla. Čím hůře okna těsní, tím více je pak nutné topit.
Výměna oken pro úsporu energie
Pro zdravé a energeticky úsporné bydlení je klíčová kvalitní tepelná izolace oken. Důležitou roli zde hraje zasklení, které pokrývá většinu plochy okna. V minulosti bylo běžné použití dvojskla, ale s rostoucími nároky na tepelnou izolaci se dnes již prakticky standardem (u novostaveb dokonce požadavkem) stává izolační trojsklo.
Izolační plyny pro lepší vlastnosti oken
Mezera mezi jednotlivými tabulemi skla bývá téměř vždy vyplněna inertním plynem (obvykle argonem), který má velmi nízkou tepelnou vodivost a tím výrazně zlepšuje izolační vlastnosti zasklení. Tento prvek přináší tepelněizolační výhody bez ohledu na tvar a typ okna.
Zohlednění světových stran a projektové plánování
Na způsob zasklení, velikost a orientaci oken vůči světovým stranám je však vhodné myslet již ve fázi projektu rodinného domu. Vlastnosti zasklení se v návrhu výrazně projeví, protože při určité ploše a vhodné orientaci domu se lze díky solárním ziskům okny dostat do energetického plusu.
Komplexní řešení moderního zasklení
Jednotlivé vlastnosti zasklení mohou spolupracovat a poskytnout komfort v mnoha směrech. Moderní zasklení představuje komplexní výrobek, který nabízí široké možnosti volby podle konkrétních podmínek domu. Například u izolačních trojskel IZOS lze volit mezi variantami Triple, Energy+ a Shadow, které poskytují různé funkce podle požadavků na izolaci, úsporu energie a světelný komfort.
Podle světových stran
„Zdánlivé detaily rozhodují nejen o komfortu užívání, ale rovněž o energetické a tím i ekonomické náročnosti provozu celé budovy,“ vysvětluje Petr Stejskal, obchodní ředitel společnosti HELUZ IZOS, největšího výrobce izolačních a dalších opracovaných skel pro stavebnictví na tuzemském trhu.
Pro co nejefektivnější využití výhod jednotlivých druhů zasklení je klíčová volba konkrétního zasklení ve vztahu ke světovým stranám. Například:
- Izolační trojsklo Triple: Toto sklo vám zajistí efektivní tepelnou izolaci a dostatek světla v interiéru. Je ideální pro použití na severní straně budovy, kde nepotřebuje žádné stínění a výrazně snižuje tepelné ztráty.
- Izolační trojsklo Shadow: Vhodné pro jižní stranu, toto zasklení snižuje prostup sluneční energie a může nahradit stínicí techniku. Zamezuje přehřívání interiéru v létě, čímž snižuje náklady na klimatizaci.
- Izolační trojsklo Energy+: Pokud plánujete zasklení na východní straně, doporučuje se právě toto sklo. Aktivně využívá teplo ze slunečního záření a šetří náklady na vytápění. „Naše trojsklo IZOS Energy+ má v porovnání s ostatními skly na trhu nejvyšší solární faktor,“ dodává Stejskal. Solární faktor udává, kolik tepla ze slunečního záření projde do interiéru. V zimě poskytuje energetickou úsporu, avšak v létě je doporučeno doplnit účinné venkovní stínění. Léta jako bylo to letošní nás pravděpodobně čekají i nadále.
Skla na míru prostředí
Tepelná izolace ovšem není jediný parametr, který se vyplatí sledovat u prosklených ploch. V současné výstavbě a rekonstrukcích se stále více zaměřuje na požadavky na akustický útlum a bezpečnost. Dobře zvolené zasklení může splnit všechny tyto požadavky jednou skladbou skel a rámečků, což činí konzultaci s odborníky nezbytnou.
„V naší nabídce máme také řešení pro okna instalovaná ve vyšších nadmořských polohách,“ zdůrazňuje Petr Stejskal. „To je něco, co většina lidí, pokud není z branže, nebere v úvahu. V hermeticky uzavřených sklech se nachází prostor s určitým objemem plynu, většinou argonu, který zlepšuje tepelněizolační vlastnosti. Každý plyn se podle nadmořské výšky rozpíná, přičemž kritická hranice se nachází při rozdílu v nadmořské výšce výrobního závodu a místa instalace izolačního skla mezi 400 a 500 metry. Naše výrobní závody jsou v nadmořské výšce kolem 200 metrů, takže pro zasklení instalovaná 600 metrů nad mořem a výše jsme schopni dodat skla se speciálními vyrovnávacími tlakovými ventilky,“ uzavírá Petr Stejskal.
Umělé světlo nové generace
Administrativní budova Legatica v areálu Nové Waltrovky v Praze 5, projektu Penta Real Estate, může sloužit jako předvoj umělého osvětlení budoucnosti. Že se tato budova liší od většiny nových kancelářských prostor, to dokazuje především vybavenost unikátním světelným systémem, na němž spolupracovaly společnosti Veolia a Spectrasol. Veškeré kancelářské prostory v budově jsou osvětleny inovativním prokognitivním LED osvětlením, které je z 97% totožné se světlem slunečním. Toto řešení vyhovuje potřebě organismu po dostatku přirozeného světla, podporuje duševní i fyzické zdraví a přispívá psychické pohodě i schopnosti myšlení a soustředění.
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Vekra, Veolia, Spectrasol, VEKA, Izos
Datum vydání: 5. 11. 2024