Prát a sušit? Hlavně prakticky!
Pračka je dnes zcela základním vybavením domácnosti, ani sušička není ničím výjimečným. Pokud vybíráte tyto spotřebiče, je samozřejmě nutné zaměřit se v první řadě na energetickou spotřebu a ovšem na rozměry i design. Vybírat byste měli také podle funkcí, které vám budou při péči o prádlo k užitku.
Zamyslete se: kolik programů nabízí vaše pračka a kolik jich skutečně využíváte? Z průzkumu, který nedávno provedl jeden z výrobců praček totiž vyplynulo, že spotřebitelé v podstatě používají jen dva režimy praní. Nejoblíbenějšími jsou praní na 40 stupňů a režim pro rychlé přeprání. Dnešní pračky ale nabízejí mnoho funkcí (a nejsou to pouze různé režimy praní), které mohou být v konkrétních domácnostech nanejvýš potřebné, v jiných zůstanou nevyužívanými službami. Co potřebujete právě vy?
MYSLÍ ZA VÁS
To, že dnešní pračky disponují jistou „inteligencí“, není již nic nového, a odpověď na otázku, zda pořídit inteligentní pračku, by měla znít jednoznačně „ano“. Chytré senzory a sofistikovaný software v těchto spotřebičích je schopen zvážit vložený obsah, odhadnout míru jeho zašpinění, potřebné množství vody a celý průběh praní tomu nanejvýš přizpůsobit tak, aby prádlo bylo dokonale čisté v co nejkratší době při co nejnižší spotřebě energií a co nejšetrnější péči o textilie. Na trhu jsou i spotřebiče, které podle povahy a znečištění vloženého prádla samy nadávkují prací prostředky z integrovaných zásobníků. Stačí tak prací a avivážní prostředek jednou za čas doplnit, při jednotlivém praní jen nastavit program a dále se o nic nestarat.
KOLIK TOHO VYPERE?
Při koupi byste měli brát ohled na dostatečnou kapacitu pračky. Zatímco dvoučlenné domácnosti postačí spotřebič s bubnem na 5 kilogramů, rodina užije spíše kapacitu 7 až 8 kilogramů, k mání jsou však i pračky na 9 nebo 10 kilogramů prádla. Při větších objemech nevyperete jen více kusů oblečení na jeden cyklus, ale máte také možnost prát doma velké kusy, například přikrývky, deky a jiné. A nemusíte hromadit prádlo na jedno parní celý týden. Vložíte-li menší objem, pračka tomu přizpůsobí množství vody, délku praní…
NÍZKÉ TEPLOTY ŠETŘÍ ENERGII
Kvalitní prací prostředky ke své účinnosti už nepotřebují vysoké teploty vody, moderní je tak prát „za studena“. U některých typů praček se teploty jednotlivých programů snižují až k neuvěřitelným 15 stupňům Celsia, běžné je již 20 oC, naprostý standard 30 oC. Tento způsob praní přitom šetří nejen energii, ale také textilie. Takže pokud využíváte ze zvyku praní „na 40“, zkuste své návyky změnit, vyplatí se to, vaší peněžence i přírodě. Potřebujete k tomu ovšem pračku, která to umí. Rozumné je využívat krátké programy i pro méně zašpiněné prádlo. Vypráno dnes můžete mít dokonce za 14 minut, což je velká úspora času. Běžný je ovšem přibližně 30timunutový program.
BOTY I OUTDOOR
Jak již zaznělo, pračky dnes nabízejí mnoho speciálních programů doslova šitých na míru určitému typu oblečení, které se postarají o jednotlivé kusy ještě šetrněji než standardní režim. Program na jemné prádlo nebo vlnu je základ, pračka ale může nabízet zvláštní péči pro boty, outdoorové oblečení, dětské oblečení, ručníky či ložní prádlo, případně programy zaměřené na původ skvrn, například od trávy a bláta, mastné skvrny od jídla či skvrny od mazacího oleje a inkoustu. Pračka v takovém případě využívá různých teplot vody v kombinaci s přesně cílenými pohyby bubnu, aby určitý typ znečištění dokonale odstranila.
