Postel má být dokonalá!
Připadá vám vaše ložnice nudná, ale nemáte odvahu k výstřelkům? Nevěšte hlavu, stejný přístup k této místnosti má většina Čechů – volí raději „normální“ ložnici, než aby ji zařizovali podle nejnovějších designových trendů. Není to úplně špatné, nadčasovost bez výstředností je praktická. A důležitější než samotný design jsou v ložnici jiné věci.
Češi volí ložnice nejčastěji laděné do odstínů hnědé, béžové, kávové, které vnášejí do prostoru klid, pohodu, harmonii a vytvářejí tak ideální prostředí a atmosféru ke spánku. Jsou to zároveň barvy nadčasové, takže správně vybranou ložnici (pokud jde o jednotlivé komponenty a kvalitu provedení) budete užívat roky, aniž by se vám omrzela. Navíc je tu možnost měnit její tvář pomocí textilních doplňků, především povlečení, dekorativních polštářů, přehozů, koberečků a předložek, závěsů…
DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ BARVY
Barevnost ložnice má bezpochyby vliv na to, jak se vám v této místnosti bude spát. Ale pokud se v ní vy osobně cítíte dobře, je to v pořádku. Na kvalitu spánku mají ale významnější dopad vlastnosti lůžka, které je v ložnici nejdůležitější. A vyplatí se nepodcenit žádnou jeho část. Podstatný je rozměr postele, správný rošt a matrace, ale i vhodné přikrývky, polštáře, povlečení. Jen ideální souhra všech těchto komponent zajistí opravdu dobrý spánek, který je důležitý pro kvalitu života každého člověka. Při výběru povlečení, přikrývek či polštářů můžete udělat chybu, protože případná změna nebude tak nákladná. Postel samotnou, rošt a matraci už tak snadno nevyměníte, je potřeba je tedy vybírat obezřetně.
Luxusní kontinentální spaní
Luxusní postel může mít mnoho podob, na našem trhu je ale stále častěji synonymem pro kontinentální lůžko, které jste možná okusili v některém z luxusních hotelů. Lůžko spadající do této kategorie je vysoké kolem 55 až 60 cm a tvoří jej samonosný rám a sestava matrací – spodního odpruženého korpusu, komfortní střední matrace a luxusního svrchního topperu. Díky tomuto vysokému sendvičovému systému poskytují kontinentální postele skutečně nebývalý komfort.
JAK BUDE VELKÁ?
Obecná pravidla lze uplatnit při výběru velikosti lůžka. Nejste-li omezeni prostorem či dispozicí místnosti (třeba pozicí dveří, oken), pak je dlouhodobým trendem, a tedy již spíše léty ověřeným faktem, že čím více prostoru budete mít při spaní, tím lépe. Ideální volbou jsou tak postele velkých rozměrů, které rádi volí i singles. Velikost vybírejte i s ohledem třeba na výšku stropu, to pokud jste se zamilovali do postele s nebesy. Kolem lůžka musí být navíc prostor k bezpečnému pohybu. Konečně zvažte, zda je možné lůžko do ložnice dopravit – vynést rozměrný kus do podkroví po úzkých schodech může být problém. Klasické dvojlůžko neboli manželská postel má standardně rozměr 180 x 200 cm, ale může být samozřejmě i větší, a to nejen v případě, že se jednoduše rádi rozvalujete. Větší velikosti mohou potřebovat třeba velmi vysocí nebo silní lidé… Na šířku by měl mít ale v každém případě jeden člověk pro sebe alespoň 90 cm! Na menších postelích se více než jedna osoba pohodlně vyspí jen příležitostně. To se týká postelí pro „jednoho a půl“ člověka, o šířce 140 nebo 160 cm (hodí se třeba hlídacím babičkám, k nimž se ráno přitulí vnouče). Pro jednoho člověka jsou určená jednolůžka, standardně velká 90 x 200 cm, ale vhodnější je širší plocha, 100 až 120 cm, která teprve poskytuje člověku běžného vzrůstu skutečné pohodlí.
Na léto a zimu
Matrace může nabídnout ještě další vlastnosti: některé modely mají zimní a letní stranu (z jedné strany jsou potažené hřejivým materiálem, z druhé takovým, který chladí), jiné nabízejí měkčí a tvrdší stranu pro případ, že byste zatoužili po změně. Pro alergiky bude vhodné hledat matraci vyrobenou z antialergických materiálů, ale pořídit můžete také takovou, jejíž složení zvýší třeba odolnost proti usazování prachu, množení roztočů či nabídne speciální povrch z aloe vera extrémně přívětivý vůči pokožce.
