Proč dát do podkroví dřevěnou podlahu?

Masivní dřevěná podlaha

Masivní dřevěná podlaha z kolekce SAGA svým rustikálním vzhledem podpoří originalitu vašeho interiéru. Krásně vynikne i v kontextu s moderním vybavením. Dub slavonský, rustik, tmavý olej, šíře 140 mm. Foto: PARKET ATELIER

Stará půda, to je tajemno, spleť dřevěného trámoví, sloupy, prkenná podlaha… Při rekonstrukci se snažíme něco z původní atmosféry zachovat, dokonce i při stavbě nového domu dáváme přednost šikmé střeše často jen proto, abychom si do svého domova vnesli trochu podkrovní romantiky. A charakter takových místností nejlépe vyladí přírodní podlaha – dřevěná či korková.

A nejen kvůli atmosféře, tyto podlahy mají pro podkrovní prostory velmi důležitou přednost – tlumí kročejový hluk. V tomto ohledu je mistrem korková podlaha, ale i dřevěná chrání místnosti pod sebou více než podlahy laminátové či třeba dlažba.

Proč dřevo do podkroví?

Dřevěné podlahy sluší každému interiéru, pro podkroví jsou přímo předurčeny. Ladí s původními dřevěnými prvky, novým podkrovním prostorům dodají ten správný příběh. Někdy jdeme tak daleko, že se snažíme, aby nová podlaha vypadala jako původní. Kromě toho, že se nám prostě líbí, má i řadu dalších příznivých vlastností – velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, a zejména pozitivní vliv na mikroklima v interiéru. Pohlcuje nežádoucí pachy, vypouští do okolí zdravé silice, nevytváří statický náboj a díky tomu váží dřevěné podlahy méně prachu než jiné.

Dřevo je schopné přijímat z okolního prostředí velké množství vlhkosti a následně ji odevzdávat zpět. Tím do jisté míry reguluje kolísavou vlhkost v interiéru, eliminuje nepříznivé důsledky jeho přesoušení. Tato vlastnost však má i svůj rub, který spočívá v tvarové nestálosti dřeva při změnách vlhkosti a teploty, což se může projevit vznikem spár v podlaze. Mnohdy se obáváme biologických škůdců, popřípadě nás odrazuje, že dřevěná podlaha vyžaduje poněkud náročnější údržbu. Ovšem správný výběr podlahy a správná pokládka mohou tyto méně vítané vlastnosti dřeva eliminovat na minimum.

Masivní podlaha

Prkny se zakrývaly nosné trámy na podlaze půdy, právě proto rekonstruovaným půdním prostorům sluší masivní prkenná podlaha. Masivní prkno si přitom zachovává nejvíce vlastností dřeva jak těch příznivých, tak i těch méně vítaných, které nás od volby masivní podlahy zbytečně odradí. Tendenci k sesychání, popřípadě kroucení podlahy je možné minimalizovat udržováním vlhkosti v místnosti mezi 40–65 %, samozřejmě za předpokladu správné pokládky dostatečně vysušeného materiálu. Přitom vlhkost udržovaná v těchto mezích je prospěšná i lidskému organismu, nejedná se tedy o omezující podmínku. A vůbec, vadí nám skulinka mezi prkny, nezískává tím podlaha na autentičnosti? K tvarovým změnám jsou náchylnější měkčí dřeva, smrk či borovice, dřeva tvrdá – modřín, dub či exotická dřeva – jsou přirozeně stabilnější. Nespornou předností masivních podlah je jejich dlouhá životnost a snadná opravitelnost přebroušením. To snesou opakovaně, díky tomu se dokáží dožít velmi vysokého stáří, jak potvrzují podlahy historických budov. Na oplátku jim musíme věnovat trochu péče –naolejovat či znovu nalakovat, po několika letech užívání je možná bude třeba přebrousit. V podkroví můžeme sáhnout i po parketách, velmi slušet mu může průmyslová mozaika – kantovka. Tato masivní podlaha lepená z dřevěných špalíčků je odolná, beze spár a velmi dekorativní.

