Přestavba bytového jádra
Přestavba bytového jádra čeká každý byt v paneláku. Nejenže koupelny a toalety nevyhovují vzhledově a rozměrově, ale ani neodpovídají současným hygienickým normám. Rekonstrukce sice znamená finanční náklad a nejméně týden nepohodlí, výsledek však stojí za to.
O tom, jak dalece se budete moci při přestavbě rozmáchnout, rozhoduje typ jádra. Tam, kde jsou ze tří stran ohraničena panelovou stěnou, není na zásadní změnu prostor. Ale i tak výměna umakartového jádra přinese zvětšení o 10 cm na všechny strany koupelny. Ač se to nezdá mnoho, budete překvapeni, jak se vhodným uspořádáním a výběrem vybavení koupelna promění. Naopak jiné konstrukční systémy dovolují rozšířit koupelnu o přilehlý prostor – směrem do chodby, kuchyně i pokoje a zvětšit ji až na dvojnásobek. Projektanti, architekti či firmy specializované na rekonstrukci bytových jader vám pomohou najít vhodné řešení. Vy sami si musíte ujasnit, co je pro vás prioritou.
Společně, nebo odděleně?
První otázkou je, zda spojit koupelnu s toaletou, či je ponechat zvlášť. Spojením získáte místnost působící prostorněji, avšak možná na úkor praktičnosti. Zbavíte se totiž dvou stěn, u nichž, nebo v nichž, je možné vytvořit úložné prostory, a těch není v paneláku nikdy dost. Propojení může být vhodné pro malé domácnosti, maximálně dvojčlenné, v početnějších domácnostech je oddělení určitě výhodnější. Předpokládá ovšem, že se samostatné WC vybaví alespoň malým umyvadlem. Pokud to není možné, pak má spojení koupelny s WC své opodstatnění, je však třeba toaletu od prostoru koupelny minimálně opticky oddělit. Přesto si spojení koupelny s toaletou můžeme dovolit jen v malých bytech, byty větší než 34 m2 se dvěma obytnými místnostmi musejí mít koupelnu a záchod oddělené.
Potřebujeme vanu?
Nestačí jen sprchový kout? Anebo raději oboje? Odpověď opět záleží na vašich prioritách a zvyklostech. Vana je téměř nezbytná v domácnostech s malými dětmi, naopak senioři mohou mít s koupáním ve vaně problémy a jediným řešením, jak mohou být soběstační, je sprchový kout. Nejsnadnějším řešením, jak mít oboje, je sprchovací zástěna u vany. Tak si můžete dopřát to, na co právě máte chuť – pohodlnou koupel nebo rychlou sprchu. Bohužel lidem se sníženou pohyblivostí ani toto řešení nevyhoví. Ale i pro ty existuje řešení – vana s dvířky. Vana se napustí až poté, co si do ní sednete a zajistíte vstupní dvířka. Umožní tak i handicapovaným lidem či seniorům koupel bez asistence třetí osoby.
Pro malé koupelny existují prostorově úsporná řešení, kdy se například vana v nohách zužuje, aby se vytvořilo místo na umyvadlo. Nezapomeňte, že k umyvadlu přistupujete několikrát denně. Musí k němu být snadný a přímý přístup.
Z pórobetonu nebo sádrokartonu?
Obě možnosti vyhovují především díky nízké hmotnosti použitých materiálů. Přednost dostává častěji pórobeton, snad kvůli pocitu, že místo papundeklového jádra bude konečně bytelné, a také z obavy, že sádrokarton neobstojí ve vlhkém prostředí. Tato obava je zbytečná, pro vlhké prostředí jsou určeny speciální impregnované desky, které bez problémů v provozu koupelny obstojí. Ve funkčnosti by tedy při správné realizaci neměl být rozdíl, ten pocítíte v samotném procesu rekonstrukce. U pórobetonu musíte počítat s tím, že se jedná o mokrý stavební proces, který s sebou nese hodně nepořádku. Po vybourání starého jádra se založí půdorys podle grafického návrhu a skelet jádra a příčky se vyzdí pórobetonovými tvárnicemi. Poté je nutné vysekat otvory pro rozvod elektřiny, odpadu a vody. Stěny se upraví obkladem, stěrkou nebo omítkou.
Rekonstrukce jádra pomocí sádrokartonu je suchý stavební proces, tedy čistší, rychlejší, s minimem odpadu. Desky se instalují na kovovou konstrukci, která umožňuje i snadné vedení instalačních rozvodů. Sádrokartonové desky určené do vlhkého prostředí je ještě nutné natřít hydroizolačním nátěrem. Na hladký povrch desek se pak snadno speciálními lepidly nalepí obklad.
Jakou toaletu?
I výběr typu a velikosti toalety si zasluhuje pozornost. Před samostatně stojícími dnes vítězí závěsná nejen z estetického hlediska, ale i z důvodu snadnějšího úklidu a údržby. K jejich upevnění se používají předstěnové systémy, které zaručují dostatečnou pevnost bez velkých nároků na nosnost zdi, nádrž na splachování je skryta ve stěně. A pokud rozšiřujete WC, uvažujte i o bidetu, který je nedocenitelným pomocníkem při intimní hygieně. A nemáte-li dostatek místa, můžete si pořídit toaletu a bidet v jednom, nabízí se ve variantě s bidetovým sedátkem, sprškou nebo bidetovou tryskou, která je umístěna přímo v toaletní míse.
Jaký nábytek?
Koupelnám sluší nábytek závěsný, prostor se jím odlehčí a usnadní se úklid. S uzavřenými skříňkami šetřete, nahraďte je raději policemi. Pokud skříňku uzavřenou, tak pod umyvadlo, jiným řešením jsou vysoké doplňkové skříňky o malé hloubce. Skvěle poslouží k ukládání koupelnových drobností.
Světlo v koupelně
Většina panelákových koupelen se musí obejít bez denního světla. Při rekonstrukci se však může najít způsob, jak ji prosvětlit. Nabízí se prosklení části stěny, nadsvětlík nad dveřmi, luxfery…
Umělé osvětlení dobře promyslete, nestačí jedno centrální, měli byste mít minimálně doplňkové světlo nad umyvadlem, případně nad vanou či ve sprchovém koutě. Elektrická instalace v koupelnách se řídí přísnými pravidly, která je nutné dodržet při výběru světel i rozmisťování zásuvek. Prostor koupelny se podle nich dělí do čtyř zón, podle toho, jak daleko jsou vzdáleny od vany či sprchového koutu.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 13. 12. 2016