Předokenní rolety, vnitřní žaluzie, markýzy
Účinné zastínění oken dokáže náš domov ochránit před palčivými slunečními paprsky, zamezit přehřívání místností zejména v horkých letních měsících, ale také upravit kvalitu našeho spánku.
Svůj příbytek můžete před sluncem ochránit zevnitř i z venku. Vybírat můžete opravdu ze široké nabídky možností, jen se v bohatém sortimentu vyznat! Především musíte mít jasno v tom, co od zastínění oken očekáváte. Přestože základní ochranu zvládnou poskytnout všechny typy stínění, každá z možností má i tak trochu jinou funkci. Co všechno vám jsou schopny nabídnout předokenní rolety, vnitřní žaluzie, nebo markýzy?
Vnitřní nebo vnější?
Než se pustíme do výčtu možností, které máte, rozdělme stínicí prvky na dvě základní skupiny: na vnitřní a vnější. Vnitřní zastínění oken, kromě toho, že vaše okna jak se patří vyparádí, dokáže ochránit vaši domácnost před slunečním i měsíčním svitem, nežádoucími pohledy zvenčí, nebo umí místnost dokonale zatemnit, že sem zvenku nepronikne ani paprsek denního světla (tzv. black out efekt). Oproti tomu vnější stínění umí také ochránit místnosti před přehříváním, protože kromě světla nevpustí dovnitř ani teplo, což může snížit teplotu v domácnosti až o 10 °C. A to ještě není vše. Některé předokenní rolety dokážou fungovat i jako bezpečnostní prvky – po uzamčení se postarají o to, aby se okny do domu nedostal žádný nezvaný návštěvník.
Patří mezi nejpoužívanější exteriérové stínicí prvky, zejména pak ty, které jsou zhotovené z tvarovaného hliníku. Důvodem je dlouhá životnost, snadná manipulace a bezúdržbový provoz. Dají se ovládat manuálně nebo dálkovým či centrálním ovládáním. Typy vybavené světelným a tepelným čidlem si navíc umí samy regulovat množství světla a tepla v místnosti. Naklápěním lamel umožňují plynule regulovat přirozené osvětlení, přičemž zároveň umožňují větrání místnosti, zachycují přímé sluneční záření, nebo je přetvoří v rozptýlené světlo (například natočením lamel vzhůru směrují světlo ke stropu, kde se teprve odráží do místnosti. Venkovní žaluzie také výrazně snižují energetickou náročnost budov, čímž lze ušetřit náklady na provoz klimatizace i vytápění.
„Nejběžněji se používají lamely ve tvaru písmene C. Avšak lamela s tvarem Z zajišťuje mnohem lepší „doklopení“ a tím i maximální zastínění. Co do šířky lamely působí ty užší o dost jemnějším dojmem,“ říká David Žabčík ze společnosti Climax.
Rolety zvenku
Další možností jsou exteriérové rolety, které lze opět využít nejen jako ochranu proti slunci, ale i jako zábranu před únikem tepla skrz okno v zimě a v létě před přehříváním interiéru. Zároveň slouží k ochraně místností před hlukem a prachem z ulice, okna pak cloní i před rozmarnými povětrnostními vlivy. Pokud zvolíte uzamykatelné modely, lze rolety používat také jako účinnou zábranu proti vniknutí cizích osob do vašeho soukromého království.
Markýzy představují elegantní způsob exteriérového zastínění, které se hodí zejména pro terasy a balkony, ale třeba také pro velká francouzská okna. Markýzy se instalují zvenčí na stěnu domu, na strop terasy či balkonu, nebo na krokev (součást krovu).
Skládají se z kovové konstrukce a kvalitní odolné látky, která je díky impregnaci odolná proti blednutí, vodě, špíně, plísním i působení UV záření. Markýza však není všemocná, funguje především jako stínicí clona, nikoli jako deštník. S krátkou lehkou letní přeprškou si poradí, průtrž mračen ji však může poškodit.
Podobně to platí i v případě větrného počasí. Silný vítr by mohl zohýbat nebo dokonce rozlámat její konstrukci, proto je lepší markýzu složit a uklidit ji tak před silnými poryvy větru. Standardně se doporučuje markýzu srolovat nebo zasunout do kazety při síle větru do 20 km/hod. V případě, že je markýza vybavena větrným čidlem (a pokud jste si jej nenastavili sami jinak), bývá automatický stahovací systém nastaven od výrobce přibližně na tuto hodnotu.
Svislé látkové fasádní clony
Tyto dekorativní doplňky, které dodají fasádě vašeho domu moderní ráz, představují alternativu k venkovním žaluziím a roletám. Výborně stíní, přičemž míru zastínění a průhledu ven si volíte podle hustoty látky. Používané textilie jsou odolné proti vyblednutí a vyrábějí se z materiálů s dlouhou, někdy až neomezenou životností.
