Prostorově nenáročné
Posuvné dveře se těší stále větší oblibě, a to hned ze dvou důvodů: Na rozdíl od klasických dveří, které k otevření potřebují přibližně 2 m2 volného prostoru, jejich nároky na prostor jsou nulové. Za druhé se vyrábějí v nepřeberném množství variant designů, a tak sluší každému interiéru.
Pokud se však domníváte, že volbou posuvných dveří je vaše rozhodování u konce, jste na omylu. Současný trh vám totiž nabízí několik různých typů posuvných dveří. Můžete volit mezi posuvnými dveřmi do stavebního pouzdra, dveřmi posuvnými po stěně, dveřmi se skrytým posuvem, lamelovými nebo také harmonikovými dveřmi a dveřmi kyvnými nebo posuvně-kyvnými v obou směrech.
KDYŽ JE DOMA TĚSNO
O posuvných dveřích je vhodné uvažovat zvláště v maloprostorových bytech, kde se musí počítat s každým centimetrem. Je v nich tak těsno, že jedny dveře brání otevření druhých nebo člověk musí zůstat uvězněn na toaletě, dokud se neuvolní vstupní prostor. Posuvné dveře však nenacházejí uplatnění pouze v malých obytných prostorech. Zásluhou rozmanitého designu se s nimi stále častěji můžeme setkat i v prostorných rodinných domech či bytech, kde například zastupují klasické příčky, a jsou-li vyrobeny ze skla, přispívají k propojení obytného prostoru. Posuvné dveře se dnes běžně vyrábějí v těchto rozměrech: Standardní výška je 197 cm, šířka jed- nokřídlých dveří 60, 70, 80 nebo 90 cm. U dvoukřídlých posuvných dveří je to 125, 145, 165 nebo 185 cm. Posuvné dveře si ale samozřejmě můžeme nechat vyrobit i na zakázku v atypických rozměrech.
KAM SE NEHODÍ
Přestože posuvné dveře se používají v různých částech interiéru, existují i místnosti, kde bychom při výběru měli upřednostnit klasické otočné dveře. Je to způsobeno tím, že posuvné dveře mají přece jen horší tepelně a zvukově izolační vlastnosti než klasický typ dveří, a proto nejsou nejvhodnější například do ložnice či pracovny, které by nám měly poskytnout potřebný klid.
DVEŘE POSUVNÉ PO STĚNĚ
Volbou dveří posuvných po stěně ušetříme místo, ale je třeba počítat s tím, že vyžadují volný prostor na stěně vedle dveří, kam se budou posouvat, takže zde nejen nemůžeme umístit nábytek, ale ani obrazy, zrcadlo a podobně. V tomto pojetí dostatečně vynikne dveřní křídlo, i když jsou dveře na stěnu otevřené, a to zvláště v případě, že se pohybují po skrytém kování. Rozhodnete-li se pro běžné kování, je pro celkový dojem důležité, aby se horní garnýž designově sladila s dveřním povrchem a vše pak působilo jako jeden celek. Velmi efektivně lze tento typ posuvných dveří využít v prosklené stěně, na jejíž boční světlík mohou zajíždět. Místnost tak získá prosvětlený vzdušný prostor.
ŠIKOVNÁ KAPSA
Při pohledu na zasouvací dveře si mnohdy ani neuvědomíme, že podstatou tohoto chytrého systému nejsou samy dveře, ale plechová kapsa – pouzdro, do kterého se dveřní křídlo (křídla) zasouvá, horní lišta s kolejnicí, postranní stojina a dvě vzpěry, které zajišťují, aby se konstrukce stavebního pouzdra při svém zabudování do příčky nijak nezdeformovala. Vzpěry jsou odstraněny až společně s krytem plechové kapsy, a to těsně před zasazením dveřního křídla do zabudovaného pouzdra. Ještě než si stavebním pouzdrem usnadníte a designově povýšíte své bydlení, zaměřte se na to, jaký typ stavebního pouzdra si do svého interiéru zvolíte. Zda to bude pouzdro určené pro jednokřídlé dveře, typ pouzdra, který je sestavou dvou stavebních pouzder, z nichž je každé určeno pro jedny jednokřídlé dveře vysouvající se proti sobě, anebo dvojité pouzdro, v němž jsou dvoje jednokřídlé dveře, které mohou uzavírat dva sousedící pokoje, či dvojité pouzdro, jež ukrývá dvě dveřní křídla zavírající se jedním směrem paralelně za sebou. V následující fázi si pak dobře uvědomte, do jakého typu příčky budete chtít zvolené pouzdro vůbec zapravit. Konstrukce pouzdra se totiž liší podle toho, zda je hodláte usadit do zděné nebo do sádrokartonové příčky. Důležitá je i její tloušťka.
