Předstěnové instalace: estetické splachování
Při vzpomínce na splachovací nádržky, romanticky vzhlížející ke každému, kdo navštíví toaletu či koupelnu s WC v dříve stavěných domech, jistě nejeden z nás uroní slzu. Co smyslových vjemů jsme díky nim nabyli!
Takový klasický záchod totiž uměl vyloudit pestrou paletu zvuků, ať už během napouštění nádržky, nebo při splachování. Zvoneček zavěšený na splachovadlo proklatě nízko nebo páčka trčící do prostoru zase poskytovaly pastvu pro oči. Ale tomu všemu je konec. Plánujete-li stavbu domu nebo rekonstrukci bytu, kde tyto staromódní kousky ještě sdílíte, je čas poohlédnout se po něčem, co neurazí ani designéra, pokud by vaši domácnost náhodou navštívil a musel se odebrat tam, kam i císařpán chodí sám.
Ukrytá montáž
Systém, který umožňuje rutinní používání záchodové a koupelnové keramiky, je složitější, než by se možná mohlo zdát. Ačkoli z něho ve skutečnosti vidíme jen malou část, musí být z pochopitelných důvodů napojen na přívod vody a naopak odvod toho, co z osobní hygieny a vykonání potřeby zůstává. Nároky moderního člověka na estetickou čistotu si ale vyžádaly ještě úspornější řešení. Člověk hygienický a zároveň estetický proto vymyslel předstěnové instalace. Jedná se o systémy, které umožňují skrýt očím obyvatele nebo hosta domácnosti vše, co jeho oku nemusí lahodit, například zmíněnou nádržku na vodu i veškeré potrubí. Jeho zraku se tak odhalují jen samotné nezbytné zařizovací prvky koupelen a WC – mísy, pisoáry, bidety a umyvadla. A má to i své praktické výhody.
Kam s tím?
Jan Neruda by se divil, kam všude umí dnešní stavebníci ukrýt to, co má být umně skryto. Ačkoli schovávat takový slamník bylo jistě nepochybně složitější než zabudovat závěsný instalační systém. Montážní systém sestává zejména z ocelového rámu, který roznáší zátěž zařízení i případně sedícího (opírajícího se, to v případě umyvadla) člověka přes kotvicí prvky do zdiva. Uvnitř rámu je umístěna splachovací nádržka. V ní může spočívat jistá záludnost – dbejte na to, aby nádržka byla vyrobena z jednoho plastového dílu, a nikoli svařovaná, protože u těch druhých hrozí časem porušení těsnosti, a tedy problémy. Nádržka je utěsněná polystyrenem, který brání kondenzaci vlhkosti a také zvukově izoluje. Nádržka je osazena napouštěcími a vypouštěcími ventily, které optimalizují spotřebu vody. U nich je důležitým parametrem životnost a také odolnost proti vodnímu kameni, protože jak známo, vodní kámen, jak by vám potvrdilo jedenáct z deseti instalatérů, je prevít. Funkční části splachovacího zařízení jsou sice skryty očím, ale v případě potřeby je třeba je možné jednoduše zpřístupnit – panely s tlačítky jsou totiž demontovatelné a v mžiku odhalí to, co je potřeba opravit či upravit.
Do nového, nebo starého?
Ať už při výstavbě použijete (případně vaši předci nebo předci toho, kdo vám prodal starý dům či byt, použili) jakoukoli stavební technologii, předstěnové instalace můžete zabudovat kdekoli. Stačí si vybrat tu, která je pro vaše podmínky uzpůsobená. Nosnou konstrukci lze připevnit ke zděné stěně, k lehké příčce i k sádrokartonu, protože v případě sádrokartonu lze například využít profily, na které jsou přišroubovány desky.
Unese mě to?
Pokud byste snad byli tlouštíkem nebo na míse rádi luštíte sudoku a bez těžké bichle se stovkami roztodivných tabulek s čísly od jedničky do devítky se neobejdete (ačkoli nadměrné vysedávání, víte kde, lékaři v posledních výzkumech důrazně nedoporučují), nemusíte mít obavy. Profily tvořící kostru závěsných systémů mají dostatečnou tuhost a pevnost a unesou i náklad zvící 400 kilogramů. Slona sice hygieně na předstěnových instalacích nenaučíte, ale domácnosti obývané průměrnými jedlíky takové parametry zcela určitě stačí.
