Předběhněte kalamitu!
Léto překvapilo vysokými teplotami a lze očekávat, že i zima přinese pěkné nadělení. Pokud na ni chcete být připraveni a hodláte pořídit ke svému domu sněhovou frézu, je právě ideální čas na její koupi. Vždyť svatý Martin už osedlal…
Nestačila by lopata a hrablo? K čemu sněhovou frézu? Pokud udržujete tři metry chodníčku z domu na silnici, kterou silničáři nikdy nezapomenou protáhnout, pak mechanické nářadí jistě splní svůj účel a víc není třeba. Razit si delší cestu závějemi od domu na chodník, pro automobil od garáže na ulici nebo úklid dvora je však se strojem rozhodně méně namáhavé a samozřejmě i nesrovnatelně rychlejší – při testu bylo spočítáno, že přibližně dvacetkrát. A konečně – pro některé i zábavnější. Nabídka sněhových fréz totiž zahrnuje modely od těch základních až po stroje, které jsou v tomto sortimentu obdobou produktů značky Rolls-Royce.
Sněžné frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu, a především podle množství a kvality sněhu, s nímž si poradí. Kdy se jednotlivé typy uplatní a jak vybrat tu pravou?
POMOCNÍK MALÝ, ALE DOBRÝ
O vhodném stroji se rozhodujte především podle velikosti plochy, z níž budete odklízet sníh, a dále podle typu povrchu – zda je terén pevný či nezpevněný. Ne každý stroj také zvládne vysokou vrstvu třeba umrzlého či mokrého sněhu. Na malý chodník z asfaltu, zápraží či jakoukoli jinou nevelkou plochu se zpevněným rovným povrchem (dlažba, beton) a na menší vrstvu čerstvého sněhu stačí frézy elektrické. Při používání jste ovšem omezeni délkou přívodního kabelu (prodlužovačky). Tento typ také neobstojí v náročnějších podmínkách. Nerovný terén, velkou vrstvu sněhu i uleželý, zledovatělý a těžký sníh zvládnou jen benzinové stroje.
POČET STUPŇŮ
Podle frekvence odklízení sněhu a toho, jak často ho budete uklízet, se rozhodujte mezi benzinovými frézami jednostupňovými a dvoustupňovými. Typu povrchu a velikosti by pak měl odpovídat záběr a síla motoru. Jednostupňová fréza má v tzv. bunkru (přední části stroje) obvykle pryžový šnek. Ten se při provozu otáčí a nabírá sníh, který rovnou odchází odvodovým komínem. Tyto stroje se pohybují tím, jak se šnek dotýká povrchu, nemají funkci pojezdu a zvládnou pouze zpevněné povrchy a čerstvou sněhovou pokrývku. Pro ušlapaný sníh vhodné nejsou, protože tvrdou vrstvu gumový šnek odkrojit nedokáže. Výhodou je však jejich malá hmotnost a snadná ovladatelnost.
STROJ DO NEPOHODY
Při údržbě větších a nezpevněných ploch (typu zasněženého trávníku) se uplatní jedině fréza dvoustupňová. Dvoustupňové frézy disponují pilovitým šnekem, který odstraní i uježděný, mokrý či přemrzlý sníh. Jejich použití není omezeno ani velikostí plochy, ani terénem či časem, v němž se na úklid vrhnete. Kovový šnek si totiž poradí i s hutným a umrzlým sněhem, protože ho rozdrtí. Tento rozdrcený sníh pak vyhazuje komínem ven, a to až do vzdálenosti 15 metrů – podle typu. Dvoustupňové frézy mají vlastní pojezd značně usnadňující práci. Obvykle nabízejí šest rychlostí při pohybu dopředu a dvě při jízdě zpět.
Přečtěte si další tipy v článku Zima nemusí dělat vrásky.
BUDE VÁS TO BAVIT
Moderní frézy nabízejí i spoustu vychytávek, které vám zpříjemní práci a zvýší komfort užívání, takže může být i zábavou. Za tmy se hodí světlomety, pro pohodlí rukou vyhřívané rukojeti. Zbytečné pohyby ušetří snadno dostupné řazení a ovládání, odhoz sněhu můžete ovládat prvkem podobným joysticku – stačí nasměrovat, kam a jak daleko má být sníh odhazován. Elektrický startér pak usnadní zprovoznění stroje, posilovač řízení jeho ovládání. To všechno zřejmě ocení hlavně muži, ale díky těmto prvkům je používání frézy pohodlné a snadné i pro ženy.
Práci s povyražením po celý rok představuje také možnost doplnit o zimní příslušenství zahradní traktor, rider nebo čtyřkolku – takový stroj zkrátka nikdy nezahálí.
KVALITA, KVALITA!
S ohledem na to, v jakých podmínkách musí sněhová fréza obstát, vybírejte kvalitní stroj, aby sloužil dobře, dlouho a bezpečně. Důležitá je v první řadě robustní konstrukce stroje. Tu snadno otestujete před koupí sami: šnek či bunkr se pod tlakem ruky nesmí deformovat či prohýbat. Zohledněte také možnosti záruky, servisu či dostupnosti náhradních dílů.
UŽ JI MÁTE?
Pokud již sněhovou frézu vlastníte a používáte, nemusíte si dělat starosti s výběrem, je však potřeba provést před zimou běžnou údržbu, aby stroj dobře sloužil i nadcházející sezonu. Předsezonní péče zahrnuje v první řadě výměnu oleje v motoru a celkovou kontrolu. Olej totiž při odstavení stroje přes letní období absorbuje vodu, která ho znehodnocuje. Pokud ho nevyměníte, riskujete poškození motoru. Pro bezproblémový chod stroje vylijte také starý benzin a načepujte nový. Kromě toho je vhodné zkontrolovat funkčnost startovací šňůry, svíček, kabelů, stav klínových řemenů, je třeba promazat čepy, dotáhnout šrouby a zkontrolovat tlak v pneumatikách. Pečlivě prohlédněte oblast bunkru a šneku. Ohnuté lopatky šneku narovnejte, poškozený bunkr ošetřete tak, abyste zamezili korozi. Při kvalitní péči vám dobrý stroj poslouží deset až patnáct let.
Více informací se nachází v listopadovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 17. 12. 2015