Přivítejte jaro úklidem!
Pěkně s čistým štítem, blyštícími se okny a kuchyní bez bakterií. Většina z nich je neškodná, ale jsou i takové, které představují zdravotní riziko. Poradíme vám, která místa v domácnosti jsou ta nejrizikovější, a jak to zařídit, aby vše bylo čisté…
V kuchyni
Možná vás překvapí, že kuchyň je největší množírnou bakterií. Nejvíce z nich se totiž nachází právě na místě, kde vaříme a jíme. Největším problémem jsou houbičky, hadříky a utěrky. Z průzkumu organizace NSF International vyplývá, že 77 % houbiček a utěrek na nádobí je pozitivních na koliformní bakterie, jako jsou například E.coli nebo Salmonella, které si domů přineseme na nemytém ovoci a zelenině nebo syrovém mase. Kombinace tepla, vlhka a zbytků potravin je ideální pro jejich množení. Dalším rizikovým místem je pracovní deska, dřez a dřezová baterie. Velké množství bakterií se drží i v ubrusech a prostírání. Houbičky na nádobí je proto vhodné měnit alespoň jednou týdně, každý třetí den by se pak měly vyměnit utěrky na nádobí a hadřík na otírání pracovní desky.
Velmi důležité je správné zacházení čerstvými a tepelně upravenými potravinami, které by neměly přijít vzájemně do kontaktu. Důležitá jsou hlavně prkénka a pracovní plochy – jedno prkénko si vyhraďte pouze na syrové maso, další pouze na zeleninu a samostatné by mělo patřit i chlebu a pečivu.
Deset rad, jak si opravdu uklidit!
1. Zbytečné věci, které vám nepřinášejí radost ani užitek, bez milosti vyhoďte.
2. Věci vracejte na místo, kam patří. Tím budete udržovat pořádek zcela přirozeně.
3. Úložné prostory by měly usnadňovat uklízení předmětů, nikoliv jejich vyndávání.
4. Nemáte-li místo na vestavnou skříň, nebojte se zkusit obyčejný věšák.
5. Na drobné předměty (sponky, klíče, svorky a podobně) si vyčleňte speciální místo, ideálně u vchodu do bytu.
6. Respektujte sezonní výměnu oblečení – zimní kabáty přes léto uložte do krabic s víkem, uvolní se vám tak prostor ve skříni.
7. Při úklidu místnosti postupujte vždy shora dolů, luxujte až na závěr, až se prach usadí.
8. Na bílé povlečení stačí starý trik – pověste prádlo ven, na slunce. Má totiž přirozené bělicí účinky. Nebo alespoň sušák natočte směrem k oknu.
9. Zářivě čistá okna zajistí sklenička vinného octa nebo citronové šťávy ve vodě a pak důkladně setřít okenní stěrkou.
10. Pokud chcete mít lesklé kohoutky a sprchu, smíchejte vodu a jedlou sodu v poměru 1:1, roztok nalijte, nechte působit a vyčistěte starým kartáčkem na zuby.
Zdroj: IKEA
Na toaletě
Různými průzkumy bylo prokázáno, že toaleta zpravidla není nejbohatším místem v domácnosti, pokud jde o mikroorganismy. Má ale také svá specifika. Například při spláchnutí toalety dokážou mikrobi urazit vzdálenost až 1,8 metru a některé bychom tu našli ještě za dvě hodiny po spláchnutí. Proto je tak důležité po použití toalety WC mísu zaklopit a vůbec nejlepší je, pokud je toaleta od koupelny oddělená – až 51 % mikrobů pochází totiž právě z toalety. Oblíbeným místem mikrobů je třeba i kartáček na zuby. Úklid WC je tedy nutné provádět pečlivě a pravidelně, jedině tak na mikroby skutečně vyzrajete.
„Doporučuje se toaletu před spláchnutím zavřít a věnovat její dezinfekci dostatečnou, a hlavně pravidelnou péči. Rozhodně nezapomínejte ani na splachovadlo, i to totiž může být domovem mnoha bakterií. Výskytu nežádoucích bakterií v záchodě můžete předejít například použitím tekuté dezinfekce jednou týdně a umístěním WC bloku do toalety,“ dodává Barbora Uhrová, technologická specialistka značek Cif a Domestos.
V koupelně
Možná se budete divit, ale bylo prokázáno, že v koupelnách se všeobecně objevuje méně bakterií než v již zmíněné kuchyni. Přesto ale mezi jedno z nejrizikovějších míst v koupelně patří vana – teplo a vlhko jsou totiž ideálním prostředím pro množení bakterií, které si z těla při koupání smyjeme. Známý narůžovělý film ve spárách sanitární keramiky pochází z bakterie Serratia marcescens, která může způsobit například infekci močových cest. V boji proti bakteriím, virům i plísním pomůže jedině pravidelná péče, tedy pečlivý úklid alespoň jednou týdně. Nevyhazujte starý zubní kartáček, důsledně jím vyčistěte hůře přístupné prostory kolem vodovodních baterií a odtoků. Zvýšenou pozornost věnujte také skleničce nebo hrnečku, do něhož odkládáte zubní kartáček, i poličkám s kosmetikou.
V ložnici
I zde se vyskytuje velké množství roztočů a nejvíce se jich drží přímo v posteli. Roztočům svědčí vlhké a teplé prostředí, nejvíce si tedy lebedí v lůžkovinách a matracích, nevyhýbají se ani hygienickým podložkám, povlečení a přehozům… Tito drobní členovci způsobují alergie, podráždění či astma. Chcete-li výrazně eliminovat výskyt roztočů, bylo by nejlepší nechat si všechny lůžkoviny každé tři měsíce vyčistit v čistírně a po roce používání je pak vyměnit za nové, povlečení bychom měli prát každý týden. Rozhodně nezapomínejte ani na žehlení, horká pára totiž účinně ničí i ty nejodolnější roztoče a bakterie. Roztoče zabíjí také sluneční záření, proto je důležité pravidelně lůžkoviny větrat venku na čerstvém vzduchu.
Datum vydání: 2. 5. 2015