Promyšlená dřevostavba

 

3

Pasivní dvoupodlažní dřevostavba na okraji Prahy nabízí kromě nízkých nákladů na vytápění i dostatek místa a úložných prostor, vzdušný a světlý interiér a volné propojení se zahradou. Svou kompaktností a čistými liniemi beze zbytku naplňuje požadavky na pasivní stavbu a zároveň přirozeně zapadá do okolní krajiny i místní zástavby, čemuž napomáhá především sedlová střecha.

K pasivní energetické bilanci významně přispívá orientace domu prosklenou částí k jihozápadu, což zajišťuje vysoké solární zisky. O vytápění a případné letní chlazení domu se stará tepelné čerpadlo vzduch- -vzduch. Rekuperační jednotka s odděleným topným a větracím okruhem umožňuje regulovat teplotu v každé místnosti samostatně. Zajímavostí je základová deska založená na pěnovém skle. V domě nacházejí uplatnění i nejmodernější informační technologie: Větrání, topení, bezpečnostní systém, osvětlení a stahování předokenních žaluzií, které automaticky reagují na intenzitu světla i sílu větru, lze rychle a jednoduše ovládat přes počítač, a to i na dálku prostřednictvím internetu. Interiér domu je nadstandardně světlý díky velkým oknům a proskleným dveřím na terasu s bezbariérovým přístupem a volným napojením na zahradu. V současné době se dokončuje garáž se vstupním portálem, který je napojen na dům.

1

VIZITKA DOMU
Dvoupodlažní dřevostavba
Autor: Origis s.r.o., www.origis.cz
Energetické vlastnosti: měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: 15 kWh/(m2a) celková neprůvzdušnost n50: 0,38 h-1

Jak se v novém domě žije čtyřčlenné rodině se dvěma malými školáky? 
Žije se nám po stránce pohodlí nadstandardně. Nemusíme se starat o zajišťování a skladování pevných paliv. Oproti plynovému a elektrickému kotli máme podstatně nižší náklady na vytápění.

Jak vnímáte bydlení v pasivním domě oproti klasickému? Museli jste se domu přizpůsobovat? 
Nejsme si vědomi toho, že bychom se museli něčemu přizpůsobovat. Velice oceňujeme to, že nemusíme každé ráno větrat celý dům a natáhnout si tak dovnitř studený vzduch. Ráno nemáme orosená okna, užíváme si, že čerstvý vzduch není studený a že nemáme v domě průvan.

2

Jaké máte zkušenosti s řízeným větráním? 
Na skutečnost, že nemusíme větrat, jsme si museli postupně zvyknout (při venkovní teplotě okolo nuly se zvyká rychleji), ale nejen z ekonomického hlediska to vnímáme rozhodně jako posun k lepšímu. Díky kombinaci řízeného větrání s rekuperací máme doma rovnoměrně rozložený čerstvý (podle potřeby teplý nebo studený) vzduch. V chladných měsících jsme se tak konečně zbavili syndromu studených nohou.

Co jsou pro vás osobně největší výhody života v pasivním domě? 
Ve spojení s tepelným čerpadlem (vzduch-vzduch) jsou to neuvěřitelně nízké náklady na vytápění, pak je to neustálý přísun čerstvého vzduch a v teplých i letních měsících tepelná pohoda.

4

Datum vydání: 12. 7. 2015

Edit: