Pračky a sušičky: čím se řídit při jejich výběru
Ačkoli celosvětový trend zvyšuje nároky na energetickou úspornost všeho, přece jen by pračka měla vaše prádlo především kvalitně vyprat a sušička ho pečlivě vysušit. Čím se řídit při výběru pračky a sušičky? Pěkně si v klidu porovnejte všechny parametry výběru, seznamte se s novými technologiemi a zamyslete se hlavně nad tím, jak často a pro kolik osob budete pračku a sušičku využívat. Nepodceňte ani záruční a pozáruční servis.
I když je automatická pračka již běžnou součástí domácností, jsou mezi nimi velké rozdíly. Prádlo sice vypere každá, ale výsledek se může lišit nejen kvalitou, ale i pohodlím při obsluze a dalšími schopnostmi tohoto spotřebiče.
Typy praček
Základní dělení je na pračky předem plněné a vrchem plněné, pak existují ještě pračky kombinované se sušičkou, případně pračky vestavné. V obou případech se ale jedná o pračky předem plněné. Předem plněná pračka je nejrozšířenější variantou, její hlavní výhoda spočívá ve funkční a rozměrové variabilitě – na trhu se setkáte s kousky hlubokými pouhých 33 centimetrů, které přesto pojmou až 5 kg prádla, i s pračkami dvojnásobně hlubokými, určenými až pro 12 kg prádla.
Za displej si připlatíte
Za zmínku stojí i ovládání pračky – i zde jsou velké cenové rozdíly. Mechanické ovládání je levnější oproti například úsporné pračce s digitálním ovládáním, kde si můžete navolit třeba funkci odloženého startu a podobně. Existují i pračky s vlastním generátorem páry, nebo pračky, které si umí samy dávkovat prací prostředek, nebo mají grafický barevný displej v českém jazyce či dokáží automaticky přizpůsobit pohyby bubnu druhu praného prádla. Za tyhle komfortní vychytávky si samozřejmě připlatíte.
Praktická a skladná
Vrchem plněné pračky jsou praktické hlavně proto, že nejsou tolik náročné na prostor při otevření dvířek bubnu, čímž se perfektně hodí hlavně do menších bytů či garsonek. Na trhu je jich podstatně méně než předem plněných variant, nicméně v tomto produktovém segmentu si lze vybrat modely za velice příznivé ceny (od 6000 Kč). Výrobci k těmto modelům neposkytují většinou žádné technické vychytávky, proto pokud budete hledat slušně vybavenou horem plněnou pračku, asi zjistíte, že vaše náročné požadavky tyto pračky nesplňují, byť jsou technicky na stejné výši jako předem plněné varianty.
Jak na sušení
Sušičky prádla jsou velkými pomocníky, hlavně v bytech, kde není možnost dosušit prádlo venku na zahradě nebo nemáte dostatek prostoru na dva tři sušáky. Na druhou stranu vám s jejich používáním mohou vzrůst výdaje za elektřinu.
Pokud jste ve fázi výběru sušičky prádla, máte na výběr ze dvou technologií. První jsou sušičky ventilační, druhou jsou takzvané kondenzační. U ventilačních sušiček je horký vzduch s párou ventilován pomocí větrací trubice ven. Mezi hlavní výhody tohoto typu patří nižší spotřeba elektrické energie i nižší pořizovací cena a za nevýhodu se považuje zapojení větrací trubice sušičky – potřebujete místnost s venkovním odvětráním.
Kondenzační modely
Kondenzační sušičky fungují v uzavřeném obvodu – ohřátý vzduch proudí bubnem s mokrým prádlem a sytí se vodní parou, následně se zchlazuje, vodní páry zkondenzují a jsou odváděny do sběrné nádoby. Ochlazený a vody zbavený proud vzduchu se následně znovu zahřívá, buď pomocí tepelného čerpadla, nebo elektrického topného tělesa, a míří znovu do bubnu s mokrými kusy textilu. A tak stále dokola. Nádrž s kondenzátem buď po každém sušicím cyklu musíte vylít, nebo voda sama vyteče hadicí do odpadu. Výhodou kondenzační sušičky je, že nemusíte provádět stavební úpravy pro odvod kondenzátu mimo místnost.
Usuší a nepomačká
Některé sušičky mají elektronické sondy, které sušení automaticky zastaví, když je prádlo suché. U levnějších modelů se tak děje pomocí časovače. Mezi další běžné funkce patří zvukový signál ukončení sušení, displej, osvětlení bubnu nebo systém proti mačkání prádla po dokončení cyklu (když prádlo hned po usušení z bubnu nevyndáte, prádlo se stále jemně točí, aby se nepomačkalo ležením na dně bubnu). Jinou praktickou funkcí, kterou při výběru nepodceňte, je například možnost otevírání dvířek o 180° doleva či doprava, snadnost vyjmutí filtru, kondenzátoru a vodní nádržky. Zajímavým doplňkem je třeba i vyjímatelný koš, v kterém se snadno usuší vlněné deky nebo sportovní boty.
Další tipy na výběr pračky najdete v testu praček a s výběrem nejlepší sušičky poradí recenze a test sušiček prádla.
Recenzní portál Testado.cz také sepsal velký test a porovnání nejlepších praček a sušiček nádobí.
odborná spolupráce Philco
Foto: archiv firem
Datum vydání: 8. 5. 2016