Připrav skleničky na přípitek!
Už běžíte? Stop! Tenhle pokyn přece nestačí. Schází podstatná informace o tom, čím se chystáte si přiťuknout. Každý nápoj vyžaduje správný typ sklenice, který zvýrazní charakter, barvu, vůni i konzistenci nápoje. A vůbec – má se přiťuknout?
Závěr roku je obdobím slavnostních přípitků. Krásné skleničky výjimečnost chvíle znásobí, ale důležitější než jejich zdobnost je volba vhodného tvaru a velikosti. Sejde se vás více? A co a z čeho budete pít po přípitku? Určitě se vyplatí a dobře působí, když si pořídíte dostatečný počet sklenic stejného typu, nejlépe nápojový set se základními tvary sklenic na víno a vodu, který podle domácích zvyklostí můžete dále rozšířit. A nemusíte sahat hluboko do kapsy, většině nápojů stejně nejvíce sluší jednoduchost a čiré sklo.
ZAČNĚME SEKTEM
Spotřeba sektu značně stoupá se stárnoucím rokem a sektem nejčastěji vítáme rok právě zrozený. Přípitek šumivými víny dodává slavnostní chvíli nádech něčeho výjimečného. Klasikou pro podávání sektu jsou široké sklenice na vysoké noze. Další možností jsou úzké vysoké sklenice – takzvané flétny či pistole, které lépe zachovají pěnu a perlení vína. Nemáme-li ani jedny, je možné sekt podávat také ve sklenicích ve tvaru kalichu. Víno by mělo být vychlazené na teplotu kolem sedmi stupňů. Pořiďte si ho včas, v lednici by mělo strávit minimálně den. Zapomeňte na to, že byste pro rychlejší vychlazení dali láhev do mrazáku. Lahev se správně servíruje v nádobě s ledem nebo v chladicím tubusu, aby nedocházelo k jejímu rychlému zteplání.
POŘIĎTE SI DEKANTÉR
Dekantér možná neznáte, ale karafu určitě. A dekantování znamená přelít víno do karafy. Proč? Aby se víno provzdušnilo a následně otevřelo a zharmonizovalo. Pro tento důvod se dekantují hlavně mladá vína s výraznou strukturou a robustní a silná vína, především vína červená, ale i některá bílá. Mladá vína vyžadují k vydýchání půl až dvě hodiny před podáváním, vína robustní i čtyři až dvanáct hodin. Dekantace slouží i k oddělení případného sedimentu na dně láhve. A nemáte-li vhodnou karafu, stačí, když otevřete láhev hodinu až dvě před servírováním.
RADÍME
Jak otevřít sekt?
Nakloňte láhev pod úhlem 45°, odstraňte fólii z hrdla, uvolněte drátěný košíček za kolečko, které drží zátku otáčením směrem proti hodinovým ručičkám. Aby zátka nevyletěla předčasně, přidržujte ji druhou rukou. Mírně otáčejte lahví a pomalu uvolňujte zátku. Hotovo je v okamžiku, kdy ucítíte přetlak a mírné zasyčení. Možná však budete u novoročního přípitku postupovat méně opatrně a dovolíte zátce radostně vzlétnout v ústrety Novému roku. Na opatrnost však stejně nezapomeňte a včas dobře miřte do prázdného prostoru, zátka letí rychlostí až 40 km za hodinu!
VÍNEČKO BÍLÉ
Bílá vína podáváme vychlazená, mladá na teplotu mezi 7–10 °C, vyzrálejší mezi 10–12 °C. Proto mají mít skleničky na bílé víno vyšší stopku, aby se rukou víno neohřívalo. Ze stejného důvodu, aby nápoj nezteplal, mají mít sklenice na bílé víno kalichy o menším objemu. Aroma bílého vína je méně intenzivní, proto jsou sklenice užší, aby se vůně koncentrovala a lépe vynikla. Pro lehká vína je nejvhodnější kalich s otevřeným okrajem do tvaru zvonu, což umožňuje, aby se nám víno po jazyku rozlilo krásně do široka a zasáhlo všechny chuťové pohárky. Zvonovitě rozšířený druh skleničky používáme také pro vína růžová, ale nic nezkazíme, použijeme-li klasickou sklenku na bílé víno.
JSI OD TÉ DRUHÉ
Pro červená vína volíme skleničky na nižších nožkách, kalichy mají otevřenější tvar, který umožňuje dobře vychutnat intenzivní aroma červeného vína. Kdyby byl kalich hodně zúžený, mohlo by se stát, že by byla vůně příliš intenzivní. Pro červená vína používáme skleničky o větším objemu, až 600 ml, zvláště pro ta vyzrálá. Neměli bychom je však plnit více než do jedné třetiny. Teplota servírování vína pak záleží na jeho stáří. Lehčí červená vína vychladíme více, na teplotu od 12 °C do 15 °C, starší a těžší vína nejlépe vyniknou při teplotě od 15 °C do 18 °C. Červeným vínům sluší i prospívá servírování v košíčku na vína, který zajistí podobný sklon jako ve sklepě a případné usazeniny zůstanou na dně láhve.
VINOTÉKA V BYTĚ
Správné servírování vína vyžaduje správnou teplotu. Pokud jste milovníky vína, vyplatí se pořídit si vlastní domácí vinotéku. Není to jen lednice s prosklenými dveřmi, ale pečlivě se stará o jeho teplotu a ochranu proti UV záření, ty kvalitnější mají i antivibrační systém. Ideální je, má-li dvě teplotní zóny, které umožňují chladit zároveň jak červená, tak bílá vína.
… A TY DALŠÍ
Speciální sklenice si vyžadují také dezertní vína a portské, většinou jsou menší s kalichy různých tvarů o obsahu maximálně 60–65 ml. Likéry, koňak či brandy se podávají ve sklenkách uzavřeného tvaru o obsahu kolem 50 ml na velmi nízké nožce, takzvaných likérkách. Na tvrdý alkohol jsou dnes v módě rovné a hladké válce – tumblery. Mohou mít i vejčité a oblé tvary. Užijete je i pro servírování vody a nealkoholických nápojů. Malé tumblery jsou určeny pro nápoje typu collins a fizz, whisky je ideální podávat v tumblerech „old fashioned“, což je o něco nižší verze malého tumbleru. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na pivo. Doma je možné zvolit raději místo klasických půllitrů štíhlejší pivní sklenici, nebo i sklenici na nožce.
CINK! CINK?
Nalito? Pronesli jste přípitek? Tak můžete pozvednout číše, ale pozor, přiťuknout si můžeme pouze vínem či sektem. Sklenky s tvrdým alkoholem, s koktejly či poháry s pivem necháme pouze pozdviženy. A pozdravíme se pohledem do očí. Na ten nezapomínejte ani při přiťukávání těmi nejkřehčími skleničkami. Tak na zdraví!
Datum vydání: 30. 12. 2015