Posuvné dveře jsou elegantní a dokonale využívají prostor
S pomocí posuvných dveří se již v interiérech neřeší pouze nedostatek místa. Nacházejí uplatnění i ve velkých místnostech, neboť umožňují dokonalé využití prostoru. Jsou tiché a snadno se ovládají. Kromě toho dokážou zaujmout i zajímavým designovým provedením.
Posuvné dveře v jednokřídlém i dvoukřídlém provedení se instalují do prostor nejrůznějšího charakteru, obytných, hygienických i komunikačních, kde není třeba šetřit místem. Zásluhou neustále zlepšujících se vlastností, a především zajímavého designového provedení, mají dnes své místo i v obytných místnostech.
Posuvné dveře po stěně
V interiérech se nejčastěji používají dva typy posuvných dveří, a to pohybující se po stěně nebo zajíždějící do pouzdra.
Zvolíme-li první možnost, ušetříme sice místo, ale je třeba počítat s tím, že dveřím musíme vyhradit prostor na stěně, kam se budou posouvat. Umístit zde nemůžeme nejen nábytek, ale ani obrazy či zrcadla. Naopak velkou předností tohoto typu posuvných dveří je snadná instalace, která se obejde bez stavebních úprav; vyžadují pouze uzpůsobenou zárubeň, přesně zaměřený otvor a rovnou zeď. U tohoto typu posuvných dveří vynikne dveřní křídlo, i když jsou otevřené, a to zvláště v případě, pohybují-li se po skrytém kování. Rozhodnete-li se pro běžné kování, pro celkový dojem je pak důležité, aby horní garnýž designem ladila s dveřním povrchem.
Kde se vzaly posuvné dveře
O posuvných dveřích nelze říci, že by to byl moderní vynález. I když je obtížné přesně dohledat jejich původ, víme, že sahá až do antické doby. V Pompejích je ještě dnes možné spatřit stopy, které naznačují přítomnost posuvného systému v 1. století našeho letopočtu. Od roku 1800 stoupala obliba posuvných dveří také v Británii, především ve viktoriánských domech, kde oddělovaly salonky od dalších místností domu.
Zdroj: Eclisse
Posuvné dveře do pouzdra
Posuvné dveře zasouvající se do pouzdra jsou nejúspornější, mají vlastně nulovou prostorovou náročnost. Lze je instalovat do všech druhů příček – zděných, sádrokartonových, betonových… Výrobce je však třeba včas informovat, do jakého typu příčky chceme zvolené pouzdro zapravit. Konstrukce pouzdra se totiž liší podle toho, zda je určeno do zděné nebo do sádrokartonové příčky. Důležitá je i tloušťka zdi. Výhodou dveří posuvných do pouzdra je, že nám na rozdíl od dveří posuvných po stěně nekomplikují rozmístění nábytku v interiéru ani neomezují naše možnosti ve výzdobě stěn.
Podstatně náročnější je však jejich instalace. Pokud jsme na ně nepamatovali již v projektu, musíme se smířit s tím, že se nevyhneme poměrně náročným stavebním úpravám. Do pouzdra lze zasunovat nejen dveře jednokřídlé, ale i dvoukřídlé, a to dvěma způsoby – od sebe či na jednu stranu za sebe. Přejeme-li si, aby manipulace s dveřmi nebyla doprovázena hlukem, stačí pojezdovou lištu vybavit takzvaným tichým dorazem – pneumatickou brzdou. Co se týče rozměrů, standardně vyráběná pouzdra pojmou dveřní křídlo O šířce 65, 75, 85, 95, 105, 115, 125, ale i 155 cm. Běžně jsou k dostání dveře vysoké 197 nebo 210 cm, které jsou v moderních interiérech velmi žádané. Není však problém objednat si pouzdro i na dveře zcela atypických rozměrů až do výšky 290 cm. Důkazem, že i posuvné dveře se neustále vyvíjejí, je například to, že na stěně, kde je stavební pouzdro umístěno, můžete mít i zásuvku, což ještě před nedávnem nebylo možné. Výrobci už dokážou vyřešit problém, jak najít ve stísněném prostoru mezi vnější částí stěny a stavebním pouzdrem pro zasouvací dveře místo pro vypínač elektrického vedení.
