Povlečení z přírodních materiálů potěší!
Jak to, že některé povlečení je příjemné na tělo a vydrží pěkné i dvacet let a jiné škrábe a po krátkém čase vypadá jako onuce? Základem je kvalitní materiál!
Určitě neprohloupíte, když si pořídíte ložní prádlo z bavlny, případně ve směsi s celulózovými vlákny. Látky z těchto přírodních materiálů jsou totiž prodyšné, hebké, neelektrizují a přispívají tak ke kvalitě vašeho spánku. Ovšem pozor, i mezi bavlněným povlečením jsou rozdíly! Zatímco levné povlečení se většinou vyrábí z mykané bavlny, je hrubší, řidší a má často nopky, luxusní bavlněné povlečení, vyrobené z dlouhovláknité česané bavlny, vám vydrží dlouhá léta a ještě je příjemné na dotek.
Jádro pudla
Při výrobě bavlněných tkanin dochází k provazování nití mezi sebou. Jedny nitě jsou na tkalcovském stroji napevno natažené, další nitě se mezi nimi postupně provlékají. Tkanina se pak dělí na různé typy podle toho, jakým způsobem je tkaná, resp. kterou konkrétní tkalcovskou vazbu využívá. V oblasti ložního prádla to jsou především tyto dvě: plátnová a atlasová.
Klasické bavlněné povlečení
Látky na ně vznikají prolínáním osnovních a útkových přízí, odborně se tomu říká plátnová vazba. Jednotlivé nitě jsou na sebe kolmé a tvoří mřížku. Jedná se o základní tkalcovskou vazbu, do které se používají především krátké a středně dlouhé bavlněné příze. Poznáte ji tak, že vypadá z rubu i z lícu stejně. Plátnovou vazbu má jednak hladké povlečení, jednak krepové, které se vytváří louhováním bavlněného plátna či mechanicky. Ze základní plátnové vazby vychází i flanel, u něhož se česá lícová strana látky – bavlněná příze se naruší a vytvoří se tak vysoký chlup. Aby ho ale bylo kde získat, jsou na výrobu flanelu třeba velmi hrubé příze.
Bavlněný satén
Vychází z atlasové vazby, která je velmi hustá a vytváří specifický „hedvábný“ lesk. Jelikož se vyznačuje vysokou hustotou tenkých nití, je saténové povlečení obzvlášť jemné. Má i vyšší pevnost a tím i mnohem delší životnost. Na rozdíl od saténové ho povlečení z polyesteru toto povlečení neklouže, nestudí a dobře odvádí pot. Výrobci dále nabízejí prémiové druhy saténu, tkané z nejkvalitnějších bavlněných přízí. „V našem materiálu Premium Satén je vetkáno 300 nití na palec čtvereční, a to z dlouhovláknité egyptské bavlny. Jen pro srovnání: Běžný bavlněný satén obsahuje pouze 200 nití, a v obyčejném plátně naleznete dokonce jen 80 nití na palec čtvereční. Palce mohou působit exoticky, ale v našem oboru je to celosvětově zaužívaná praxe,“ vysvětluje rozdíly David Svoboda, výrobce české značky luxusního povlečení Glamonde.
Damašky a brokáty
Damaškové povlečení si asi všichni pamatujeme z postelí našich babiček. Damašky, ale i brokáty se tkají z obarvených přízí na žakárových strojích. Výsledkem jsou decentní geometrické, květinové nebo ornamentální plastické vzory. Současné damašky a brokáty jsou lehké, moderní a luxusní tkaniny z jemné česané bavlny. Jsou hedvábně lesklé a na omak příjemné. Zatímco damaškové vzory vidíte jak na lícové, tak i rubové straně, brokátové povlečení má vytkaný vzor pouze na lícové straně.
Vlákna ze dřeva
V poslední době se k výrobě textilií vhodných na povlečení využívají vlákna botanického původu, například lyocell pod obchodní značkou Tencel. Lyocellová vlákna jsou vyráběna ze dřeva, dobře absorbují vlhkost, kterou odvádějí dovnitř vlákna, jsou hedvábně měkká a mají antibakteriální vlastnosti. Lyocell je navíc v přírodě stoprocentně rozložitelný, a tedy šetrný k životnímu prostředí. V látce se tato celulózová vlákna kombinují s bavlněnými vlákny.
Jak vzniká žerzej?
Žerzej není tkanina, ale pletenina, logicky tedy vzniká na pletacím stroji, kde se vzájemně proplétají očka nití. Sám o sobě je pružný. Příkladem takového úpletu, který se používá na ložní prádlo, může být bavlněný žerzej. Buď jednolící úplet singlejersey, což je lehčí a levnější materiál, ze kterého se vyrábí i prostěradla, nebo dvoulící úplet interlockjersey, těžší, luxusnější a drahý materiál.
Velikosti povlečení
- Klasické velikosti: deka 140 x 200 cm a polštář 70 x 90 cm.
- Francouzské povlečení: Standardní jsou dva polštáře a jedno povlečení na dvojdeku o rozměrech 200 x 200 cm nebo 240 x 200 cm.
- K mání jsou též prodloužené velikosti s délkou 220 cm nebo lze rozměry u vybraných výrobců objednat na zakázku.
Umělé materiály na povlečení
- Prodávají se pod názvy mikroplyš, mikroflanel, mikrosatén nebo mikrokrep.
- Směsové materiály kombinují nejčastěji bavlnu a polyester. Jde o snahu o zlevnění povlečení a o dosažení nežehlivého efektu.
text Vanda Jesenská
foto se souhlasem firem IKEA, Veba, Westvingnow CZ, Scanquilt, Glamonde, Bonami, Tchibo
Datum vydání: 1. 12. 2022