Probuďte skleník ze zimního spánku
Zahradní skleník doslova prokoukne, když kovovou konstrukci očistíte, vyspravíte a natřete barvou lahodící vašemu oku. Jak na to?
Jako jarní inspiraci přinášíme jednoduchý postup nátěru konstrukce. Až budete hotoví a všechny vrstvy zcela zaschnou můžete se pustit na pěstování. Záhony naplňte kvalitní zkypřenou zeminou, která je zbavena veškerého plevele. Do takto připravené půdy vysejte semínka nebo zasaďte předpěstované sazenice. Nejvhodnějšími plodinami do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a také například okurka. Tyto druhy lze totiž snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujete dobu od výsevu do sklizně.
Tip: Barvu důkladně rozmíchejte a nanášejte ji neředěnou plochým štětcem s kombinací přírodních a syntetických štětin. Pro dosažení nejvyšší antikorozní ochrany aplikujte po cca čtyřech hodinách další jednu až dvě vrstvy. Nátěr ve výsledku poslouží jako základní i vrchní barva v jednom, která poskytuje pružný matný povrch. Existuje v devíti základních odstínech, nebo si ji můžete nechat natónovat až do dalších 20 tisíc barev.
Postup obnovy nátěru na skleníku
- Pokud vlivy počasí narušily starý nátěr, očistěte nejprve konstrukci skleníku zevnitř i zvenku, a to nejlépe kovovým kartáčem nebo bruskou.
- Staré nesoudržné nátěry, rez a další nečistoty na hůře dostupných místech a v záhybech očistěte brusnou houbou.
- Následně konstrukci omeťte malým smetáčkem.
- Povrch odmastěte vodou se saponátem a na závěr opláchněte čistou vodou.
- Po vytmelení prasklin a škvír kolem výplní oblepte skla po obvodu maskovací páskou, aby se nezašpinila od barvy.
- Na očištěnou konstrukci skleníku pak aplikujte akrylátový, vodou ředitelný nátěr, který odolává povětrnostním vlivům a chrání kovy před korozí.
Text, foto, produkce: Balakryl a redakce
Datum vydání: 3. 3. 2024