Praktická kuchyň
Ať už je malá a jednoduchá nebo prostorná a členitá – kuchyň nechybí v žádném bytě ani rodinném domě. A jejímu pojetí se obvykle věnuje maximální pečlivost. Málokdy lze totiž s již hotovou kuchyní hýbat a také je obvykle frekventovaným prostorem, který používají všichni členové domácnosti bez ohledu na věk či kulinářské schopnosti.
I pokud nejste fandové do vaření, v kuchyni alespoň část dne strávíte přípravou kávy, rychlého studeného pokrmu, ohřejete si jídlo od maminky nebo přehodíte na talíř oběd, který vám právě dovezli. Určitě tu nechybí lednička a pro všechny případy ani varná deska a trouba. Co teprve dřez? Bez toho by to ani nebyla kuchyně. A i když v ní nepobýváte často, měla by být prostě promyšlená.
NEBĚHEJTE ZBYTEČNĚ
Malá a jednoduchá a tím spíš velká a členitá kuchyně by měly ctít určitá pravidla. Proč? Jednoduše řečeno: abyste se při kuchyňských činnostech zbytečně nenaběhali, abyste si nepřidělali práci, jednotlivé činnosti mohly být plynulé a aby vás nic nebolelo. Roli tu hrají centimetry, pracuje se s termíny jako přípravná plocha, varná, mycí či skladovací zóna (nebo také centrum). Panuje zde přitom určitá logika. Například dřez v sousedství varné desky a blízko myčky nádobí zajistí, že s použitým nádobím nebudete chodit přes půl místnosti. Chladnička v blízkosti plochy, kde připravujete pokrmy, má tentýž smysl. A tak dále.
PLOCHY, ZÓNY, CENTRA
Pokud je to jen trochu možné, je dobré dodržet v kuchyni návaznost jednotlivých ploch, zón a center. Měla by se tu nacházet zóna zásobní, ukládací, mycí, přípravná a varná. Kuchyně přitom obvykle na jednom z konců začíná chladničkou. Místo pro myčku nádobí je co nejblíže dřezu, vestavěná varná deska má ideální polohu blízko mycího centra (myčka a dřez) a zároveň poblíž chladničky. Vhodné je tak umístit ji mezi ně. Nezapomeňte, že kolem varné plochy (ale i dřezu) by mělo být dost místa na odkládání i na přípravu surovin. Nad varnou deskou má své místo digestoř.
KUCHYNĚ SE SCHOVÁVÁ
Už mnoho let se kuchyně netísní v samostatné uzavřené místnosti, kam se maminka zavřela na několik hodin, aby pak naservírovala oběd a poté zase sama v kuchyni desítky minut myla a utírala nádobí. Dnes je to společenský prostor! Charakterizuje jej otevřenost a možnost bezproblémového kontaktu s ostatními členy domácnosti, kteří se na přípravě pokrmů nepodílejí. Běžně je tak kuchyně propojená s obývacím pokojem a trendem je přirozené prolínání těchto kdysi samostatných místností. Opticky se tak děje použitím stejných materiálů v prostoru, kde se kuchyň a obývací pokoj nachází, a to nejen na podlahách, ale také na nábytku, prolínají se i barevně, například pomocí doplňků.
NERUŠIT!
Zmíněný trend značně ovlivnil vývoj domácích spotřebičů. Ty jsou samozřejmě stále sofistikovanější, chytřejší, pohodlnější a úspornější, ale kvůli nově nabyté pozici kuchyně také třeba tišší. Jen si představte, jak při vaření polévky neslyšíte vlastního slova kvůli hučení digestoře, jak vám hlučná myčka ruší sledování oblíbeného filmu nebo jak při odpolední dvacetiminutovce spánku na gauči nemůžete zabrat kvůli drnčení chladničky… Spotřebiče také ustupují do pozadí – nikoli svými schopnostmi, ale vzhledem. Co lze, schovává se za vestavbu, ostatní zbytečně nevyčnívají a neupozorňují na sebe. Celkový čistý vzhled kuchyně, která je stále na očích, podporují například i jednolité čelní plochy často bez úchytů, a schovávají se dokonce i zásuvky, bez kterých to v kuchyni nejde.
