Prodlužte si léto na zahradě
Zkuste zvolit ty nejpříjemnější a bezpečné povrchy pro terasu, zpevněné plochy v zahradě nebo okolí bazénu. A prodlužte si léto vhodným zastřešením!
Všechny zpevněné povrchy v okolí rodinného domu a na zahradě by měly tvořit estetický celek. Měly by tedy ladit nejen navzájem, nýbrž také s fasádou a architektonickou koncepcí stavby. Opravdu klíčovým prvkem pro bezpečný provoz však je, aby z terasy, zápraží, příjezdové cesty i všech zahradních chodníčků stékala voda směrem od domu. Spádování terénu by mělo mít sklon nejméně 2 centimetry na metr. Pokud vede cestička přímo okolo domu, má být její povrch alespoň 15 cm pod úrovní izolace proti vodě ve zdivu. Vzhledem k tomu, co nám v posledních letech předvádí počasí, vůbec neuškodí, když zvolíte větší rezervu jak ve spádování, tak i v úrovni izolace.
Naplánujte všechno hned
Pokud právě dokončujete hrubou stavbu domu, je to ta pravá chvíle, kdy se hodí myslet na tvorbu zahrady. Při její realizaci je ideální vyprojektovat vše najednou jako logický celek a podél plánovaných zpevněných ploch terasy či chodníčků rovnou připravit rozvod elektřiny pro osvětlení nebo přípojku vody pro zavlažovací systém. Nezapomeňte přitom, že osvětlení terasy má svá specifika: Musí odolat větru, prachu, dešti i sněhu. A totéž platí pro venkovní vypínače, které osvětlení ovládají. „Do náročného venkovního prostředí jsou určena elektrická zařízení, vypínače a zásuvky se stupněm krytí IP 44, které je dokáže ochránit proti stékající a dokonce i stříkající vodě ze všech úhlů. Sníh ani déšť jim tak neublíží,“ říká Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti Obzor Zlín, českého výrobce domovních vypínačů a zásuvek. Příkladem takto vybavené domovní elektroinstalace je řada Elegant Aqua, jejíž vypínače i zásuvky mají uvnitř gumový lem. Ten těsně obepíná tělo vnitřního přístroje i okolní součásti a zcela zamezuje průniku vody. Zásuvky jsou navíc z čelní strany vybavené průsvitným víčkem na pružině, které se po odklopení samo vrátí do původní polohy.
Povrch podlahy na terase
Tím, na co určitě nezapomenete, ovšem bude samotný povrch zpevněných ploch na terase a v bezprostředním okolí domu. Může být ze dřeva, dřevoplastu, keramické nebo kamenné dlažby, případně i z tzv. kamenného koberce či betonových dlaždic. Právě betonové dlažby jsou dnes populární, protože se díky své vysoké únosnosti dají použít i na pojezdové plochy a dovedou bez větších potíží věrohodně imitovat jiné povrchy včetně dřeva. Klasikou však zůstává keramika a na popularitě získávají také odolná terasová prkna z dřevoplastu (WPC). Každopádně zejména v okolí bazénu nezapomínejte na protiskluzný povrch, který se vyplatí brát jako zásadní bezpečnostní podmínku! U soukromých bazénů sice nejsou konkrétní vlastnosti povrchu dány normami, ale u bazénů veřejných stanovuje norma pro dlažbu, po které se chodí bosou nohou, použití materiálů s protiskluzností minimálně typu B. Schody pod vodou by měly být obloženy dokonce dlaždicemi typu C, tedy s nejvyšší úrovní protiskluznosti. To se vyplatí respektovat i u bazénů soukromých, zvláště máte-li malé děti. Protiskluznost dlažby na místech, kde chodíte obutí, se člení do tříd R9 až R13. Na terasy a jiné venkovní prostory doporučujeme použít povrch s protiskluzností nejméně třídy R10. Dlažba do venkovního prostředí musí být vždy mrazuvzdorná s nízkou nasákavostí a vysokou odolností (otěruvzdornost 4).