Speciální programy pro alergiky jsou běžnou součástí nabídky dnešních praček. Prádlo se například opakovaně máchá, aby v něm zůstalo jen minimum pracích prostředků (které je ovšem možné rovněž vybírat s ohledem na výskyt alergií u členů domácnosti). Skvělou službu nabízí v tomto ohledu parní pračky. Pára totiž úspěšně ničí bakterie a alergeny. Má ale i další praktický účinek: prádlo oživí a provoní i bez praní.
SNADNÁ OBSLUHA
Pračka by měla rovněž nabízet pohodlnou obsluhu. K tomu přispěje velký otvor dveří (může být umístěný výše, abyste se nemuseli příliš shýbat), možnost otevřít dveře do maximálního úhlu (až 170 stupňů), ale důležité je také ovládání spotřebiče jako takového. Někomu možná vyhovují otočné knoflíky, větší přehled však nabízí velký displej. Je-li dotykový, jednoduché nastavení provedete jen rychlými pohyby prstu. Na displeji se může zobrazovat mnoho užitečných informací, kromě zvoleného programu, teploty a počtu otáček při ždímání také třeba čas zbývající do konce cyklu. Některé typy dokážou nahlásit i konkrétní problém a vyzvat majitele, aby volal servisního technika, případně mu poradí, jak závadu odstranit svépomocí. I do této oblasti ovšem pronikají moderní technologie. Svou pračku tak můžete ovládat či sledovat její činnost na dálku pomocí chytrých telefonů nebo tabletů.
SUŠENÍ PRO KAŽDÝ DEN
Výběr sušičky by se měl odehrávat v podobném duchu jako v případě pračky. Také v tomto případě je nanejvýš praktická inteligence spotřebiče, která automaticky přizpůsobuje jeho chod vloženému prádlu. Zvažte, jaké programy jsou pro vás užitečné – i zde je nabídka široká, kromě programu pro alergiky, boty, outdoorové oblečení, velmi jemné prádlo (ale třeba i plyšové hračky) můžete využívat režim pro osvěžení prádla nebo cyklus pro ohřev ručníků. Moderní sušičky dokážou vyrovnat záhyby na oblečení, které můžete rovnou obléci, nebo maximálně usnadní jejich žehlení. I zde se ohlížejte na kapacitu a možnosti obsluhy a ovládání, například prostřednictvím přehledného displeje, kde u některých typů rovněž najdete hlášení o případné chybě či závadě. Jsou i sušičky, u nichž se na displeji při naskenování zobrazeného kódu do chytrého telefonu, zobrazí návod na řešení.
STUDENÉ PRANÍ
Trendem poslední doby je studené praní, tzn. volba praní na 30 °C a méně. Co studené praní přináší?
-
Úsporu energie – přibližně 90 % spotřebované energie při praní je využito k ohřevu vody
-
Je šetrnější k textilním vláknům – nedochází k takovému opotřebení oblečení
-
Je šetrnější k barvám oblečení – nedochází k blednutí barev
PROČ JE KAPACITA DŮLEŽITÁ
Házíte do pračky prádlo a neřešíte, kolik ho je? Neberete ohled na podivné zvuky a cestování pračky v prostoru během doby praní, které je známkou přeplnění? To byste měli. Nejenže efektivita praní a ždímání je nižší, vyšší je i spotřeba energií na jeho vyprání a také prádlo více trpí. Přeplňování pračky ale zkracuje i životnost motoru. Pokud nehodláte prádlo před praním vážit, existuje jednoduchá pomůcka: mezi volně uloženým suchým oblečením a horním okrajem bubnu by měla být mezera na šířku dlaně.
Datum vydání: 22. 5. 2015