Tlačítka zející, leč kráčející
Ačkoli jsou tlačítka ovládající splachování poněkud němými svědky všeho, co se v místnostech k tomu určených děje, nejsou a při nárocích krásu milujícího investora nemohou být jen tak pragmaticky zaměřená. Ke všem systémům, které jsou na trhu, ba i českém, ke koupi, se totiž dají pořídit taková, která vaši koupelnu či WC doslova povznesou. A tlačítka umí být i ekonomická. Dodávají se totiž jako dělená, tedy dvojtlačítka, jedno je určeno pro malé množství vody, druhé pro velké. Vždy tak použijete právě tolik vody, kolik je skutečně nezbytné.
Úspora energie
Závěsné systémy umí ale uspořit i jinak. Jejich součástí jsou nejen prvky určené k osazení zařizovacích předmětů, jako jsou zmíněné záchodovémísy, umyvadla, bidety a pisoáry, ale také připojovací body k napojení vody a kanalizace. Kvůli napojení tak není třeba vést potrubí drážkami ve zdi – můžete je k příslušnému keramickému předmětu přivést podél zdi a zakrýt instalační přizdívkou, která ostatně zakryje i samotnou konstrukci. Tím nijak nesnížíte tepelně- a zvukověizolační vlastnosti zdiva – a mezi námi, i nepořádku bude podstatně méně, což jistě ocení majitelé rekonstruovaných bytů i jejich sousedi v panelových domech, kteří pak musejí na chodbách našlapovat po nánosech prachu ze vzniklé suti.
Trocha praktičnosti neuškodí
Když už jsme u ekonomiky provozu, naznačili jsme i praktické výhody závěsných systémů, tady tedy jsou. Nejedna hospodyňka si už jistě při cídění koupelny nebo záchodu vybavených klasickým zařízením povzdechla, jak obtížné je čistit prostor kolem mísy trůnící si na podlaze. Odstranit z takové keramiky všechny exodující bakterie je zhola nemožné, takové prostory se tedy jeví nejneobhospodařovávatelnějšími. Díky zavěšení keramických prvků na zeď je ale uklízení prostoru hračkou a snadno ho zvládne i výrostek nedobrovolně odtržený od počítačové bojovky. Druhou výhodou popisovaných řešení je úspora prostoru. Systémy se totiž nabízejí prakticky do jakékoli dispozice – pro nízkou stavební výšku, rozdílnou hloubku konstrukce i pro montáž do rohu. Nabízejí tak varianty takřka pro jakékoli uspořádání ve stávajících stavbách. Některé rámy nabízejí dokonce možnost seřídit výšku usazení mísy, což ocení domácnosti s handicapovanými nebo dětmi. Jiné systémy pro změnu umožňují vést připojovací potrubí až do vzdálenosti několika metrů, takže se jako amatérský (či plně profesionální) architekt můžete směle pustit do úpravy dispozic diskrétní místnůstky… A přidat můžete i bidet, když použijete zařízení, na nějž lze připojit až tři keramické prvky. Předstěna, pokud ji nebudete budovat až ke stropu, vám pak poskytne praktický prostor v podobě ladné poličky – a ruku na srdce, odkládací místo se v takových místnostech nesmírně hodí.
Kolik to stojí?
Jistě vás teď bude zajímat, na kolik vás tak elegantně provedený prostor, který nesmí chybět v žádné domácnosti, ledaže byste obývali starý pavlačový dům na Žižkově, přijde. Komplet podomítkového splachovače, mísy a dvojitého tlačítka můžete aktuálně pořídit za cenu pod 4 tisíce korun. Čím vyšší nároky budete mít, tím hůře pro vaši peněženku, ale vždy platí, že tím lépe pro vaše oči. Bude-li vám totiž stačit plastové tlačítko, určitě se do uvedené sumy vejdete, provedení v chromu je pochopitelně dražší. A stejně tak záleží na tom, na jakou mísu budete schopni se v následujících letech dívat. Obojí nicméně relativně jednoduše vyměníte, hůře už se bude vyměňovat samotná konstrukce, kteroužto, právě vzhledem k tomu, že je skrytá, budete vybourávat mnohem náročněji. Proto výběru systému věnujte největší pozornost. K nákladům je třeba připočítat i odměnu pro řemeslníka, pakliže se rozhodnete využít služeb manžela hodinového namísto manžela doživotního. Jaké specializace bude, záleží samozřejmě na podmínkách nejen místních, ale i materiálových – systém určený pro vestavbu do sádrokartonu bude mít o něco vyšší nároky na zručnost, obestavění pórobetonem ale může být hračkou, a zvládne ho tedy kolemjdoucí melouchář během pojídání nabídnuté svačiny.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 7. 6. 2016