Ze starého nový
Má vaše terasa už nejlepší léta za sebou? Podlaha s poškozenou dlažbou nebo oprýskaným betonovým povrchem volá o pomoc? Starý podklad můžete využít pro jednoduché vytvoření nové terasy. Stačí si pořídit 3D teleskopické terče. Tyto terče jsou vyrobeny z odolného černého polypropylenu a hodí se pro snadnou a rychlou montáž nové terasy ze dřeva, dřevoplastu i dlaždic na původní podklad. Díky své rektifikační schopnosti si poradí také s nerovnostmi podkladu nebo různými výškovými úrovněmi terasové plochy. Navíc nabízejí skutečně mimořádnou únosnost – podle typu až 5 000 kg na jediný terč!
Počasí vás nezaskočí
Léto ovšem dokáže být pořádně rozmarné, což dnes víme možná lépe než za časů Vladislava Vančury. Proto se při budování terasy vyplatí myslet na ochranu před sluncem i deštěm. Pro dodatečné zastřešení představuje oblíbené řešení pergola. Ta klasická ze dřeva nebo hliníku ovšem nemusí být jedinou variantou. Aktuálním hitem je bioklimatická pergola, která vás dokáže ochránit proti ostrému slunci i prudkému dešti. „Střecha bioklimatické pergoly je tvořená odolnou a bezúdržbovou hliníkovou konstrukcí a nastavitelnými lamelami, které se podobně jako u žaluzií dají podle potřeby naklápět, a to až o 130°. Své uplatnění tedy bioklimatická pergola najde všude tam, kde byste zvolili klasickou pergolu nebo markýzu, ale svůj úkol zvládne lépe, s veškerým komfortem pro vás,“ vysvětluje David Šejvl, manažer divize stínicí techniky značky Vekra, největšího českého výrobce oken. Díky hliníkové konstrukci pergola hravě odolá i větru a dešti, o odvod vody se postará systém odvodňovacích kanálků. „Pergolu lze doplnit také slunečním nebo dešťovým čidlem, díky němuž se lamely samy uzavřou, pokud začne pršet či naplno svítit slunce,“ říká David Šejvl. Pro osvětlení stačí pergolu doplnit o LED podsvícení. Praktická je i kombinace pergoly a dalšího stínění, které lze instalovat mezi její sloupky. Ideální jsou například screenové clony, které ochrání před větrem a zapadajícím sluncem. Bioklimatická pergola ale vyžaduje určitou stavební přípravu. Pod nosnými hliníkovými nohami je třeba vybudovat základové patky a pro ovládání je nutné mít připravený přívod elektřiny.
Ve stínu markýzy
Čas markýzů, hrabat a knížat sice již pominul, ale čas markýz nikoli! Jde o další (a levnější) možnost, jak na terase vytvořit příjemný stín. Markýza navíc dokáže slunečním paprskům aspoň částečně zabránit, aby ohřívaly interiér domu. Proto představuje vhodné řešení, které se zároveň může stát výrazným doplňkem vnějšího vzhledu stavby. „Pro výrobu markýz se používá akrylátová látka ošetřená impregnací, která ji chrání před promoknutím a znečištěním. Látky v tomto provedení do sebe nenatáhnou žádnou vodu, takže markýza zvládne i lehkou přeháňku, ale při prudkém dešti je třeba ji zatáhnout, aby se nepoškodila,“ upozorňuje David Šejvl z Vekry. Výhodou je možnost volby z mnoha barev a potisků. Ovládání může být manuální, elektrické nebo pomocí dálkového ovladače. Protože markýza je více citlivá na vítr, je vhodné doplnit ji o větrné čidlo, které zaznamená pohyb látky a samo ji sroluje.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem Alukov, Vekra, TopStone, Wienerberger, RAKO, HPI-CZ, Itadeco, BEST
Datum vydání: 8. 10. 2022