Předpovídejte si počasí sami
Hlásili ráno slunečnou sobotu, vyrazili jste tedy na výlet a pak pěkně zmokli? Nespoléhejte se na cizí informace a předpovídejte si počasí sami. Meteostanice vám v tom pomohou.
Projdete-li si kamenné i internetové obchody, zjistíte, že nabízejí desítky typů meteostanic, přičemž některé stojí měně než pět set korun a za jiné dáte i pár tisíc. Už cena samotná může napovědět, co všechno přístroj dokáže určit a naměřit. Ty nejjednodušší vám řeknou, „jaké bude počasí“ pomocí ikon zobrazených na displeji. Pokud si přejete údajů více, třeba jaká je vzdušná vlhkost nebo tlak, musíte sáhnout po lépe vybaveném a tedy i dražším modelu. Ať si koupíte jakoukoli stanici, vždy se bude skládat z minimálně dvou částí: vnitřní jednotky s displejem, na níž se vám zobrazují údaje o počasí, a měřicích senzorů. V balení bývá aspoň jeden, dokonalejší typy jich mohou mít i pět.
Nejjednodušší, takzvané hobby meteostanice obvykle zvládají měřit vnitřní a vnější teplotu, atmosférický tlak nebo vlhkost. Samozřejmostí je zobrazení času a data. Některé vám nabídnou i údaje, v jaké fázi se nachází měsíc, kdy vychází a zapadá slunce a podobně. Jestliže je meteorologie vaším koníčkem, určitě oceníte také u hobby stanic nejrůznější vyhodnocovací a statistické funkce. Přístroje vám v grafech ukážou například vývoj změn teploty, vlhkosti či tlaku vzduchu, užitečná je paměť zahrnující údaje maximálních a minimálních hodnot meteorologických jevů. Ještě více informací a samozřejmě i zábavy poskytují poloprofesionální stanice. Mají všechny funkce jako hobby přístroje, navíc ale poskytují údaje o rychlosti a směru větru nebo množství srážek. Dokonce umožňují sledovat solární radiaci nebo hodnoty UV záření. Všechny zpravidla snadno propojíte s počítačem, do nějž si můžete ukládat vysledovaná data, dělit se o ně s ostatními a posílat je dál.
Důležité je připomenout, že meteostanici si může pořídit opravdu každý. Není pravda, že máte-li byt otočený jen na jih či jihozápad, a do zdí vám několik týdnů v roce praží slunce, bude meteostanice poskytovat nesprávné a zkreslené informace. Předpověď počasí totiž probíhá nikoli vyhodnocováním teplot, ale barometrického tlaku, který je stejný venku i v místnosti. Proto se také čidlo na jeho měření často nachází v hlavní části stanice, kterou většinou máte postavenou v kuchyni nebo obýváku. Z hlediska předpovědi počasí tak opravdu nehraje žádnou roli orientace bytu na světové strany a umístění čidel.
Sluníčko a déšť mohou škodit v případech, kdy chcete čidly měřit třeba vnější teplotu nebo vlhkost. Ne vždy je čidlo možné umístit na ideální místo, takže k částečnému zkreslení dojít může. Vždy ale platí, že by se senzor měl nainstalovat tak, aby se co nejvíce negativních jevů eliminovalo – je potřeba jej chránit před extrémními přímými vlivy počasí. Místo pro snímací zařízení by mělo být v závětří a ve stínu, ideálně aspoň jeden metr nad zemí. A pozor byste si měli dát třeba na vnější jednotku tepelného čerpadla, komín, kovové plechy a další tepelné zdroje, která mohou měření zkreslit.
odborná spolupráce Sencor
Datum vydání: 27. 10. 2015