Přítelkyně k pohledání?
A ještě k tomu krásná, spolehlivá, tichá a výkonná? I taková existuje, pokud máte na mysli kuchyňskou digestoř… Jen musíte vědět, podle čeho ji vybírat a kde ji hledat.
Základem je její bezvadné fungování, které by nemělo mít žádné kompromisy, pokud chcete, aby digestoř stoprocentně spolehlivě odsávala pachy a výpary vzniklé při vaření. Podcenit byste neměli ani hlučnost, vzhled a snadnou údržbu. Podstatný je především její sací výkon a pak samotné umístění odsávače do ideální výšky nad varným centrem. Samozřejmě, že je třeba zohlednit i cenu, o tom není pochyb.
BEZCHYBNÉ ODSÁVÁNÍ
Při výběru digestoře začněte tím, že porovnáte sací výkon a hlučnost. Ideální sací výkon se odvozuje z velikosti kuchyně, respektive prostoru, kde bude umístěna – potřebujete vědět, jak velký objem vzduchu bude muset digestoř odsávat. Je k tomu jednoduchá pomůcka – zhruba platí, že výkon digestoře by měl být asi desetinásobkem objemu místnosti, rozhodující roli hrají ale také délka odtahu a druh potrubí. Když je totiž samotná odtahová cesta příliš komplikovaná a nepřímá, o to větší výkon bude muset digestoř mít. Do prodejny byste tedy měli vkročit s nachystanými údaji o objemu a velikosti místnosti a prodejce vám pomůže vybrat digestoř přímo na míru. Stupeň sacího výkonu se většinou udává v kombinaci s maximální hlučností, to ale neznamená, že čím hlasitější odsávač, tím větší sací výkon a lepší odsávání, tak to není. Rozhodující je spíše možnost individuálního nastavení stupně sacího výkonu, aby bylo možné zvýšit ho na maximum a rychle a účinně za krátkou dobu odsát všechny nahromaděné pachy.
DVĚ MOŽNOSTI VÝBĚRU
Podle způsobu odvodu pachů se digestoře dělí na odtahové a recirkulační. Ty prvně zmíněné odvádějí pachy z kuchyně přímo ven a ty druhé nasátý vzduch čistí pomocí uhlíkového filtru a čistý ho vracejí zase zpět. Recirkulační digestoře jsou ideální do bytů, kde není možné provést odtah do samostatného komína nebo rovnou přes zeď ven. Trvanlivost uhlíkového filtru je zhruba šest měsíců, ale záleží na intenzitě vaření a na tom, co nejčastěji vaříte. Míru znečištění filtru poznáte podle nedostatečného odvádění pachů, jednoduše to ucítíte. Většina moderních digestoří má již kontrolku, která vás o zanesení filtru informuje. Odtahová digestoř je častým řešením u rodinných domů a všude tam, kde lze snadno vyřešit odvod pachů z místnosti ven. Účinnost tohoto typu digestoří je oproti recirkulačním mnohem vyšší.
KTERÝ FILTR KAM?
Uhlíkový neboli pachový filtr odstraňuje pachy. Vydrží asi půl roku, záleží na intenzitě vaření a druhu nejčastěji připravovaných pokrmů. Bývá součástí recirkulačních digestoří.
Tukový filtr filtruje tuk a výpary z vaření, vyžaduje výměnu po dvou třech měsících. Pokud máte látkový, stačí ho vyměnit za nový, máte-li kovový, vložíte ho do myčky a je to. Jen si pamatujte, že zpět do digestoře se musí vrátit naprosto suchý.
TAK I TAK
Existují ale i odsavače vhodné pro obě varianty – můžete je buď napojit na odtah z místnosti, anebo je pomocí vložení pachového filtru snadno přeměnit na recirkulační digestoř. Ať ale zvolíte kterýkoliv typ odsávání, vždy se setkáte s takzvaným tukovým filtrem, ten je pro správné odsávání nezbytný stejně jako jeho údržba – pravidelná a důkladná. Tukový filtr má na starosti zachytávat mastnotu obsaženou v odsávané páře. Stačí, když ho jednou za dva tři měsíce vyčistíte; příliš se při tom nenadřete, lze ho totiž dát do myčky.