ČÍM VYŠŠÍ, TÍM LEPŠÍ
Zamyslete se i nad výškou lůžka, kterou představuje výška rámu plus výška matrace. Tento parametr ovlivňuje pohodlí při uléhání a vstávání nejen starších osob a lidí s handicapem. Nejpohodlnější výška postele odpovídá výšce jídelní židle. V nabídce jsou lůžka vysoká 60, 70 či dokonce 80 cm… Neznamená to ale, že nižší spaní není dobrou volbou. Rozhoduje jen vaše pohodlí při užívání. Jste-li mladí a zdraví, můžete klidně spát 30 cm nad zemí.
OŘÍŠEK – IDEÁLNÍ MATRACE
Komplikovanější je výběr matrace, neboť tam obecná pravidla ustupují řešení pro konkrétní osobu. Před výběrem je třeba určitě znát: potřebné rozměry matrace a finanční limit, který vyhovuje vašemu rozpočtu. Pak už přicházejí na řadu faktory, které možnost výběru v široké nabídce zúží. V první řadě je to účel, k němuž matrace slouží (zda je určena pro každodenní spaní nebo občasné přespání), váha uživatele, jeho případná zdravotní omezení a podklad, na němž bude matrace ležet (rošt nebo pevná deska). Na výběr budete mít ještě stále mnoho variant, na matraci, o níž uvažujete, je ale potřeba si poležet, a to alespoň pět minut, ve všech polohách! Ostych v prodejnách není v tomto případě na místě, kvalitní prodejci možnost ulehnout na matraci běžně nabízejí, někteří dokonce umožňují nezávazné zapůjčení domů, a to až na měsíc. Jen osobní „test“ vám totiž umožní zjistit, jak se vám bude spát, zda vám v některých partiích nebude matrace nepříjemná, zda vám umožní pohodlné otočení…
NEROZLUČNĚ S MATRACÍ
Ideální matrace v kombinaci s nevhodně zvoleným roštem nebude mít velký efekt a platí to tím více, čím je matrace nižší. Prodejce se vyptejte, na jaký typ roštu je ta která matrace vhodná a opačně – jaký rošt má přijít pod vybranou matraci. Postelový rošt totiž ovlivňuje ortopedické vlastnosti matrace a má vliv také na její provzdušnění. Vybírat můžete z roštů pevných laťkových a roštů složených z pružných lamel. Lamelové rošty jsou pak rovněž pevné, dále polohovací a motorové umožňující polohovat partie v oblasti hlavy, nohou, případně kolen, a to manuálně nebo stiskem tlačítka na dálkovém ovládání. Základem lamelových roštů je rám a k němu přichycené lamely. Aby byl rošt dostatečně odolný a poskytl matraci potřebnou podporu, měl by mít alespoň 28 pružných lamel. Lamely ukotvené ve výkyvných pouzdrech pak reagují na zatížení, podle potřeby se pohybují a natáčejí a pomáhají tak matraci přizpůsobit se tvaru těla nocležníka.
MALÁ NAVIGACE
Co můžete mít? Klasické pružinové matrace mají pružinové jádro obvykle pokryté deskou z polyuretanové pěny a potažené. Ty nejjednodušší jsou určeny spíše pro příležitostné spaní. Základem taštičkových matrací jsou rovněž pružiny, ty jsou ale uloženy v samostatných textilních kapsách (taštičkách) a doplněny vhodnými pěnami či jejich kombinací. Díky tomu velmi dobře kopírují celé tělo i páteř a jsou prodyšné. Na trhu najdete také matrace s pěnovými pružinami, které jsou pevné, zároveň prodyšné a skvěle se přizpůsobí tělu. Dobrou volbou mohou být pěnové matrace z pokročilých materiálů, které představují různé moderní typy pěn se skvělými vlastnostmi: výbornou elasticitou, vzdušností, tvarovou stálostí a dlouhou životností. K dispozici jsou dále matrace z takzvané líné pěny, která je schopna měnit tvar a tvrdost v závislosti na teplotě. Jak je zahřívána tělem, měkne a díky pomalému vracení se do původního tvaru nevytváří velký protitlak. Tyto matrace mají výborné ortopedické vlastnosti. Kvalitní sortiment představují i latexové matrace. Jsou oblíbené rovněž pro dobré ortopedické vlastnosti (vykazují také paměťový efekt) a prodyšnost. Na popularitě získávají stále více matrace vyrobené zcela nebo částečně z přírodních materiálů, které se vyznačují dokonalou prodyšností a ovšem ohleduplností k vašemu tělu. Vlastnosti jednotlivých materiálů výrobci navíc kombinují a ještě více tak zvyšují pohodlí, které matrace nabízejí.
Datum vydání: 12. 5. 2015