DO POUZDRA
Do malých bytů jsou nejvhodnější posuvné dveře, které se zasouvají do pouzdra, protože jsou ze všech typů dveří, co se týče prostoru, nejúspornější. Na rozdíl od dveří posuvných po zdi ani nikterak neomezují naše možnosti týkající se využití a výzdoby stěn. Toto místo se pak dá využít například k umístění nábytku či jinému účelu. Mezi dveřmi posuvnými na stěnu a do pouzdra je zásadní rozdíl: Z pohledu stavebních příprav je posuv po stěně rychlé řešení, které nevyžaduje žádné větší stavební úpravy. Naopak posuv dveří do stěny (přesněji řečněji do stavebního pouzdra) – to je už hrubá stavební práce. V případě, že pouzdro nebylo zabudováno ve fázi hrubých stavebních prací, je třeba se smířit s tím, že se tomuto kroku nevyhneme. Proto je vhodné na dveře zasouvané do zdi pamatovat již v projektu. Pouzdra lze instalovat jak do zděných, tak i do sádrokartonových příček. Do pouzdra lze zasunovat nejen dveře jednokřídlé, ale i dvoukřídlé, a to dvěma způsoby – od sebe či na jednu stranu za sebe. Přejeme-li si, aby manipulace s dveřmi nebyla doprovázena hlukem, stačí pojezdovou lištu vybavit tzv. tichým dorazem – pneumatickou brzdou. Podstatnou výhodou dveří posuvných do zdi je také jejich bezbariérové využití. Zasouváním dveří do zdi elegantně vyřešíme i atypické prostory.
NA KOVÁNÍ NEŠETŘETE
Nezbytnou komponentou posuvných dveří je vhodné kování, které umožní snadný a nehlučný pohyb i dveří o velké hmotnosti. Při jeho výběru je třeba brát zřetel především na materiál a hmotnost dveří. Stejně jako u jiných výrobků ani zde se nevyplatí šetřit. Rozumnější je volit dražší kovové vodicí lišty a vozíky, protože u nich můžeme počítat s delší životností.
DALŠÍ TYPY POSUVNÝCH DVEŘÍ
Méně používané, přestože rovněž šetří prostor a mají designově zajímavé provedení, jsou v obytných interiérech dveře lamelové. Ty můžete mít ve dvojím provedení: Lamelové dveře harmonikové se otevírají z obou místností a jsou vhodné například pro přechod z interiéru na terasu. Druhou variantou lamelových dveří jsou dveře skládací, které vybočují pouze do jedné strany. Za kombinaci otočných a posunovacích dveří lze označit dveře posuvně-kyvné, jejichž výhodou je snadné otevírání, a to pouhým zatlačením. Nejprve se otevírají jako otočné dveře na jednu stranu, v další fázi ale zasahují do obou prostorů.
DESIGNOVÁ VARIABILITA
Obliba všech uvedených typů posuvných dveří, jak již bylo zmíněno, nespočívá pouze v jejich prostorové nenáročnosti, ale i variabilitě designů. Ta se v nemalé míře odvíjí od rozmanitosti materiálů, které se k výrobě posuvných dveří používají. Moderním interiérům např. sluší celoskleněné dveře, které však vyžadují nadstandardní oporu, na niž je třeba pamatovat už ve fázi projektové přípravy. V současné době se používají nové podoby skla – například se zatavenou textilií. Posuvné dveře se však vyrábějí i z klasického materiálu – a to ze dřeva, jehož kresba mu sice zajišťuje nesmrtelnost, ale počítejte s tím, že potřebuje údržbu. Posuvné dveře mají i další různé povrchy – lamináty, fólie, dýhy a v poslední době i PVC – tzv. vacuofólii.
Odborná spolupráce J.A.P. a SAPELI
Datum vydání: 26. 11. 2015