Pračky, sušičky a prací přípravky
Nové modely praček a sušiček se starají o prádlo za vás. Díky speciálním senzorům vyhodnotí, co je aktuálně potřeba, a situaci v bubnu přizpůsobí zvolený cyklus.
České domácnosti si pomalu zvykají, že prát v chladnější vodě je stejně účinné, jako bylo před časem praní ve vodě ohřáté na vysokou teplotu. Moderní pračky totiž díky novým technologiím, jimiž jsou vybaveny, zvládají prát v téměř studené vodě a v kratším čase a navíc ušetří spoustu energie, kterou starší modely spotřebovaly na ohřev vody a udržování její teploty po celou dobu průběhu pracího cyklu. Za perfektním výsledkem však nestojí jen moderní technologie, ale také prací prostředky, které jsou daleko účinnější díky novému složení zaměřenému na odstraňování nejrůznějších druhů skvrn.
Několik důvodů pro sušičku
Pokud se stále bojíte, že sušička může poškodit hedvábné šátky, vlněné svetry nebo funkční sportovní oblečení, začněte důvěřovat novým modelům tzv. chytrých spotřebičů, které se díky citlivým senzorům zvládají postarat i o to nejchoulostivější prádlo. Potřebnou péči zaručuje větší počet žeber v bubnu i speciální pohyby bubnu, které zabraňují srážení nebo zplstnatění citlivých tkanin. Účinný filtr pak zajistí dokonalé odfiltrování jemných vláken z textilií.
Pro snazší sušení
Díky míčkům s bodlinkami bude prádlo dříve usušené. Jak to funguje? Zcela jednoduše. Míčky se totiž v sušičce prohřejí a naakumulované teplo pak předávají prádlu, což zkrátí celkový čas potřebný k sušení. Zásluhou působení těchto drobných pomocníkům tak ušetříte i elektrickou energii. Speciální povrch míčků zajistí rovnoměrné provětrání prádla v sušičce a zamezí jeho pomačkání. Výrobce doporučuje používat v bubnu najednou 2 až 4 míčky – podle velikosti bubnu sušičky. Míčky s průměrem 8 cm se prodávají v balení po dvou za cenu 129 Kč. www.dedra.cz
Dávkujete správně prací prostředek?
Roztřídit prádlo podle barev a choulostivosti materiálů zvládne jistě každý. Složitější už je to s dávkováním přípravku, které se ve většině domácností řeší tak nějak „od oka“. Abychom se ujistili, že prádlo bude opravdu perfektně vyprané, použijeme pracího prostředku přece jen o trochu více, než je nutno – což ovšem neprospívá ani praným textiliím ani pračce. Většinou dojde ke vzniku nadměrného množství pěny, což sníží kvalitu samotného praní a navíc výrazně prodlouží prací cyklus, jak se spotřebič bude opakovaně snažit „mydlinky“ z prádla vymáchat. Vyšší spotřeba vody i elektrické energie za to opravdu nestojí, proto před dalším dávkováním věnujte raději pár minut času přečtení instrukcí doporučovaných výrobcem. Informace najdete na obalu pracího prostředku. V případě kapslí už vše vyřešil výrobce za vás: každá kapsle obsahuje adekvátní množství detergentu, které je potřebné pro jednu várku prádla.
Pro delší životnost
Používáním aviváže prádlo nejen provoníte, ale poskytnete také ochranu jeho textilním vláknům, která si déle zachovají svou strukturu a jemnost. Při manipulaci s oděvy také tak často nebude docházet ke vzniku elektrostatického náboje. Pozor však na sportovní oděvy s funkční membránou a ručníky, u nich se používání aviváže nedoporučuje. V prvním případě by mohlo dojít k porušení průchodnosti membrány, a tím i funkčnosti sportovních oděvů. U froté ručníků by pak došlo ke snížení jejich savosti.
Stále čistá a voňavá
Jako každý spotřebič, také pračka potřebuje pravidelnou údržbu. Nečekejte na to, až se z bubnu bude linout nepříjemný zápach a zásobník na detegrenty a aviváž pokryje matný lepkavý film. Dopřejte pračce cca jednou za tři měsíce důkladnou očistu, která ji zbaví usazených zbytků pracího prášku či gelu i avivážního prostředku, které ulpěly v jejích útrobách, nebo se nestihly zcela rozpustit ve vodě během krátkého pracího cyklu. Vyjímatelný zásobník na prací prostředky stejně jako vnitřní stranu dvířek a gumové těsnění důkladně omyjte houbičkou a usušte. Aby nežádoucí mikroorganismy skutečně neměly šanci, vyplatí se nastříkat na tyto části pračky některý z dezinfekčních přípravků, které běžně používáte například na údržbu vany či toalety, nechat krátce působit a poté setřít.
Péči o vnitřní prostory v pračce pak přenechte některému z účinných bojovníků proti špíně, usazeninám a vodnímu kameni, které zakoupíte v drogeriích nebo přímo u prodejců praček. Přesný návod, jak postupovat, najdete na obalu každého přípravku.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 6. 3. 2017