PĚKNĚ V TICHU
Důležitým kritériem výběru je již zmíněná hlučnost. Vybírejte v rozmezí 40 až 60 dB při běžném provozu, jedině tak si zajistíte, že digestoř bude opravdu tichá. Při vaření totiž stojíte u digestoře velmi blízko a hluk by vás mohl velmi obtěžovat, a nejen vás, ale i ostatní členy rodiny sedící opodál. Výrobci se v tomhle aspektu snaží předhánět a své technologie zajišťující velmi tichý provoz nazývají nejrůznějšími obchodními názvy, takže se můžete setkat například s technologií Deep Silence (zvuková izolace motoru), Maxi Flow (technologie třífázového motoru pro extrémní tichost s vyšším odsáváním při nižší spotřebě energie) anebo Active Heat (funkce upravující intenzitu odsávání pomocí speciálního čidla, které reaguje na teplotu a množství páry).
JAK JI MÁTE VYSOKO?
To je totiž také rozhodující. I sebelepší digestoř, je-li nevhodně umístěná, nebude fungovat dobře. A když se k tomu přidá ještě složitá nebo příliš dlouhá odtahová cesta či trubka se špatným průměrem, nikdy nedosáhnete dobrých výsledků odsávání. Výsledkem bude jen to, že digestoř bude chabě nasávat vzduch, nebo ho dokonce bude vracet do místnosti nepřefiltrovaný. Pokud budete chtít takovou digestoř reklamovat, zřejmě neuspějete, protože půjde o tzv. závadnou montáž – čili ne o chybu digestoře či výrobce, na vině budete vy sami a nevhodné umístění spotřebiče. Každý technik ví, že mezi digestoří a varnou deskou musí být vzdálenost 65 cm (u elektrických desek) a 75 cm u plynové varné desky. Odchylka se připouští jen minimální – jednak z provozních, jednak bezpečnostních důvodů (samovznícení par). A co je ještě důležité – nasávaný vzduch nesmí být přiváděn do stejného potrubí, jaké se používá pro odvod výparů z jiných zařízení. Proto je lepší vždy nechat instalaci digestoře na odborníkovi.
KRÁSNÁ A JEŠTĚ SVÍTÍ
Pokud už máte jasno o druhu a kvalitě digestoře, můžete si začít vybírat podle vzhledu. Odsávač bude stále na očích a výrazně ovlivní i vzhled kuchyně. Moderní digestoře mají dokonalý design, někdy připomínají spíše krásný lustr. Pokud jde o materiál, nejčastěji se kombinuje nerez a sklo, samozřejmě s úpravou proti otiskům prstů nebo máte k dispozici rovnou dálkové ovládání. Mějte na paměti, že digestoř nesmí při vaření překážet, i kdyby to byl skvost mezi všemi odsavači světa. Rozhodující je její velikost a tvar – proto si konkrétní kousek, který vám padl do oka v obchodě, představte v kuchyni nad varným centrem. Zamyslete se, kolik prostoru k pohodlné manipulaci vám digestoř poskytne, jestli nebudete při každém zamíchání pokrmu v hrnci tlouci hlavou o její okraj a podobně. Zároveň se zaměřte i na osvětlení. Výhodou je, že každá digestoř ho má již zabudované, na vás je si jen vyzkoušet, jestli je dostatečně silné a osvětlí celý prostor nad varnou deskou a také zdali vás neoslňuje. Osvětlení bývá většinou halogenové nebo s LED diodami. Ty nevytvářejí na varné desce stíny, jsou energeticky úsporné a mají dlouhou životnost.
JE NĚCO NOVÉHO?
Nejnovější typy odsavačů dokáží díky perfektnímu designu výrazně promluvit do celkového vzhledu kuchyňské linky. Tímto směrem se vývoj digestoří významně posunul, podle prodejců si dnes zákazník rád připlatí právě za to, aby jeho spotřebič vypadal nádherně. Kromě designu se nově objevuje již zmíněné úsporné a efektivní LED osvětlení a vyspělejší elektronické ovládání. Dokáže například indikovat nejen zašpinění fi ltru, ale i provětrat místnost během dovolené nebo se automaticky vypínat a zapínat v závislosti na intenzitě odsávané páry. U některých modelů je možné nastavit intenzitu osvětlení v opravdu bohaté škále.
Odborná spolupráce Electrolux
Datum vydání: 26. 6. 2015