Lamelové dveře
Méně používané, přestože rovněž šetří prostor a mají po stránce designu zajímavé provedení, jsou v obytných interiérech dveře lamelové. Přicházejí na svět ve dvou provedeních: harmonikové se otevírají do obou místností a jsou vhodné například pro přechod z interiéru na terasu, skládací vybočují pouze do jedné strany. Za kombinaci otočných a posunovacích dveří lze označit lze označit dveře posuvně-kyvné, jejichž výhodou je snadné otevírání pouhým zatlačením. Nejprve se otevírají jako otočné dveře na jednu stranu, v další fázi ale zasahují do obou prostorů.
Výběr dveřního křídla
Posuvné dveře se vyrábějí z různých materiálů, mohou být dýhované, laminované, s fólií nebo vyrobené ze dřeva. Stále častěji se při výrobě posuvných dveří používá i sklo, které nachází uplatnění jak při výrobě dveří posuvných po stěně, tak i do pouzdra. Stoupající obliba skla zde má hned několik důvodů: Kromě toho, že částečně prosklené nebo skleněné dveře jsou zajímavým designovým prvkem, interiér propojují a opticky ho zvětšují. Zásobují denním světlem i místnosti postrádající okna. Dveře jsou zhotoveny z kaleného bezpečnostního skla o tloušťce 8, 10 nebo 12 mm, které se vyznačuje se vysokou pevností, a dojde-li přece jen k jeho rozbití, nehrozí poranění, protože se roztříští se na malé krychličky s kulatými hranami. Co se týče estetického účinku, velmi zajímavé je čiré sklo s částečným pískováním nebo sklo zdobené fólií s jednoduchými vzory či zatavenou textilií, ale i jiné druhy skla. Pokud jde o instalace, skleněné posuvné dveře se nemusí usazovat pouze na stěnu. Díky dokonalému kování a vlastnostem kaleného skla je možné kotvit dveře i do stropu. I tyto dveře lze osadit plynulým dojezdem skrytým v pojezdové kolejničce.
Na co dát pozor při koupi posuvných dveří
- Při objednávce stavebního pouzdra dávejte pozor na to, do jaké příčky je určeno. Výrobci je upravují podle toho, do jaké zdi bude zabudováno.
- Před zabudováním stavebního pouzdra do příčky je třeba počítat s výškou hotové podlahy.
- Posuvné dveře lze i zamykat, což je vhodné zejména u koupelen a toalet.
- Zajímejte se o záruční dobu dveřních pouzder; u kvalitních by měla být deset let.
Kování pro posuvné dveře
Nezbytnou komponentou posuvných dveří je vhodné kování, které umožní snadný a nehlučný pohyb i dveří o velké hmotnosti. Při jeho výběru je třeba brát zřetel především na materiál a hmotnost dveří. Stejně jako u jiných výrobků se ani zde nevyplatí šetřit. Rozumnější je volit dražší kovové vodicí lišty a vozíky, u kterých můžeme počítat s delší životností. Do posuvných dveří můžeme použít i speciální zámky pro posuvné dveře, které jsou tak jako u klasických dveří k sehnání ve všech variantách – obyčejný klíč, vložkový zámek, WC klička. Klasické dveřní kliky však není možné na posuvné dveře použít.
Jak se posuvné dveře montují
Tento typ dveří lze instalovat jak do zděných, tak do betonových, sádrokartonových i jiných příček. Pouzdro do sádrokartonu se montuje zároveň se stavbou sádrokartonové příčky a celá konstrukce se následně opláští sádrokartonovými deskami. Naopak do zdiva se pouzdro usazuje ve chvíli, kdy je připravený stavební otvor a úplně hotová podlaha (plovoucí podlaha, koberec, dlažba a podobně). U pouzder do zdiva je potřeba umístit překlad. Poté se na zeď i pouzdro nanese omítka a malba. Následně lze instalovat dveře a obložky.
Zdroj: Eclisse
Text: Alena Vondráková
Foto: Eclisse, JAP, FILOMURO, ALBO, Sapeli, skrytezarubne.info, SOLODOR, Scrigno, VEKRA, Sepos, TWIN, posuvnysystem.cz, MIJA-THERM
Datum vydání: 17. 3. 2024