CHYTŘE I NA DETAILY
Co oči vidí, to je jedna věc, není ale radno podcenit ani to, co je uschováno za kuchyňskými dvířky a čely zásuvek. I to patří k promyšlené kuchyni, kde zbytečně nelítáte z jednoho konce na druhý, nehledáte oblíbený nůž nebo láhev s olejem. Systematické a logické ukládání vám ušetří mnoho pohybů i času, ale také uspoří místo – proč zbytečně budovat horní skříňky, když stačí šikovně využít spodní skříňku rohovou… Další rady: od myčky by nemělo být daleko k ukládání běžně používaného nádobí, méně často používané předměty mohou být uložené v horních, třeba hůře dostupných skříňkách, zato drobní pomocníci na vaření nebo oblíbené koření by měly čekat na svou příležitost na dosah od varného centra…
PLÁNOVAČE A ODBORNÍCI
Kuchyni zkrátka promyslete do detailu. Pro startovací představu můžete použít oblíbené plánovače, které nabízejí někteří velcí výrobci, ale neberte tento svůj „nákres“ jako ideální a konečné řešení. Vyplatí se s ním zajít za odborníky, kteří díky zkušenostem vychytají všechny mouchy: nebylo by lepší místo kuchyně ve tvaru písmene U udělat „elko“, abyste nemuseli instalovat horní skříňky? Nebylo by šikovnější myčku vestavět, abyste za ní snadno zabouchli dveře a nebyla na očích? Nebo není praktičtější a pohodlnější místo klasických dvířek zvolit zásuvky s dokonalým vybavením, kde budete mít o všem přehled? Právě takové věci zjistí už na první pohled jen zkušení „kuchyňáři“, kteří také znají netušené možnosti, snáz najdou technologická řešení komplikovaných situací a pomohou vám ke kuchyni, kterou budete milovat.
KUCHYŇSKÉ POČÍTÁNÍ
Mezi varnou deskou a dřezem odborníci doporučují zachovat maximum volné plochy, ideálně 120 cm, pokud je to možné. Volná plocha, o velikosti alespoň 40 cm, by rovněž měla být z druhé strany varné desky a také z druhé strany dřezu – jsou nutné pro možnost odkládání. Zda bude mycí centrum vlevo či vpravo od zóny vaření, se může řídit tím, zda je většinový uživatel kuchyně levák či pravák.
DODATEČNÁ NÁPRAVA
Vaše kuchyň v něčem zaostává, je v ní málo místa a je nepraktická, přitom ji nemůžete kompletně vyměnit? Zamyslete se, co by se dalo vylepšit. Řešením může být přeorganizování vnitřních prostor, dodatečná instalace polic, závěsných systémů, chytré prvky, které vnitřní prostor zpřehlední. Nabízí se také možnost zbavit se některých spotřebičů a třeba místo mikrovlnky a trouby pořídit spotřebič, který zvládne zastat službu obojího.
VZDUŠNĚ A ZLEHKA
Pokud to není nezbytně nutné třeba kvůli stísněnému prostoru, nechte kuchyni bez horních skříněk, bude vzdušnější. Lze namísto nich instalovat klasické otevřené police, kde budete ukládat často používané věci. Designové dózy s těstovinami, cereáliemi, kávou, oblíbené šálky nebo vinné sklenice opticky nezpůsobí nežádoucí nepořádek a zachovají kuchyni pohledově prostornější.
VESTAVĚT či NEVESTAVĚT?
Vestavěné spotřebiče se zkrátka nosí. Nabízejí množství výhod: čistý design, zachování kompaktního vzhledu kuchyně, snazší údržbu, možnost volby umístění (vestavná trouba může být v jiné části kuchyně než varná deska, i ve výšce) a úsporu místu (například mikrovlnka či kávovar nezabírají prostor na pracovní desce). Obvykle lze pořídit i cenově výhodnější sety základních spotřebičů. Nevýhoda je tu ovšem rovněž. Jednotlivé kusy samy o sobě bývají dražší než volně stojící, je nutná odborná montáž, za kterou si připlatíte, a při případné rekonstrukci kuchyně je výměna náročnější.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 29. 5. 2017