Když je chcete do interiéru
V případě, že se rozhodnete pro stínění umístěné uvnitř obytného prostoru, vězte, že bude účinně bránit pouze prostupu světla, ale před pronikáním tepla váš domov ochrání jen minimálně. Protože jsou však vnitřní stínicí prvky součástí obytného interiéru, kde je obecně kladen větší důraz na estetickou stránku, budete vybírat vhodný typ nejen podle jeho schopností zastínit, popřípadě zcela zatemnit okna, ale také podle jeho vzhledu, použitého materiálu i barevného ladění.
Na výběr máte opět z řady možností: rolety, horizontální i vertikální lamelové žaluzie, dále je to módní plisé i dvojité plisé nebo třeba dekorativní římské rolety či klasické textilní závěsy, které budou podél oken splývat až na zem nebo třeba jen k hornímu okraji topného tělesa.
Co se týče výběru vhodného materiálu i barvy, máte opravdu z čeho vybírat. V případě rolet a plisé to bude nejčastěji textil, screen či odolný papír, na němž můžete mít natištěný téměř jakýkoli motiv. Lamely žaluzií se pak často zhotovují z hliníku, z různých druhů dekorativních dřevin, z plastu či z textilu (vertikální). Výrobci vám je opět nabídnou v nepřeberné škále barev a dekorů a je jen na vás, kterému modelu dáte přednost, aby dokonale ladil s vybavením v místnosti i s barevnou skladbou nábytku a dalších doplňků.
Do lišty, nebo na lanko?
Screenová clona je tvořena ze skelných nebo polyesterových vláken potažených vrstvou PVC. U tohoto systému zastínění lze volit z několika variant bočního ukotvení.
„První volbou může být varianta Cablescreen, u které je návin lišty posouván po nenápadném nerezovém lanku. Jedná se o elegantní a subtilní variantu, která poskytuje čistý a ničím nerušený výhled z okna,“ vyjmenovává výhody Radek Havelka ze společnosti Minirol.
„Pokud zvolíte jinou variantu, a to s boční vodicí lištou – Lockscreen či Zipscreen, získáte zastínění, jež je právě díky liště více stabilní a extrémně odolné proti poryvům větru. Navíc clona při plném zatažení slouží jako plnohodnotná síť proti hmyzu,“ dodává Radek Havelka. Více na www.minirol.cz.
Plissé nejen na sukni
Plissé, skládaná látková žaluzie, vypadá na každém typu okna opravdu efektně. Vybrat si můžete z různých druhů textilií s různým stupněm propustnosti světla, látky zcela zatemňující, nebo s napařovanou hliníkovou vrstvou, která eliminuje sílu tepelného záření. Chcete-li účinně ochránit interiér proti přehřívání, sáhněte po některém typu látky s perleťovým nátěrem s vysokým stupněm odrazu světla. Více na www.isotra.cz.
Typy markýz
- Kloubové – u nich je látka navinutá na hřídeli, která může být navíc chráněna stříškou. Vysouvání zajišťují předepnutá ramena.
- Kazetové – poslední dobou stále získávají na oblibě. Látka je v době, kdy není používána, skryta v designové kazetě, a je tak chráněna proti ušpinění. Výsuv látky zajištují předepnutá ramena.
Zastínění nebo black out
Budíte se ráno nedostatečně odpočatí? Kromě nekvalitní matrace za to může třeba také škodlivé světlo, které do vaší ložnice proniká. Usínání startuje hormon melatonin v okamžiku, kdy sítnice oka dostane impuls, že je tma. A protože jeho hladinu synchronizují světelné podmínky, může být vlivem rušivého světla rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hladinou až desetinásobný. I přes zavřená víčka totiž na sítnici dopadá světelný signál, který v hypotalamu zastaví tvorbu „hormonu tmy“, a naopak zvýší produkci „stresového hormonu“ kortizolu. Účinnou ochranou před nežádoucím světlem z ulice mohou být právě okenní stínicí systémy.
„Například žaluzie nebo rolety s mnoha atraktivními vzory v různých barvách, nebo s úpravou black out, nepropouštějící světlo. Vynikající jsou venkovní hliníkové žaluzie, jejichž lamely na sebe dolehnou tak, že v místnosti bude absolutní tma,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti Isotra, a doplňuje: „Venkovní roleta zajistí i proudění vzduchu, zabrání přehřívání interiéru a vytvářejí i zvukovou izolaci interiéru.“ Nezanedbatelným pomocníkem je podle jeho slov ovládání stínicích prvků pomocí elektronických spínacích hodin nebo slunečního čidla, které reaguje na intenzitu slunečního svitu: „V určitou dobu se stínění podle denní doby otevře, takže se můžete fyziologicky probudit.“
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 12. 6. 2017