Příprava kávy
Jílové u Prahy sice nemá rozsáhlé plantáže ani věhlasné pražírny, jedno nej z oblasti kávy ale přece jen má – kávové kurzy zde vede Petra Davies Veselá s manželem Gwilymem Daviesem, a tihle dva kávoví experti, a hlavně milovníci opojného moku, jsou nejlepšími baristy v Čechách i na světě! Na jejich kurzu vás za několik hodin naučí, jak poznat dobrou kávu, jak si ji připravit i v domácích podmínkách, ale hlavně – jak si ji správně vychutnat a užít. A ano, piccolo vážně neexistuje! (Pozor, tento článek obsahuje pořádnou dávku kofeinu.)
KÁVA S CUKREM NENÍ HŘÍCH
Na co se jako první zeptáte specialistky na kávu, když stojí přímo před vámi a nabízí „na rozjezd“ presso nebo cappuccino? Protože v mých představách hodili Petru coby Plaváčka do řeky, která ji donesla až do exotických krajin, na kávové plantáže, zajímá mě, stejně jako všechny účastníky kurzu, jakou kávu má Petra nejradši, kdy jí přišla na chuť (tady mi zase vyvstane na mysli ten Plaváček) a od kdy ji káva živí. Zatímco se Petra ve vlastním designovém školícím středisku stará o naše dopolední kávové potřeby, vypráví, jak kávu ochutnala poprvé v 19 letech, jak z ní nebyla nijak nadšená, pověděla nám i o tom, jak si v Jílovém otevřela kavárnu, jak se účastnila prvního školení, a taky že má nejradši cappuccino – dvě dopoledne, a že si ho vždycky pěkně osladí.
CUPPING – SRKÁNÍ V PŘÍMÉM PŘENOSU
Po Petře přichází na řadu Gwylim, mistr světa roku 2009, který vede kurzy více technické a v anglickém jazyce (s překladatelkou). Poté, co se navzájem ujistíme, že se kávová kultura v Čechách opravdu zvedá, prozradíme si naše oblíbené kavárny, pobavíme se nad českými výmysly, jako je piccolo, přesouváme se do vedlejší místnosti školicího centra na ochutnávku kávy, tzv. cupping. Zatímco Gwylim s asistentkou žhaví stroje, které nám ochutnávku umožní, Petra nás seznamuje s pěstováním kávy, základním rozdělením na Arabiku a Robustu. (Arabika je káva kvalitnější, obsahuje menší procento kofeinu a je kyselejší. Robusta je méně kvalitní, levnější, pokud kupujete kávu v supermarketech, kupujete právě robustu, obsahuje i dvakrát tolik kofeinu a její chuť je výrazně hořká.) Samotné ochutnávání kávy je opravdovým zážitkem. Hodnotíme vůni i chuť. Na pomoc dostáváme speciální cuppingovou lžíci, díky níž kávu dopravíme do úst. Káva se správně srká, a to tak, aby vás bylo slyšet až na ulici – při srkání se totiž rovnoměrně rozprostře v puse i na jazyku a vy tak cítíte všechny chutě najednou. Robustu jsme mezi kvalitní kávou poznali všichni.
HOŘKÁ KÁVA NENÍ DOBRÁ KÁVA
S Petrou a Gwylimem jsme zavítali na plantáže i do pražírny – dozvídáme se o sklizni kávy, i o možnostech zpracování zrn, do rukou se nám dostávají kávová zrna ještě nevyloupaná, zrnka kvalitní kávy i ta s defektem. Víte, odkud pochází český stereotyp, že dobrá káva je káva hořká? Dříve se k nám nedostávala kvalitně zpracovaná zrnka kávy, která se dnes sbírají a vybírají ručně, a tak se zrna s defektem pražila a pražila, až se úplně spálila – odtud ona hořká chuť, která si ale na chuť kvalitní kávy opravdu hrát nemůže. Největším objevem pro mě pak byla cascara, čaj připravený ze sušených slupek kávových třešní. Má zajímavou sladkou chuť připomínající třešně, čaj rooibos a šípky, obsahuje velké množství antioxidantů a menší množství kofeinu. Koupíte i v dobrých obchodech s kávou (např. Doubleshot).
KÁVA V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH
Na dobrou kávu nemusíte nutně jen do kavárny, ostatně ani to vám nezaručí, že dostanete šálek kvalitní kávy dle vašeho přání. K přípravě dobré kávy neodmyslitelně patří právě její výběr. Nespokojte se s tím, co nabízí supermarket a zavítejte do speciálních prodejen, kaváren, pražíren nebo na internet – tam všude vám poradí, jak s kávou naložit doma. Například v pražské kavárně La Boheme Cafe, kam jsem se hned po kurzu kávy vydala na kup, vám dají kávu vašeho výběru ochutnat a na místě vám ji také namelou. Můžete zde koupit i potřebné „nářadí“ na přípravu kávy.
Pamatujte, že i s malou konvičkou za pár stovek se dá jednoduše připravit dokonalý šálek kávy. Stačí si jen vybrat to, co vám bude nejvíce vyhovovat, s Petrou jsme si na kurzu ukázali přípravu kávy ve french pressu a ve V60, neboli v coffee dripperu. Velmi oblíbenou pomůckou je také moka express, konvička, kterou má doma snad každý Ital, chemex nebo džezva (o přípravě kávy v každém z těchto pomocníků píše Petra v Knize o kávě).
Mě hned na první pohled zaujala designová V60, kterou jsme si koupila cca tři hodiny po skončení kurzu. Vypadá jako hrneček z porcelánu, který nasadíte na jiný hrneček nebo na konvici. Dovnitř hrnečku, který má speciální drážky a dírku, se vkládají filtry, přes které protéká vylouhovaná káva. K V60 potřebujete kávu namletou nahrubo, do dripperu, tedy do šálku, vložíte filtr a nasypete kávu (u všech platí pravidlo, že na litr vody potřebujete 60 gramů kávy). Kávu malinko zalijete horkou vodou, o teplotě 94 stupňů, krásně se tak předpaří. Poté pomalu přiléváte další vodu a do konvičky vám vytéká vylouhovaná káva.
KÁVOVÉ UMĚNÍ
Kromě toho, že se dozvíte, jak si připravit kávu doma, si s Petrou a Gwylimem budete na kurzu moci vyzkoušet také přípravu pressa nebo cappuccina. Příprava cappuccina je zakončena laté artem – Petra vám nejdříve ruku povede, pak si ale můžete vykouzlit lísteček nebo srdíčko na mléčné pěně zcela sami. O přípravě skvělého cappuccina se dozvíte na kávovém kurzu i v knize Petry Veselé.
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Text: Adéla Hálková
Foto: archiv nakladatelství Smart Press
Datum vydání: 28. 5. 2016