Příprava bazénu na zimu
To to uteklo! Ještě nedávno jste připravovali bazén na sezonu, a už abyste ho chystali na zimu. Nedá se nic dělat, období bez koupání na zahradě se blíží. Bazén je potřeba pečlivě připravit, aby příští léto opět sloužil k radosti rodiny. To, jak náročné zazimování bude, záleží jen na tom, jak jste se o bazén starali během plného provozu.
Zazimování bazénu zvládnete samozřejmě sami, ale pokud nemáte dostatek času na čtení pokynů a návodů výrobců nebo nejste v tomto ohledu již zkušení, není od věci najmout si na tuto činnost odborníka. Ano, zaplatíte za jeho práci několik stokorun (cena služby je srovnatelná s běžnými servisními pracemi a odvíjí se především od stavu, v němž se zařízení nachází), ale budete mít jistotu, že se bazén dožije další sezony ve zdraví. Při špatně provedeném zazimování totiž hrozí, že odborník bude muset dorazit na jaře, aby opravil poškozené části, a to by jistě bylo finančně náročnější.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA
Nicméně připravit bazén na zimu můžete i sami. Češi jsou známí svou zručností a šikovností, další jejich dobrá vlastnost – schopnost poradit si v každé situaci, už ale v takovýchto situacích nemá uplatnění. Při zazimování bazénu se skutečně držte pravidel a pokynů výrobců bazénů a souvisejících zařízení, a také počkejte na ideální podmínky.
TEPLOTY VZDUCHU A VODY
Mezi ty hlavní patří panující teploty vzduchu a vody. I když se už možná pár týdnů nekoupete, začněte se zazimováním až v době, kdy noční venkovní teploty ještě trvale neklesají pod bod mrazu a teplota vody se pohybuje přibližně mezi 10 a 15 stupni Celsia. Pokud je voda ještě teplejší, je třeba ji stále kontrolovat a udržovat, nechat v provozu veškeré technologie starající se o její kvalitu a pořád udržovat a upravovat její vlastnosti pomocí vhodných přípravků. Vybavení, které nemá na kvalitu vody vliv (třeba schůdky), vyjměte, očistěte a uložte na suché místo, s tím na ideální teploty čekat nemusíte. Podobně co nejdříve poté, co skončíte s užíváním bazénu, odpojte a ukliďte solární zařízení, teď už nebude třeba.
ČISTÁ VODA
Vodu nemusíte zcela vypouštět, řiďte se ale pokynem výrobce, který předepisuje, kam může kvůli riziku poškození technologií hladina sahat. Voda, která v bazénu zůstane, musí být čistá. To je rovněž důležitá podmínka. Odstraňte z ní pomocí síťky hrubé nečistoty, vyčistěte dno a stěny bazénu. Při tom vám může pomoci bazénový vysavač. Zapněte filtraci. Je potřeba zajistit určitou kvalitu vody, zejména pH, jehož hodnota by se měla pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4 (množství chloru by mělo být 0,3 až 0,5 mg/l). V tom vám pomohou přípravky, které běžně používáte i během sezony. Po aplikaci nechejte běžet filtraci po dobu 24 hodin, aby se voda dostatečně promísila s aplikovanými přípravky.
ABY SE NEKAZILA
Vodu je pak na zimu potřeba ošetřit pomocí zazimovacího roztoku, který musíte podle pokynů výrobce doplňovat průběžně po celou dobu, než se opět začnete koupat. Tyto přípravky v zimě zabraňují růstu řas a usnadňují čištění bazénu na jaře. Hladinu vody samozřejmě po celou zimu sledujte, aby po případném dešti nebo tání nepřesáhla povolenou hranici.
KDE VODA VADÍ
U mobilních filtrací stačí jednoduše odmontovat jednotku a přenést ji pod střechu. U filtrací, které jsou součástí bazénu, zařízení odpojte a vyčistěte – u pískové filtrace to zahrnuje i propláchnutí (dezinfekci) písku. Zatímco v bazénu určité množství vody zůstat může, ze zbývajících součástí (potrubí, hadic a podobně) ji odstraňte. Jakákoli šroubení nebo šroubované záslepky určené k odvodnění mrtvých míst povolte a nechte je přes zimu otevřené. Veškerá zařízení samozřejmě odpojte od elektřiny a uskladněte podle pokynů výrobce.
KRYCÍ PLACHTA JEN NA CHVÍLI
Pokud máte zastřešení, na zimu je zatáhněte. Na trhu existují krycí plachty, které obstojí i v období mrazů. Pokud zakrýváte bazén jinou krycí plachtou, udělejte to i na podzim. Tuto plachtu však z hladiny sundejte v okamžiku, kdy se kvůli nízkým teplotám začne na hladině tvořit led. Vysušte ji a uskladněte na místo, kde mrazy nehrozí, abyste zabránili poničení její struktury. Bazén pak nechte odkrytý.
SOLÁRNÍ OHŘEV DO BEZPEČÍ
Všechny součásti bazénu, pokud to je možné, uložte ideálně v místech, kde není vlhko a kde se teploty pohybují nad 10 stupňů Celsia. U solárního ohřevu ale buďte zvlášť obezřetní: pokud by v něm voda zmrzla, hrozí mu nenávratné poškození. Zároveň ale dbejte i na to, aby v něm opravdu nezůstala žádná voda, která by se přes zimu mohla kazit.
POTŘEBUJETE DILATAČNÍ PLOVÁKY?
Aby led rozpínající se v bazénu nenapáchal škody, rozdělte vodní hladinu pomocí řetězu z dilatačních plováků. Jsou k dostání u prodejců bazénů, lze ale použít i plastové lahve. Některé bazény jsou ovšem konstruovány tak, že toto opatření není třeba provádět. Pro bazén 3 x 6 metrů potřebujete přibližně 10 až 12 kusů dilatačních plováků. Pokud byste je chtěli nahradit PET lahvemi, pak by měly být částečně naplněné pískem, aby zůstaly zhruba do dvou třetin ponořené ve vodě. Na zmíněnou velikost bazénu jich potřebujete zhruba 80.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 25. 11. 2016