Masivní podlahová prkna

Masivní podlahová prkna FEEL WOOD jsou vyrobena z jednoho kusu dřeva a po celém svém obvodu opatřena perem, drážkou a mikrofázkou, díky tomu se netvoří výrazné spoje, nová podlaha působí celistvým dojmem. Systémové podlahy Feel Wood jsou v základu tmelené a jemně broušené. Povrchy hladkých i kartáčovaných plovoucích podlah jsou upraveny lakem či olejem v nejrůznějších barvách. Foto: Podlahy Seca

VRSTVENÉ PODLAHY

Tvarovou nestálost dřeva eliminují vícevrstvé podlahy, u nichž vrchní nášlapnou vrstvu tvoří kvalitní rostlé dřevo – dýha nebo lamely, spodní vrstvy zamezují rozměrovým změnám jednotlivých podlahových dílců. Výhodou dvouvrstvých podlah, složených z vrchní dekorativní vrstvy a vrstvy nosné, je jejich nízká konstrukční tloušťka, jsou obzvláště vhodné pro podlahové topení. Třívrstvé se vyznačují ještě větší tvarovou stálostí, jsou doplněny o třetí, protitažnou vrstvu. Mohou se na rozdíl od dvouvrstvých pokládat také plovoucím způsobem. Plovoucí pokládka je snadnější a rychlejší, umožňuje i případné rozebrání podlahy, popřípadě výměnu jednotlivých dílců. Pro podkroví je však kvůli snížení kročejového hluku vhodnější podlahu na podklad celoplošně přilepit. Dvou- i třívrstvé podlahy je možné renovovat broušením. Kolikrát, to záleží na síle nášlapné vrstvy. Při každém broušení se ubere přibližně jeden milimetr. Výrobce by měl uvádět, kolik renovací podlaha snese, minimálně by to mělo být třikrát.

dřevěné masivní podlahy

Piknik u vás doma? Nevadí, když máte podlahu povrchově upravenou přírodním olejem nebo tvrdým UV lakem. Foto: Podlahy Seca

Punc času na masivní podlaze

Ještě více jedinečné atmosféry dodají podkroví původní stará prkna. Obvykle nemáme to štěstí, abychom měli objekt, kde je dřevěná podlaha zachována a je možné ji renovovat. Proto se často obracíme k moderním podlahám s nádechem minulosti. Postupů, jak dřevěným podlahám vzhledově přidat na věku, je mnoho. Povrchy nových dřevěných podlah jsou mořeny, kartáčovány, okuřovány atd., aby se zbavily novoty. Mají reliéfní povrch zdůrazňující léta, popřípadě s vrypy, prasklinami, suky, stopami po hoblíku či červotočích. Získávají tak velmi autentický vzhled.

korková podlaha

Korkové podlahy WICANDERS HARMONY mají přírodní charakter a nabízejí výjimečný tepelný a kročejový komfort. Lakované podlahy s povrchovou úpravou systémem vrstev keramického laku WRT jsou obzvlášť odolné. Lak Xtreme WRT se skládá z drobných keramických částeček, které chrání podlahu proti oděru a poškrábání. Foto: LIKOR

PROČ KOREK?

Jak jsme řekli, korek jako přírodní materiál podkroví sluší, a navíc vyniká svými přirozenými izolačními vlastnostmi, tepelnými a zejména akustickými, pro podlahu v podkroví obzvláště vítanými. Korkové podlahy jsou velmi pružné, chůze po nich je příjemná a nezatěžuje tolik naše klouby. Jsou příjemně teplé na dotyk, což ocení děti při svých hrátkách i dospělí při chůzi bez bot. Této přednosti je možné využít i v koupelně, protože korek je odolný vůči vlhkosti. Méně odolný je vůči mechanickému opotřebení, nepatří tedy do míst více zatěžovaných, to však v podkroví vesměs nehrozí. Korkové podlahy se vyrábějí v mnoha dekorech a barevných odstínech, jako plovoucí podlaha na nosných deskách anebo ve čtvercích, které se celoplošně lepí. Korek se často využívá jako akustická a tepelně izolační podložka pod jiné podlahové krytiny.

Text: Miloslava Perglová
Foto: se svolením firem LIKOR, Podlahy Seca, KPP, Parket Atelier

 

 

 

 

Uložit

Datum vydání: 30. 4. 2015

Edit: